YAŞAM

Yargıtay'dan süresiz nafakaya eleştiri

Tarih
18 February 2019
İzlenme
372 Kişi
Yargıtay'dan süresiz nafakaya eleştiri

Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, süresiz nafaka uygulamasını "Ben başkasıyla, sen başkasıyla yattın olur mu öyle?" diyerek eleştirdi.

Süresiz nafaka ödeme uygulaması binlerce erkeği mağdur ederken, nafakanın oluşturduğu tahribat ise tepkilere neden olmaya devam ediyor. Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, süresiz nafakaya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yargıtay'dan süresiz nafakaya eleştiri 

"BOŞANMA DAVALARI, DAVA ÜZERİNE DAVA DOĞURUR"

Gençcan, Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) bağlamında en güzel maddi vaka örneğinin, boşanma davası olduğunu söyleyerek, "Çünkü boşanma davasından daha muhteşem bir örnek usul hukuku anlamında bulmanız mümkün değil. Boşanma davaları birbirine girer. Asıl dava, karşı dava, birleşen dava, eşya davası gibi böyle girer birbirine. Halbuki diğer davalar bir tanedir. Ön inceleme yapıldı mı? Delil sunuldu mu, bundan feragat eder, barışırlar, bir daha kavga ederler, bu arada bir tane daha açarlar. Uzaklaştırma alırlar, tedbirler alırlar. Yani karman çorman olur. Davanın içinde karşı dava açarlar. Öbürünün karşı davası vardır. Davanın devamı sırasınca evlilik birliğinin sarsılmasına sebebiyet veren vakalara dayalı olarak da açılan çok sayıda boşanma davası olur. Bunlar usul hukuku hükümleri gereğince kendiliğinden birleştirilmek zorunda olduğu için davalar doğurdukça doğurur." dedi.

"BEN BAŞKASIYLA SEN BAŞKASIYLA YATTIN BİR ÖMÜR BOYU NAFAKA MI OLUR"

Türkiye’de yoksulluk nafakasının 1988 yılına kadar 1 yıl verildiğine dikkat çeken Gençcan, "2'nci Özal hükümetinde, bayram değil seyran değil 3444 sayılı yasa ile bunu süresiz hale getirdiler. ‘Kadınlara yazık değil mi?’ 80 senedir böyleydi. Şimdi yeniden süreye dönülme çalışmaları var. ‘Kadınların kazanılmış haklarını alıyorsunuz’. deniliyor. Ya siz erkeklerin 80 senelik kazanılmış hakkını aldınız elinden. O zaman hiç cümle yoktu. Ben hakimim ben doğruyu söyleyeceğim. Ben vicdanıma göre karar vereceğim. Bayram değil seyran değil süresize çevirdiler. Şimdi şefkatle bazı bildirileri yayınlayanlar var. ‘Süresiz olduğu doğru değil’ Sanki biz kandırıyoruz. Süresiz olmadığı hal tabii ki var. ’Adam ölünce alamıyor. Tabii ki alamayacaksın. Rahmetlinin mirasçıları sana mı verecek? Bak gördün mü süreli işte. Ölünce bitiyor. E tabii ki bitecek canım. Yeniden evlenince bitiyor. E tabii ki bitecek. Sen elin adamıyla evlen bende sana ödemeye devam edeyim. Sen elin adamıyla gayrımeşru yaşa, ben de sana her akşam içki paranı göndereyim. Var mı böyle bir şey? Bunları örnekleyerek bu sürelidir denilir mi ya. Tabii ki bitecek bu haller. Bu hale düşmezse, kocan ölmezse, kötü yola düşmezse, evlenmezsen ölene kadar alıyorsun. Ben 1988’den bu yana bu nafakanın süresiz olmasını içime sindiremedim. Ben yatmışım biriyle sen de yatmışsın biriyle. Ben sana bir ömür boyu nafaka. Ben tükürdüm sen tükürdün. Bir ömür boyu nafaka. Böyle bir şey mi olur?" diye konuştu.


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Ayhan yılmaz

  14 April 2020
  0 0
  süresiz nafaka demek ,bazı kadınlar kocasına saygıyı hepten kaybetsin,nasıl olsa bir eşek bana bakacak,aile kavramına dinamit,hep kadın haklıdır, erkek bir daha yuva kuramasın kursa da az gelirli ise zorlansın ,çocuklar düşüncesi az bazı kadınlar yüzünden boşanma sebebiyle mağdur olsun demektir. erkek süresiz nafakadan korksun boşanmasın demektir . o zaman o erkek karısının hayatını cehenneme çevirmez mi? devletimiz aile konusunu çok önemsemelidir.
 • Harun

  18 February 2019
  0 1
  Doğru dedinde Kararın kalkması için ne yaptın? Mahkemeler Davalardan geçılmez oldu. Her Dava bir masraf. Avukatlar yaşadı. Şeriat istiyoruz deyincede, olurmu bu zamanda, gerici falan oluyoruz. Kardeşim Allahın Kanunu ne zamandan beri geri olduda, insanların çıkardığı apık sapık kararlar Medeni oldu.
 • HAK DAVA

  18 February 2019
  0 1
  EE ARKADAŞ SEN YARGITAY 2.DAİRE BAŞKANISIN ÇIKMIŞSIN BURDA MAĞDUR OLMUŞ BİR VATADAŞ GİBİ ŞİKAYET EDİYORSUN NETİCEDE MAHKEME KARARINDAN SONRA TEMYİZ İÇİN DOSYA YARGITAYA GELİYOR YARGITAYDA SAÇMA SAPAN KARARLARIN ALTINA İMZA ATIYOR.HEM SIÇIYORSUNUZ SONRADA ÇIKIP TÜG DİKİYORSUNUZ .BİZ VATANDAŞ OLARAK NE YAPABİLİRİZKİ ŞİKAYET EDİYORSUN
DİĞER MAKALELER