GÜNCEL

Nedim Şener : Mahalle Baskısı’ndan Mahalle Linci’ne

Tarih
17 June 2019
İzlenme
1584 Kişi

Birkaç yıl önce “Mahalle Baskısı” tartışması yapılırdı, artan siyasi kutuplaşma artık mahelle baskısını aştı ve “Mahalle Linci’ne dönüştü.

Son örneğini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sürecinde, adaylar Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu’nun televizyon tartışması sürecinde yaşadık.

Mahalle Linci de tıpkı “Mahalle Baskısı” gibi karşı taraftan değil, kendi içinden gerçekleşiyor. Daha önce Deniz Baykal ile Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından Melih Gökçek ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun tartışma programlarını yöneten Uğur Dündar’ın adı, Yıldırım-İmamoğlu’nun yapacağı tartışmanın moderatörlüğü için öne çıkınca bir anda bu lince maruz kaldı.

Mesleğinin 50 yılını topluma güven aşılayarak geçiren Uğur Dündar bir anda, tabiri caizse kendi mahallesinden baskıya değil lince uğradı. Daha önce de yazdım, terör örgütlerine, mafyaya ve ölüm tehditlerine direnmiş olan Dündar, geri çekilmek zorunda kaldı.

Bir anda 50 yıllık tecribesi göz ardı edildi. Ardından, FOX televizyonunda haber bültenini sunan Fatih Portakal benzer bir lince uğradı. Bu kez gerekçe farklıydı; önce Ekrem İmamoğlu’nun Ordu Valisi’ne hakaret ettiğine ilişkin görüntülerin elinde olduğunu söyledi.

Mevlana’nın sözleri

Oysa, İmamoğlu ve taraftarları “it” değil, “basitlik yaptı” diyerek kendini savunuyordu. Portakal, İmamoğlu’nu zorda bırakmak için değil, gazetecilik refleksi ile sadece İçişleri Bakanı Soylu’ya cevap vermek amacıyla görüntülerin elinde olduğunu, ardından RTÜK baskısını bahane edip görüntüleri yayınlamadığını söylemişti.

Ama bu açıklama bile “mahallesini” kızdırmaya yetti. Siyasetçisinden gazetecisine, sosyal medya trolünden akademisyenine Portakal’a saldırmak için sıra bekliyordu. “Devlet bizim devletimiz”, hatta eleştirel anlamda “Parti devleti olsa da bizim devletimiz” dediği için bir başka linç dalgasıyla karşılaştı. Benzerini, Yıldırım-İmamoğlu oturumunun yöneticisi İsmail Küçükkaya yaşadı.

Hatta linç ordusuna karşı dava açacağını bile yazmak zorunda kaldı. Bir anda adı geçen herkes hakkında “itibar sorgulamasına” girdiler. Bazen açık bazen üstü kapalı tehdit ettiler. Ama herkesi pes ettirdiler.

Hiç kimse gerçeği değil, yalan da olsa, çarpıtma da olsa sadece kendi işine geleni duymak istiyor. Bunu yıllardır gözlemleyen ve benzerlerini tek başına çok daha şidddetli biçimde yaşamış bir gazeteci olarak yazıyorum.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • HAK DAVA

    17 June 2019
    1 0
    YAA ARKADAŞ SEN NEDEN YANDAŞLIK YAPIYORSUN Kİ TARAFSIZ TARAFSIZ DİYE PARLATTIĞINIZ FOX TV SPİKERİ 1 AMERİKAN KANALINDA ÇALIŞIP MAŞ ALIYOR KANAL SAHİBİ TAM BİR MÜSLÜMAN DÜŞMANI 2 CİSİ HER SABAH ÇALIŞTIĞI KANALA CHP Lİ MİLLET VEKİLLERİNİN MAKAM ARABASI İLE GİDİYOR BENİM ELİMDE VİDEO KAYITLARI MEVCUT BU ŞEREFSİZİN NERESİ TARAFSIZ BİRİSİ İZAH EDEBİLİRMİ.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER