SİYASET

Oray Eğin : Meral Akşener solcu mu?

Tarih
08 June 2018
İzlenme
1000 Kişi

- PARTİSİNİ ve kendisini merkez sağa konumlandırıyor, muhafazakârlardan oy alacağını söylüyor. CHP’nin merkez sağa yakın seçmeninin kendisine kaydığını belirtiyor. Ama özellikle dip dalgadan, sürpriz yapmaktan bahsetmiyor gibi. Çünkü aslında hiç sağcı bir aday gibi konuşmuyor.

- Geçen akşam çıktığı “Teke Tek”te bir kere ülkücülükten bahsetti, o da üçüncü bir tekil şahısla ilgili. Özellikle milliyetçiliğinin altını çizmiyor gibi. Zaten Devlet Bahçeli’den o kadar olumsuz bahsediyor ki bir dönem MHP’li olduğuna inanmak bile mümkün değil adeta. Hiç kimseyi ürkütmeyecek şekilde merkezde duruyor.

- Otel paralarını kendisi veriyor, mitinglere tarifeli uçaklarla gidiyor, ses sisteminin ucuz olduğunu anlatıyor. Partisini imece usulü kurmuş, hatta genel merkezi bile kirada... Eskiden bakanlık yaptığı için toplam dört korumayla geziyor, o kadar. Adeta İskandinav ülkelerindeki bir sosyal demokrat portresi ya da “Ecevit tipi liderlik” değil mi bu?

- En büyük vaadi fakirlikle ilgili. Kredi kartı borçlarının silinmesinden bahsediyor, dar gelirlilere ucuza kira verir gibi ev sahibi olma imkânı sunuyor. Sık sık tasarruf vurgusu yapıyor, devletin israfından yakınıyor. Birkaç sene önce Avrupa solunda yükselen “tasarruf” mesajını sahiplenmiş gibi... Klasik siyasi kavramlara göre bu gibi konular hep solun gündeminde olmuştu, sağcı bir adayın sahiplenmesi şaşırtıcı.

- Özellikle Susurluk geçmişine mesafe koyması, İçişleri Bakanlığı’nın sadece sekiz ay sürdüğünü vurgulaması ve derin devletle hiçbir işi olmadığı mesajını vermesi dikkat çekici. Ama bunu da altını çok kalın çizerek yapmıyor. Bir yandan sağ tabanı ürkütmemek, ama bir yandan da Susurluk yüzünden kendisine mesafeli bakanların önyargılarını kırmak ister gibi. Bu çok ince çizgi ne kadar ikna edici olabilir?

Selahattin Demirtaş’tan sempatiyle söz etti. Acaba ikinci tura kalırsa Kürt oylarını kendisine çekecek bir hamle yapabilir mi? Doğrusu, her şeyin birbirine karıştığı, siyasette bütün ezberlerin bozulduğu bir seçim ortamında her şey mümkün. Yılmaz Özdil HDP’ye oy veriyorsa, HDP’liler de Meral Akşener’e oy verir mi?

 

***********

BU EKİBİ MERAK EDİYORUM 

MERAL Akşener seçilirse yurtdışında yetişmiş, iş tecrübesi olan bir genç ekiple çalışacağını söylüyor ama adlarını vermiyor. Doğrusu, çok Amerikalı bir seçim kampanyası yönetiyor ama fena halde de yerlileştirmiş bazı unsurları.

İYİ Parti’nin sosyal medya hesabı, Google ilanları son yıllarda siyasette gördüğümüz en yaratıcı kampanya; hakkını verelim. Dahası, tülbent diye bir simge yarattı... Obama’nın sosyal medyayı kullanması, gençlere ulaşması gibi bir strateji.

Kıyafeti bile başlı başına üzerinde düşünülmüş. Cem Uzan’ın beyaz, Bülent Ecevit’in mavi gömlekleri misali kendisine bir siyasi üniforma buldu Akşener. Böylece kadınların kıyafetleriyle yargılanma ihtimalini otomatikman engelliyor. Kırmızı-beyaz takımı Müşerref Akay’ın“Türkiyem” kostümü gibi absürt de değil, Hillary Clinton’ın kendisiyle özdeşleşen pantolon takımlarına benziyor.

Bütün bunlar mutlaka bir ekip işi olmalı. İster istemez merak ediyorum,Akşener’in bahsettiği ve yurtdışından gelen genç ekip mi ona bir strateji çizdi ve o da Türkiye’deki siyasetçilerin aksine “laf dinlemeyi” tercih etti?

ÇOK KONTROLLÜ

Doğrusu, siyasetçi için de star için de Türkiye ile ABD’nin farkı vitrindeki figürlerin laf dinlemesidir. Bizdeki starlar her şeyi kendilerinin bildiğini düşündüklerinden etraflarındaki insanların fikirlerine pek kıymet vermezler, o yüzden ya kendilerini tekrar ederler ya da ömürleri kısa olur. Amerikan siyasileri ve hatta popüler kültür figürleri ise kendilerinden daha zeki insanlardan bir ekip kurar, adeta onlara teslim olur, son karar verici kendileri olsa da başarının bir ekip işi olduğunu kabul ederek yola çıkarlar.

O yüzden şu ana kadar kampanyasını çok dikkatli yürüten, neredeyse hiç hata yapmayan, gereksiz tartışmalara girmeyen Meral Akşener de kendi kendine hareket ediyor olamaz. Hele hele Türkiye’de hiçbir siyasetçi bu kadar kontrollü olamaz, ama Akşener neredeyse Hillary Clinton gibi konumlandırılmış.

Doğrusu, Türkiye’yi çok iyi tanıyan ama yurtdışında yetişmiş, dünyada gördüklerini Türkiye’ye uygulayacak çok kuvvetli beyinler var. Eğer Akşener böyle bir ekip kurduysa bu bile başlı başına bir liderlik başarısı.

Tabii asıl mesele bütün bunların sandıkta karşılığı olup olmayacağı...

Türk seçmeni beğenir, alkışlar, izlenme rekorları kırdırır ama mührü basmak üzereyken kafasından geçeni hiç kimse bilemez. Bu yüzden Türkiye’de de anketler yanıltıcı olur.

Yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • HAK DAVA

    09 June 2018
    2 0
    YAZI BİRAZ SAÇMA OLMUŞ AKŞENERİN AMERİKAN KÖPEĞİ OLDUĞUNU MISIRDAKİ SAĞIR SULTAN BİLE BİLİYORDA SEN DUYMADIN MI KARDEŞİM KURDUĞU PARTİYİ KİM FİNANS EDİYOR SOROS SOROS KİM FETÖ DENEN DOMUZA AMERİKADA KEFİL OLAN KİŞİ.YANİ HEM GAZETECİSİN HEM BUNLARI BİLMİYORSUN ENTERESAN
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER