GÜNCEL

Murat Bardakçı : İstanbul’un en başarılı kütüphane müdürünü görevinden alıp Mezarlıklar Müdürlüğü’ne “bilgisayarcı” yaptılar!

Tarih
11 November 2019
İzlenme
2283 Kişi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesindeki Atatürk Kitaplığı’nda dün önemli ama bana göre hiçbir şekilde olmaması gereken bir görev değişikliği yapıldı ve kitaplığın İstanbul’un en başarılı kütüphanecilerinden olan müdürü Ramazan Minder görevinden alınarak Avrupa Yakası Mezarlıklar Şube Müdürlüğü’ne “bilgisayarcı” yahut bürokrasideki ismi ile “bilgisayar işletmeni” olarak gönderildi!

Ramazan Minder’in önemli hizmetlerinden ve binlerce nadir kitabı kaybolmaktan kurtarmasından bu köşede daha önce birkaç defa bahsetmiştim.

Meselâ, Sultan Abdülhamid’in Yıldız Sarayı’ndaki özel kütüphanesine ait olan, 1924’te İstanbul Üniversitesi’ne devredilen ama Prof. Kemal Alemdaroğlu’nun 28 Şubat dönemindeki rektörlüğü sırasında çöpe atılan son derece kıymetli kitaplardan 4 bin 500 kadarını ellerinde bulunduranlardan tek tek toplayıp başında bulunduğu Atatürk Kitaplığı’na taşımıştı. Medine Müdafîi Fahreddin Paşa ile Hamidiye Kahramanı Rauf Orbay’ın şahsî arşivlerini satın almış, binlerce belgeden meydana gelen son derece önemli bir başka evrak kolleksiyonunu da kütüphaneye kazandırmıştı.

Ramazan Bey’in araştırmacılar ve kitap meraklıları için yaptığı bir başka mühim hizmet daha vardı: Atatürk Kitaplığı’nda bulunan eski Türkçe gazeteler ile yine eski Türkçe kitapları taratıp milyonlarca sayfanın görüntüsünü kitaplığın internet sitesine koymuş ve bu kaynaklara ihtiyaç duyanların istedikleri esere ânında ve ücretsiz şekilde ulaşabilmelerini sağlamıştı.

ramazan minder ile ilgili görsel sonucuAtatürk Kitaplığı’nın gayet zengin kolleksiyonlarından senelerden buyana istifade edenler, Ramazan Bey’in bütün bu hizmetlerinin önemini gayet iyi bilirler.

Kütüphaneciliğin temelini kitap sevgisi, meslek aşkı ve heves teşkil eder. Bayezid Kütüphanesi’nin efsanevî müdürü İsmail Saib Efendi’nin yolundan giden ve hepsi seneler önce rahmetli olan İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi’nin müdürü Nurettin Kalkandelen, Millî Kütüphane Genel Müdîresi Müjgân Cumbur ve Süleymaniye Kütüphanesi Müdürü Muammer Ülker gibi mesleğinin hakikaten erbâbı kütüphaneciler işlerini bu şekilde, büyük bir heves ile yapmışlardı.

Dün görevinden alınıp Mezarlıklar Müdürlüğü’ne bilgisayarcı olarak gönderilen Ramazan Minder, artık emsâli pek kalmamış olan bu halkanın son temsilcilerinden biri ve belki de son örneği idi.

Seçimle işbaşına gelen yeni yönetimlerin stratejik makamlara kendileri ile aynı düşüncedeki yöneticileri tayin etmelerinin ve kendi kadroları ile çalışmak istemelerinin hakları olduğunu inkâr edecek değilim. Ama kadrolarda yapılacak değişikliklerin etik kurallar çerçevesinde olması, ortalığın hallaç pamuğu gibi atılmaması ve daha da önemlisi, “liyakat” kavramının gözönünde tutularak önemli işler yapmış uzmanlara ilişilmemesi şartı ile…

ramazan minder ile ilgili görsel sonucuDün yapılan görev değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde artık liyakata bakılmadığını, siyasî önemi olmayan yahut iştah kabartan yüksek bütçelere sahip bulunmayan makamların yöneticilerinin bile “eski yönetimin adamı” olmaları gerekçesi ile her an değiştirilebileceklerini açık şekilde gösteriyor. Bu iş üstelik kanunlara, yönetmeliklere ve teamüllere bile ters şekilde yapılıyor, bir şube müdürü daha alt bir kadroya naklediliyor, yani kadrosu “Kütüphaneler ve Müzeler Şube Müürlüğü’nde Şube Müdürü” olan Ramazan Minder, “Avrupa Yakası Mezarlıklar Şube Müdürlüğü”ne “bilgisayar işletmeni” olarak gönderiliyor.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • hursit dilaver

  12 November 2019
  2 0
  o kadar tarihi eseri kurtaran kişi ile ÇEKOSLOVAKYALI DUBÇEKİ HATIRLADIM. DUBÇEK BAŞBAKANDI VE RUSYAYA KARŞI ÖZGÜRLÜK İSTEDİ,OLAYLAR ÇIKTI DEVRİLDİ.meşhur prag bahari falan..dubçeki asamadılar tabi.AMA ÜLKESİNDE ONU KERESTE FABRİKASINA MÜDÜR YAPTILAR. 1-2 SENE BU İŞİ ÖGRENİNCE DE TÜRKİYEYE ELÇİ YAPTILAR.kıssadan hisse.. buyrun efm.(kütüphane müdürü de mezarlık müdürlüğüne... KOMUNİST KAFA AYNI İŞTE.)
 • hursit dilaver

  12 November 2019
  0 0
  geçenlerdeki yorumumda takip edenler okumuştur. bir tokat gelecek gibi dedim ..ama 1 ay kadar sonra o tokat geldi,istanbulun eli,ayagı dolaştı.. şu kütüphanelerdeki kitaplar yanar, yunana satılır, sekaya giderse bilin ki, bir tokat daha şiddetli akşedilecek.bu işin şakası yok beyler.o tokat istanbula gelirse bu türkiyeye demektir.
 • zaza

  12 November 2019
  2 0
  eko istanbulun icine etti, istanbula bu layikkk birakin rezil olsunlar......
 • VATANSEVER

  11 November 2019
  6 0
  Bu zihniyette ehliyet liyakat asla akla gelmez,bunlarda ilk akla gelen yandaşlara istihdam ,maddi manevi ama islâmi olan her şeye ihanet vardır.Dün böyleydi bugün böyle yarın da hep böyle olacak ama Allah bunlara bir daha fırsat vermez inşallah.
 • hursit dilaver

  11 November 2019
  2 0
  aşağıdaki yorumları okuyun da, VERİ KOPYALAMA İŞİ KADAR ÖNEMLİ BU. BİRİLERİ HEMEN EL ATSIN. O TARİH BELGELERİ, YA SEKAYA, YA DA YANGINA DÜÇAR OLMASIN. HELE YUNANA KESEKAĞIDI DİYE VERİRSENİZ, GÜCENİRİM.
 • hursit dilaver

  11 November 2019
  2 0
  tabi alttaki yoruma bakıp ,benim şedid bir osmanlı, islam kin ve nefretli düşmanı ve dahi haşin ve onulmaz bir kemalist olduğumu, 1930ları hayal eden bir kemalist olduğumu düşüneceksiniz..HER TÜRK KEMALİST OLMAYA MAHKUMDUR.oluru,çıkarı yok.BAKALİM BU KİTAPLAR,SEKAYA GİTMEDEN YA DA YANMADAN, İBB den nasıl alınacak.: alabilecek güç var mı göreceğiz.karşınızda müstakbel 2.ata olacak kapasiteli biri var.
 • hursit dilaver

  11 November 2019
  1 0
  şimdi kalan kıtaplar içinü, BULGARLARA KESEKAGIDI DİYE VERMİŞTİK, ŞİMDİ SIRA YUNANLILARDA. HATIRLARI KALMASIN deyu,o kütüphanedeKi osmanlı, islam eserlerinden ne kalmışsa,hemen yunana aktaralım. onlar da mülteci kampında mültecilere verip kullansınlar. KOMPLE YANGINLA YOKETMEK YERİNE BU TERCİH EDİLİR yani di mii..
 • Silivri

  11 November 2019
  3 0
  Kuklacı Ekrem beyin liyakatkırımı, soykırımı ,ırkkırımı ,dinkırımı yapacağı daha cok atamalara ve işlere şahit olacağız, siz daha durun bakalım henüz HDP 'nin dağadan gelen listenin atamaları yapılmadı, o zaman ben sizleri göreceğim HER ŞEY ÇOK DAHA İYİ OLACAK VE ALACAKLAR....
 • İstanbullu

  11 November 2019
  2 0
  Sayın Bardakcı siz tek parti dönemini bizlerden daha iyi bilirsiniz bunların zihniyetinde kesinlikle ve kesinlikle millete hizmet diye bir niyetleri yoktur.Bunlardan ancak MANDACI olur ve Vatana zararları dokunur
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER