GÜNCEL

Nedim Şener : Hakaret özgürlük mü tutuklama adalet mi?

Tarih
24 January 2022
İzlenme
766 Kişi

Hakaret kime yapılırsa yapılsın özgürlük değildir ve hakaret etti diye gece 02.00’de gözaltına alınmak ve tutuksuz yargılanmak mümkünken tutuklamak, hukuki gerekçelere dayandırılsa da adalet değildir.

İletişimci Sedef Kabaş’ın kendi sosyal medya sitelerindeki eğitim durumu şöyle özetleniyor: “Londra doğumlu Kabaş, 1992 yılında Boğaziçi Ü. Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden en yüksek derece ile mezun oldu. Kazandığı Fulbright bursu ile okuduğu Boston Üniversitesi’nde Televizyon Haberciliği üzerine yüksek lisansını tamamladı.

Marmara Ü. Genel Gazetecilik Bölümü’nden ‘Dünya ve Türk Basınında, Röportaj ve Söyleşi Geleneği’ üzerine yazdığı tezi ile 2006 yılında doktora derecesi aldı. İstanbul Akademi, Pera İstanbul, Bahçeşehir Ü., Kültür Ü., ve Kadir Has Ü.’ de ‘Medya İlişkileri’, ‘Diksiyon, Etkili Ses ve Beden Dili’, ‘Sunum Becerileri’, ‘Röportaj Teknikleri’ ve ‘Etkili Haber Yazımı’ üzerine (2001-2011) dersler verdi.”

İletişim ve Medya Danışmanı/Eğitimci/Gazeteci sıfatlarını taşıyan Dr. Sedef Kabaş’ın uzmanlık alanları da şunlar:

Etkili Liderlik, Etkili İletişim,

Topluluk Önünde Etkili Konuşma,

Yaratıcı Sunumlar Hazırlama,

Medya İlişkileri,

Etkileme ve İkna,

Kişisel Marka ve İmaj Yönetimi,

Kurumsal İletişim ve İtibar Yönetimi

Kısacası, iyi okullarda eğitim görmüş, hatta bu konuda hocalık da yapan Sedef Kabaş’a iletişim ve gazetecilik konusunda yapılacak katkı ya da verilecek bir ders olamaz!

Şimdi, iletişim uzmanı Sedef Kabaş’ın tartışılan sözlerini okuyalım:

Şuna inanıyorum ki Recep Tayyip Erdoğan dönüp şöyle siyasi hayatına baksa... Kendisine bu toplum, bu halk, bu ülke çok şans verdi. Çok iyi makamlara getirdi, çok destek verdi, çok oy verdi, çok paye verdi. Çok meşhur bir söz vardır, ‘Taçlanan baş akıllanır’ diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır. Hadi onu söylemeyeyim, büyükbaş hayvan diyeyim. Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz, o saray ahır olur.

BEDEN DİLİ UZMANI VE TERS KELEPÇE MİZANSENİ

Aslında yazıyı uzatmamak gerek; kariyer bilgileri ile ağzından çıkan sözleri art arda koyup, “Hiç yakışmıyor” deyip kenara çekilmek gerek.

İletişim uzmanlığından eğitim, imaj ve diksiyon değil, toplumun her kesimine saygı ve elbette sorumluluk şeklinde bir sonuç çıkarmak da gerekiyor.

Bırakın hakaret suçunu işleyip işlemediğini, böyle kariyere sahip birinin, bu sözlerin anlamının nasıl algılanacağını, hukuken ne anlama geldiğini, sadece bir kişiyi değil Cumhurbaşkanı’nı destekleyen milyonlarca insanın üzerinde yarattığı etkiyi de düşünmesi gerekmez mi?

Mahkeme ifadesinde, “Sayın Cumhurbaşkanı’nı hedef alarak kullanmadım...” dese de Çerkesler’e atfettiği sözü ile kimi hedef aldığını konuşmasında söylüyor. Olayın bir yönü bu.

SAÇMA BENZETMELERLE SAVUNANLAR

Eğer Sedef Kabaş bu sözler nedeniyle tutuklanmasaydı bu satırları yazmazdım. Çünkü kimseye ders vererek geçirecek vaktim yok.

Ne zaman terör örgütü PKK-HDP ilişkisini, bunlarla iş tutan siyasi partileri, FETÖ’cülerin iç yüzünü anlatan yazı yazsam sosyal medyada, FETÖ’cüler, PKK’lılar, DHKP-C’liler, CHP’liler, İP’liler, HDP’liler tarafından organize biçimde hakaret yağmuruna tutulan birisi olarak onlarla muhatap olacağıma; hakkımı hukuk yoluyla aramaya çalışıyorum.

Şu ana kadar Sedef Kabaş’ın sözlerini “Çerkes atasözü” diye savunanlar oldu ama hakaret olmadığını söyleyen çıkmadı, “Üzerinde durmayın” benzeri akıl vererek, burada yazamayacağım saçmalıkta benzetmeler yapanlara da rastlandı.

TUTUKSUZ YARGILANMA

Bunların içinde, hakareti “ifade özgürlüğü” olarak tanımlayanlar var. Sadece Cumhurbaşkanı’na değil, diğer siyasi parti liderlerine de, her bir yurttaşa da hakaret ifade özgürlüğüne girmez. Ama bu durum, tutuklanmayı gerektirir mi?

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • Hancı

    24 January 2022
    0 0
    Atatürke hakarette tutukluyosan Reise hakarette de tutuklayacaksın
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER