SİYASET

Salih Tuna : Genel Merkez'de parti kapatma kararı

Tarih
08 May 2021
İzlenme
3585 Kişi

Genel Başkanları 14. kattan acil çağrılmış, 35 dakika süren toplantının ardından salona dönmüştü.

Yüzünden düşen bin parçaydı. Kös kös gitti masa başında oturdu. "Arkadaşlar," dedi, "itiraz ettim, rica ettim, yalvardım ama dinletemedim... Maalesef aldıkları karar çok kötü... Nasıl açıklayacağımı bilemiyorum...Benim için çok zor, zor!.."

Sustu. Devam edemedi. Dokunsan ağlayacak gibiydi. Salon buz kesmişti.

Engin Özkoç daha fazla dayanamadı, "Sayın Genel Başkanım" dedi, "ne yapacağız? Hep birlikte İYİ Parti'ye mi geçeceğiz? Yoksa Gül'e çatı partisi kurduracaklar da ona mı katılacağız? Lütfen, n'olur 14. kattakilerle tekrar görüşün. Partimizi kapatma kararını gözden geçirsinler!.."

CHP Genel Merkezi'ne ateş açıldı - Bedir HaberBedir HaberHerkes şoke oldu.

"Ne?"

"Ha?"

"Hö?"

Her kafadan bir ses çıkmaya başladı: "Parti kapatma kararı mı?.." / "Ne saçmalıyor bu?"/ "Genel Başkanımız henüz bir açıklama yapmadı, sen nerden biliyorsun?"

Faik Öztrak araya girdi, "Arkadaşlar rahat olun" dedi, "partimizi Atatürk kurdu, kimse kapatamaz!.."

Öztrak'tan IMF ile gizli görüşme iddialarına yanıt | TÜRKİYE | DW | 23.09.2019Salona geldiği andan itibaren burnundan soluyan Aykut Erdoğdu ödeşircesine atarlandı: "Sıkışınca Atatürk değil mi? Partimizin milletvekili Orhan Sarıbal 'Dersim katliamı' diyerek Atatürk'ü katliam yapmakla suçlayınca hepiniz susmuştunuz ama!"

Engin Altay "Sen konuşsaydın!" diye karşılık verdi, "Belediyeleri tehditle, şantajla haraca bağlamakla meşgul olduğun için mi konuşamadın?.."

Aykut Erdoğdu "Saray'ın adamısın sen?" diye haykırdı.

Son dakika... RTÜK'ten 'Engin Altay' kararıEngin Altay sakin kalmaya çalışarak "Ben mi Saray'ın adamıyım, komik olma!" karşılığını verdikten sonra başka yerden devam etti: "PKK'nın hendek terörünü destekleyen o Barış Akademisyenlerine aylık 100 bin TL maaşlarını ben ödedim diye itirafta bulundun. Değirmenin suyu nerden geliyor anlatsana!.."

Aykut Erdoğdu "Bunun hesabını vereceksin!" diye tehdit etti.

Engin Altay gülerek "Hayırdır? Beni de mi yargılayacaksın?" dedi, "TRT'de canlı yayın yapmazsan hatırım kalır..."

Genel Başkanları "Yeter artık arkadaşlar!" dedi, "Konuyla hiç ilgisi yok konuştuklarınızın..."

CHP'li Engin Özkoç'a jet fezleke… Meclis'e gönderildi - Son dakika haberleriEngin Özkoç, "Benim suçum yok" dedi, "partimizde taciz ve tecavüzlerin önünü alamadığımız için partimizin kapatılmasına karar verildiğini söylememe fırsat vermediler..."

Tecavüz lafını duyan herkes Veli Ağbaba'ya baktı.

"Neden bana bakıyorsunuz?"

Özgür Özel, "Senin göreve getirdiğin Kale İlçe Başkanı, 16 yaşında kız çocuğuna tecavüz ettiğinden olabilir mi acaba?" dedi.

"Sizin göreve getirdikleriniz ne olacak peki?"

Genel Başkanları birdenbire "Parti kapatma diye bir şey yok!" dedi.

Hepsi şoke oldu... Engin Özkoç "Genel Başkanımız çok kötü karar dedi, ben de öyle tahmin ettim!" diye tısladı.

Genel Başkanları araya girdi. 14. katta kendisine grafiklerle bir bilimsel çalışma gösterdiklerini anlattı. Bu grafikte birçok örnek vardı. Örneğin, ağaçtan havuza düşerek boğulan insan sayısı ile CHP belediyelerinin icraat sayısı paralel gidiyordu. Ama en önemlisi, Türkiye'de günlük makarna tüketme oranı ile Cumhuriyet Halk Partisi'nde günlük yalan üretme oranının paralel olduğunu gösteren grafikti. İşte bu büyük bir sorundu. Zaten bunun üzerine karar vermişlerdi.

Engin Özkoç boşta bulundu, "Efendim bundan kolayı ne var" dedi, "Teşkilatlarımızı uyarırız, bundan sonra makarna tüketmemeye özen gösterirler."

Genel Başkanları bir müddet yüzüne bakakaldı. Hiçbir şey söylemedi. Ortaya konuştu. "Bir arkadaşımız çıkıp bir yalanını itiraf edip özür dileyecek" dedi, "14. kattakiler bunda çok kararlı."

"Çok kolay efendim" dediler, "Herkes bir yalanı için özür diler, ne var bunda!"

"Herkes olursa yalancı olduğumuzu itiraf etmiş oluruz. Olmaz... Bir kişi kâfi...İçinizden bir kişiden fedakârlık istiyorum..."

Gözüne girmek için yarışırcasına atıldırlar: "Ben... ben... ben..."

Genel Başkanları, "Yalnız özür dilemekle kalmayacak, harakiri de yapacak ki bir daha kimse bize yalancı demeye cesaret edemesin. Diyenler de intihara neden olmakla suçlansın..." dedi.

Herkes önüne baktı. Kimseden ses çıkmadı.

Faik Öztrak, "Bilimsel açıdan bakıldığında intiharın bulaşıcı olduğu defalarca kanıtlanmıştır" dedi, "Werther etkisi diye bir şey var..."

Genel Başkanları aldı: "Onun için harakiri dediler bana. Japonlar gibi onuruna düşkün bir eylem olarak. Böylece partimizin yalan konusunda ne kadar hassas olduğunu kanıtlamış olacağız..."

Mansurcu vekil atıldı: "İmamoğlu harakiri yapsın efendim. Yalandan başka icraatı yok zaten.."

Ekremci vekil cevap verdi: "Olmaz. Kayıp atlar için vicdan yaptığı sanılır. Mansur Yavaş harakiri yapsın. Onurlu insan, ona daha çok yakışır..."

Kimse harakiri yapmaya yanaşmayınca Özgür Özel, "Sayın Genel Başkanım" dedi, "Kemal Sunal'ın bir filmi vardı, kan davalısı, Şener Şen'i yalandan öldürmüştü hani...Biz de öyle yapsak..."

Engin Özkoç atıldı: "Ama hortum yanlış yere denk gelmişti..."

"Biz denk getiririz, senin kafan büyük..." dediler.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER