GÜNCEL

Engin Ardıç : Kurarız ha!

Tarih
17 June 2019
İzlenme
4328 Kişi

Şimdi bırakın imamın oğlunu, müezzinin kızını da, çok önemli bir konuya gelelim.
Devlet Bahçeli, "NATO, ABD'nin arka bahçesi, oyuncağı, keyfi olarak onu alıp bunu atacağı küresel bir organizasyon değildir" demiş.
Ne yazık ki tam da öyledir Sayın Bahçeli...
Öyle olmasaydı, "komünizm yıkıldı, artık bu örgüte gerek kalmadı" deyipNATO feshedilirdi. ABD, NATO'yu "başka işlerde, özellikle Ortadoğu'da kullanırım" diye ayakta tutuyor. Sonuçta, Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı yıkıldıama Rus devleti sapasağlam ayakta, elindeki nükleer silahlarla.
Çin de geldi yetişti.
Zaten Bahçeli de bunu bildiği için "değildir" derken "olmamalıdır" demek istiyor...
Ve de şu müthiş cümleyi ağzından çıkarıyor:
"Eğer böyleyse Türkiye, NATO üyeliği başta olmak üzere tek taraflı işleyenuluslararası tüm bağ ve bağlantıları derhal sorgulamalı, bağımlılık ve tutsaklık yaratan bütün oluşumlarla diyalogunu kesmelidir!" Neyin peşinde olduğu kuşkulu bir emekli binbaşı da televizyonda "devleti düşünen yok" diye sallıyordu... İşte Devlet devleti düşünüyor.

***

Türkiye bu "bağımlılıktan kurtulma politikasını" ancak Erdoğan'ın önderliğindeve Bahçeli'nin desteğiyle sürdürebilir.
Bunun dışında, Kılıçdaroğlu, İmamoğlu, Fetullahoğlu, şunun oğlu bunun kızı "gelirse", Türkiye eski korkak ve pısırık uyduluk politikasına geri döner. Bunu da "demokrasi ve barış ayağı koşarak" yapar. Yersen, yurtta sulh cihanda sulh.
Kavga da bu nedenle verilmektedir.
"Tayyip'in devrilmesi" bunun için Batı'nın ve onun yerli uşaklarının bir numaralı sorunudur. Ama uşaklara sorarsanız onlar da hemen "Atatürkçülük ayağı" koşacaklardır.
Günümüzün gerçek Atatürkçü dış politikasını Erdoğan'ın izlediğini de domuz gibi bilerek...
İsmet Paşa "yeni bir dünya kurulur, Türkiye orada yerini alır" deyince çığlıklaratarlar ama aynı şeyi Erdoğan uygulamaya koyunca etmedikleri hakaret kalmaz!

***

Geçen gün Duşanbe'de çok çok önemli bir toplantı yapıldı.
Türkiye, Rusya, Çin, Hindistan, İran, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Bangladeş, Kamboçya, Sri Lanka, Afganistan ve de Filistin katıldılar. Kimisi Müslüman, kimisi değil. Kimisi şeriatçı, kimisi laik. Kimisi büyük, kimisi küçük.
Ama hepsi de bir şekilde ABD'nin kazığını yemiş ülkeler.
Bir çeşit mazlum milletler kurultayı, bir çeşit 1955 Bandung Konferansı.
Bu sefer "bağlantısızlar ile bağlantılılıktan kurtulmaya çalışanların ortakeylemi" diyelim.
"Genişletilmiş Şanghay" da diyebilirsiniz belki.
Avrasya bloku...
Ve de Çin ilk kez şu müthiş bombayı patlattı:
"NATO'ya karşı koyabilecek bir Asya İttifakı kurulmalıdır!" İşte bu nedenle, Batı, Putin'i deviremediği, Çin'e de diş geçiremediği için, bu blokun üçüncü halkası Erdoğan'ı yoketmek amacıyla elinden gelen ya da gelmeyen her türlünamussuzluğu deneyecektir, denemektedir.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER