YAŞAM

Şarkıcı Kıraç'tan feministleri kızdıracak sözler

Tarih
30 September 2019
İzlenme
1636 Kişi
Şarkıcı Kıraç'tan feministleri kızdıracak sözler

Posta'dan Oya Çınar'a konuşan ünlü şarkıcı Kıraç'tan tartışılacak sözler...

Kıraç: Şehirli kadın çocuğa bakmıyor, evde kahvaltı bile hazırlamıyor! ‘Deli Düş’ adlı kitabınızda “Bir karı koca ayrıldığında erkek eşinden ayrıldığı için, kadın sosyal konumundan ayrıldığı için üzülür” diyorsunuz. Ne demek istediniz?

‘Deli Düş’ benim 2003’te yayımlanan bir kitabım. Bir yayınevi benimle yaptığı röportajı kitap haline getirip bastı. Dolayısıyla orada bambaşka bir cümlenin ve konunun içinden onu çekip aldığınızda yanlış anlaşılmaya müsait bir hale geliyor. Ama kadınların sanıldığı gibi duygusal olmadığı konusunda netim. Boşanmalara bakınca bile bunu görebilirsiniz. Boşanan kadın üç ayda topluyor kendini, boşanan adam darmaduman oluyor.

Kıraç: Şehirli kadın çocuğa bakmıyor, evde kahvaltı bile hazırlamıyor!

Evliyken her şeyin sorumluluğunu kadına yüklediği için olabilir mi erkeğin sonradan o kadar dağılması...

Alakası yok. Sen artık gömlek ütüleyen, yemek yapan kadın var mı zannediyorsun? Onların hepsi geçmişte kaldı. Onlar gariban kadınlardı. Eski, zavallı kadınlardı. Şimdi kadınlar öyle değil maalesef.

Gömlek ütülemek bir kadının asli görevi mi sizce?

Değilse, o zaman ‘gömlek ütüleyen, çocuğa bakan kadın’ metaforunu kadınlar işlerine geldiği gibi kullanmasın.

Bu da ne demek?

Kendileriyle ilgili bir yorum yapıldığında hemen başlıyorlar: “Kadın temizlik mi yapsın, çocuğa mı baksın, yemek mi yapsın?” demeye. Çocuklara yabancı dadılar bakıyor. Hafta sonu kahvaltıcılar tıklım tıklım. Şehirli kadın çocuk bakmayı geçtim, evde kahvaltı bile hazırlamıyor. Bu algı yanlış. Bu yanlış algıyı parçalamak lazım. (Posta)


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • hursit dilaver

  01 October 2019
  0 0
  artık kılık kıyafet, kısa şort ya da mini etekli bayanlar gözbebeğimiz oldu, kanunen ve kamu olarak. AKLIMA GELDİ, 70LERDE YAZ KIŞ MİNİ MODASI VARKEN BİZİM ANKARADA GİYİLİRDİ DE ,SONRA BU KIZLARIN BEBELERİ OLMADI.YUMURTALIKLAR ÜŞÜMÜŞ,DONMUŞ FALAN.yıllarca doktor doktor dolaşmışlardı. şimdi yaşlar da 70 falan oldu ve hep yanlızlar.kötü yani. ama mini etek ve kasıktan şorta devam..
 • hursit dilaver 1

  01 October 2019
  0 0
  tam laik turk kadını.özgür, istediğini yaşayan,para kaazanan,atatürk ilke ve inkilaplarına bağlı, deist,kabalist, hatta budist,sufyanist,batı değerlerine aşık.demokrasi, insan hakları, ifade ve vicdan özgurluğune inanan bir diri kadın özlemimiz tabi.
DİĞER MAKALELER