GÜNCEL

Nedim Şener : 15 Temmuz gecesi mavi binada ne oldu

Tarih
03 August 2022
İzlenme
2192 Kişi

FETÖ’cüler, son zamanlarda sosyal medyada dezenformasyon, yalan, iftira ve karalama kampanyalarına hız verdi. 15 Temmuz ile ilgili hem inkâr hem itiraf yayınları yapıyorlar. Bırakın başkalarını, örgüt üyelerinin bile inanmadığı Mavi Otobüs isimli belgesel ile birlikte, bu kez de önemli bilgiler veren itirafçıların ifadeleri ile ilgili dezenformasyona başladılar.

15 Temmuz gecesi Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nı teslim almaya giden FETÖ mensuplarından Gürsel Aktepe’nin itiraflarıyla ilgili kampanya bunlardan birisi.

Defalarca verdiği ifadelerde, FETÖ’cü Emniyetçiler olarak darbe gecesi ne yaptıklarını itiraf eden Gürsel Aktepe, mahkemede ifadesinin “ilaç içirilerek” alındığını söyleyip kurtulmaya çalıştı. FETÖ’cüler de bunun üzerinden hem darbe ile ilgili gerçekleri terse çevirmeye hem de darbeye direnenlere iftira atmaya başladılar.

YALANLARA KARŞI GERÇEKLER

Neyse biz dönelim gerçeklere:

Bilindiği gibi, 15 Temmuz gecesi FETÖ’cü polisler Recep Güven, Ayhan Falakalı, Lokman Kırcılı, Zeki Taşkın, Gürsel Aktepe “mavi bina” olarak adlandırılan Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığı’na el koymak için giriş kapısının yanına gidip beklemeye başladılar. O sırada İstihbarat Daire Başkanlığı’nda görevli tüm personel daireye çağrılmış, tedbirler alınmıştı. Personelin dikkati sayesinde, İstihbaratta başkan yardımcılığı yapan başbakanlık ve usulsüz dinlemelerin başında bulunan Gürsel Aktepe, Ergenekon operasyonlarının başındaki isimlerden Lokman Kırcılı ile saklandıkları gaybubet evinden (hücre evi) devreleri Zeki Taşkın yakalandı, Recep Güven ve Ayhan Falakalı kaçtı.

TALİMAT MAHREM İMAMDAN

Yakalanıp elleri kelepçelenen üç FETÖ’cü polis, “Biz emniyet müdürüyüz, bize bu şekilde davranamazsınız” diye bağırıyorlardı. Gürsel Aktepe’ye ait telefonun ön incelemesinde FETÖ örgütü tarafından kullanılan Eagle iletişim uygulaması tespit edildi. Yazışmalara bakıldığında “Harun” kod isimli mahrem abisi tarafından “herkesin yanına silah alarak eski çalıştıkları birime gitmesi gerektiği, direnen olursa indirin talimatı verildiği” ve 15 Temmuz darbe bildirisini hazırlayan Tuğgeneral Mehmet Partigöç ile görüşme yaptığı belirlendi.

Bunun üzerine bildiklerini anlatan Aktepe, mahrem abisinin kendisini arayarak Mehmet Partigöç’ün numarasını gönderdiğini ve görüşmesini söylediğini anlattı.

Eagle’dan, kendilerine askerin müdahale olacağı, bu yüzden daha önce çalıştıkları kurumlara gidilmesi, yanlarına silahlarını almaları ve direnen olursa silah kullanmaları gerektiği talimatlarının geldiğini söyledi.

‘DİRENMESEYDİNİZ BÖYLE OLMAZDI’

Özel birliklerin gelerek kurumları teslim alacağını anlatan Göktepe, Partigöç ile yaptığı görüşmede İstihbarat Daire’yi teslim aldığında kendisine bilgi verilmesi talimatını aldığını da itiraf etti. Daha ilk anda bildiklerini anlatan Aktepe, ilerleyen saatlerde darbeciler tarafından Özel Harekât Dairesi’nin uçaklarla bombalandığı, 51 polisin şehit edildiği söylendiğinde inanmadı. Görüntüler izlettirilince sessizliğe bürünürken görevlilere, “Bu sizin suçunuz, bu kadar direnmesiydiniz bunların hiçbiri olmayacaktı” dedi.

Emniyet’te, Aktepe’ye, mahrem abisinin direnen olursa indirin talimatı soruldu. “Daha önceki kadrolarda ve başkanlıkta birlikte çalıştığın müdürler vardı, onlara karşı da silah kullanacak mıydınız?” diye sorulduğunda başını öne eğerek “Talimat buydu, gereği yapılacaktı” şeklinde cevap vermişti.

Aynı gece birlikte yakalanan Lokman Kırcılı ise gezmeye geldiklerinden başka bir şey söylemiyordu. Yanında bulunan Samsung marka tabletin ise kendisine ait olduğunu ancak şifresini hatırlamadığını söyledi. Öyle ki, neredeyse birlikte aynı araçta yakalandıkları Gürsel Aktepe ve Zeki Taşkın’ı bile tanımayacaktı.

Neyse ki Aktepe ve Taşkın, bildikleri her şeyi anlatıyordu.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER