DÜNYA

İsmail Yaşa : Sisi’nin Süveyş yalanı

Tarih
10 August 2015
İzlenme
1964 Kişi

10 Ağustos 2015

Darbeci Abdülfettah El Sisi’nin askeri elbiselerini giyerek şova dönüştürdüğü ve görkemli bir törenle açtığı “Yeni Süveyş Kanalı”, Türkiye’de Erdoğan karşıtı cepheyi pek bir sevindirmiş olacak ki, kanalı öve öve bitiremedi.

Örneğin Zaman gazetesi, “Süveyş’e paralel kanal Mısır’ı ihya edecek” başlığıyla verdiği haberde, Mısır’ın Süveyş Kanalı’ndan elde edeceği yıllık gelirin 13 milyar dolara ulaşacağı yazıyordu.

Paralelci bazı siteler de kanalı “Sisi’nin çılgın projesi” olarak adlandırarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve “Kanal İstanbul” projesine gönderme yaptı.

Hürriyet’in haberinde ise, kanalın üzerinden geçen gemi sayısının 2023’e kadar ikiye katlanarak günlük ortamala 97’ye çıkacağı ve Mısır’ın Süveyş Kanalı’ndan elde ettiği gelirin yüzde 250 artacağı bildirilmişti.

Buraya kadar okuduklarınız kafanızı karıştırmış ve “Hangi kanaldan geçen gemi sayısı 97 olacak? Eski kanaldan mı yeni kanaldan mı?” diye soruyor olabilirsiniz.

Anlamamakta haklısınız.

Çünkü ortada büyük bir sahtekârlık, göz boyama ve yalan var.

Kamuoyuna “yeni kanal” diye sunulsa ve Abdülfettah El Sisi ikinci bir Süveyş Kanalı açmış gibi gösterilmeye çalışılsa da gerçekte yeni bir kanal yok.

Süveyş Kanalı’nın uzunluğu 193 kilometre.

Yapılan, kanalın orta yerlerinde 35 kilometrelik bölümünde mevcut kanala 35 kilometrelik paralel bir kanal eklemek.

Yani 193 kilometrelik bir karayolu düşünün ve bu karayolunun 35 kilometresinde yolun “bölünmüş yol” olarak yeniden düzenlendiğini düşünün.

Süveyş Kanalı’ndan farklı bir yerde aynı uzunlukta, biraz daha uzun veya biraz daha kısa, açılmış yeni bir kanal yok.

Abdülfettah El Sisi’den önce Enver Sedat döneminde, Hüsnü Mübarek döneminde de kanala aynı şekilde paralel hatlar açılmış, kanalda genişletme ve derinleştirme çalışmaları yapılmış.

Hatta daha önce açılan paralel kanallar son açılandan daha da uzun.

Buna rağmen projenin “Mısır’ın makus talihini değiştirecek proje” gibi sunulması darbeci generalin yalan dolanla imajını düzeltmeye çalışmasından başka bir şey değil.

Abdülfettah El Sisi bunu daha önce de yapmış ve AİDS’e çare bulduğunu ilan etmişti.

Mısır Ordusu’nun resmi törenle ve canlı yayında tanıttığı “mucize cihaz” Hepatit C’yi de tedavi ediyordu.

Elektrikli mutfak aletine benzediği için Mısırlıların “köfte cihazı” dedikleri cihaz bilim dünyasında alay konusu oldu.

Süveyş Kanalı’na yapılan eklemenin Mısır’ı ihya edeceği iddiasına gelince…

O konuda da bağımsız uzmanlar ve muhalifler çok şey söylüyor, projenin gereksizliğine ve kanalın eski haliyle dahi ancak yüzde 60 kapasiteyle çalıştığını ifade ederek “8.5 milyar dolar heder edildi” diyor.

Fakat biz yine de Mısır’ın resmi televizyon kanallarından El Mısriyye’nin konuk ederek projeyle ilgili görüşlerine başvurduğu Hazım Hüsnü’ye kulak verelim ki daha ikna edici olsun.

İnşa edilenin yeni bir kanal olmadığına ve mevcut kanalın bir bölümüne paralel hat eklendiğine dikkat çeken Hazım Hüsnü, kanalın gelirlerinin çok fazla etkilenmeyeceğini söylüyor.

Kanalın örneğin yüzde 10 derinleştirilmesinin gelirlerinin de yüzde 10 artması anlamına gelmeyeceğine dikkat çekerek, kanal gelirlerinin artmasının ticari hareketlilik gibi başka birçok faktöre bağlı olduğunu hatırlatıyor.

Süveyş Kanalı’nın yıllık mevcut gelirinin 5 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, bu meblağın iki katına çıkması halinde dahi Mısır büyüklüğünde bir ülke için basit bir rakam olduğunun altını çiziyor.

Süveyş’e paralel olduğu ve Mısır’ı ihya edeceği iddia edilen kanalla ilgili gerçekler özetle bu şekilde.

Diriliş Postası

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER