GÜNCEL

Nedim Şener : FETÖ 'dernek', FETÖ'cü 'dernek üyesi' mi?

Tarih
27 October 2018
İzlenme
2449 Kişi

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’ın koruma müdür yardımcısı olan Yüzbaşı Burak Akın o gece iki bacağından yaralanmış, “gazi”unvanı verilmişti. Hatta Bakanlar evinde ziyaret etmiş, “kahraman” ilan edilmişti.

Öyle ki, Orgeneral Çolak, Burak Akın’ı kendinden sonra aynı göreve gelen şimdiki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’e, “Benim sana emanetim” diyerek teslim etmişti.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda FETÖ ile mücadele eden ekibin başındaki Albay Mehmet Yüzbaşıoğlu, FETÖMETRE adı verilen kriterleri uygulayarak Burak Akın’ın FETÖ üyesi olduğundan şüphelendi.

Söz konusu kişi “15 Temmuz kahramanı” sıfatını taşıdığı için görev arkadaşlarıyla beraber hassas bir çalışma yapıldı. Darbe girişiminden bir buçuk yıl sonra 2017 yılı kasım ayında Burak Akın, FETÖ üyesi olduğunu itiraf etmek zorunda kaldı. O operasyonun detaylarını Kahraman Hainler (Destek Yayınları) kitabımda bulabilirsiniz.

KOD ADI "CENK"

Burak Akın, 14 yaşından beri FETÖ üyesi olduğunu, “Cenk” kod adını kullandığını, bağlı olduğu sivil imamların adını ve TSK içerisinde tanıdığı bazı FETÖ üyelerinin adını vererek “etkin pişmanlıktan” yararlandı.

Adını verdikleriyle birlikte hakkında “FETÖ üyesi olmaktan” dava açıldı. Yargılamanın yapıldığı Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar Fuat Söylemez, eşi Ayşe Söylemez, Mustafa Çopuroğlu ile Hüseyin Çetinkaya'yı 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan cezalandırırken onlar hakkında da etkin pişmanlık hükümleri uyguladı. Adı geçenleri 1 yıl 6 ay 22'şer gün hapis cezasına çarptırdı. Burak Akın’a “örgüt üyesi olduğunu ancak, “örgüt faaliyeti kapsamında herhangi bir suça iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi” gerekçesiyle ceza vermedi. Yani Burak Akın beraat etti.

TUTUKLANMA KORKUSU İTİRAFÇI YAPTI

Birincisi, Burak Akın, FETÖ üyesi olduğunu gönüllü olarak açıklamadı. Örgüt üyesi olduğu anlaşılınca tutuklanacağını, alacağı cezayı düşünüp itiraf etmek zorunda kaldı. Diğer örgüt üyelerinin adını ise FETÖ mensubu olduğu anlaşılınca verdi. Öte yandan 25 yıla yakın örgütün içinde bulunan “Cenk” kod adını kullanan...

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • Namyelüs

    27 October 2018
    0 0
    Olay anlatıldığı gibiyse yerinde bir soru.Adalet Bakanı'nın bu konu hakkında bir açıklama yapmasını beklemek hakkımız değil mi?
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER