SİYASET

İsmail Kılıçarslan : ‘Bu şeytani işleri bırak’

Tarih
17 May 2015
İzlenme
2973 Kişi

17 Mayıs 2015

İlk sezonu dehşetli iyi, ikinci ve üçüncü sezonları da vaziyeti kurtarır bir Amerikan dizisi var. Edgar Allen Poe'ya tutku derecesinde bağlı başarısız bir yazarın nasıl Amerika'nın en dehşet verici eylemlerini yapan cinayet tarikatını kurduğunu anlatıyor. Obsesif polis rolünde Kevin Bacon'ın ve sapık tarikat lideri Joe Carroll rolünde James Purefoy'un döktürdüğü The Following'ten söz ediyorum.

İşbu dizinin ikinci sezonunda köşeye sıkışan Joe Carroll kendisini bir modern cult olan Korban'ın kampına atar. Bu cultın lideri Micah, arınmak için gitmek zorunda oldukları evin Neptün gezegeninin arkasında bir yerlerde olduğuna inanan biridir. Ve bu eve gitmenin yolu kan akıtmaktır. Micah cebinden bir bıçak çıkardığında müritleri 'beni seç, beni seç' diyerek adeta birbirlerini ezmekte, Micah bir müridinin bileğini oracıkta kesip 'seni kutsadım' dediğinde ise topluca huşu ile kendilerinden geçmektedirler.
'Aman, altı üstü dizi; olur mu öyle saçma şey' diyenleriniz olmuştur zannediyorum. Bu tip senaryolara burun kıvıranlar lütfen Charles Manson ya da Jim Jones isimlerini araştırıversinler internette. Son derece gerçek, hatta can sıkacak kadar gerçek durumlarla karşılaşacaklar.

Halihazırda Amerika'da kendilerini 'yeni din' ya da 'cult' olarak tanımlayan toplulukların sayısı beş binin, bağlıları 10 milyonun üzerinde.
Çok kez söyledim, bir kez daha söyleyeyim. Modern hayat, insanların ellerinden inançlarını aldı, 'inanma isteklerini' değil. Ve modern hayatın icat ettiği bu tip yapılar, inancın boşalttığı yeri derhal dolduruveriyorlar.

Dünyanın hemen her yerinde modern cultlar 'kuzu postuna bürünmüş kurt' gibi hareket etmek zorundadırlar. Kendilerini ne denli ustalıkla kamufle edebilirlerse 'kutsal amaçları'na o denli rahat ulaşabileceklerini düşünmektedirler hemen hepsi. Aslında ortada 'bir kutsal amaç' falan değil, mutlaka şaşmaz bir menfaat düzeneği, bir ekonomik ilişkiler ağı, bir piramit çeteleşme vardır.
Gelelim Türkiye'ye... 'Bizim ülkemizde bu dediğin cultlardan yok ki' diyenler maalesef çok yanılıyor.

Kendisine 'bir buçuk iskender' lakabını uygun gördüğüm biri var mesela. Fotoğraf hilesiyle kafasına hale koyan, doğrudan Allah'tan vahiy aldığını söyleyen, hatta bu vahyi canlı yayında 'download' eden bu karikatür herifin binlerce 'inananı' var.
Mahkemede kendisine 'niçin kadın-erkek demeden bütün müritlerinin ırzına geçtin' diye sorulduğunda 'ben onları badelemesem cezbeden helak olurlardı' diyen bir müptezele bile 'inanıp iman eden' var yahu güzide memleketimizde. Hem de üniversite mezunu falan bir çoğu. Gerisini siz hesap edin.

Bir de tabii, sahibi olduğu televizyonda yarı çıplak kadınları dans ettiren mehdimiz var. Kendisine 'bu şeytani işleri bırak' diyen bir yazar ablamızı açtığı dava ile göz altına aldıran bir mehdi hem de. 'Cezai ehliyeti yoktur' raporu olan, yani 'akıl hastalığı' ile mukayyet bir mehdi hem de. Genellikle gülüp geçiliyor falan ama, adamın mehdi olduğuna inanan, böylelikle 'kurtulmuş fırka'da olduğunu düşünen bir dünya insan var. İşin daha da kötüsü, bir takım gazetelerimiz 'parayı peşin veriyor' diye reklamlarını yayınlıyor sayfa sayfa.

Bunlara gülüp geçiyor, alay edip ardımızda bırakıyoruz. Biz gülüp geçince, alay edip ardımızda bırakınca sanki hiçbir şey olmayacakmış gibi hissediyoruz. Oysa oluyor. 'Birer menfaat çetesi' olarak kurgulanan bu modern cultlar, on binlerce, yüz binlerce insanımızın ruhunda onulmaz yaralar açıyorlar.

'Mehdinin kedicikleri ne acayip oynuyorlardı' deyip makara yapmak yerine, bu çakma mehdilerin, kendilerine bağlanan insanları ne hale getirdiklerini düşünme, olana bitene sosyolojik olarak müdahale edip itirazlarımızı yükseltme zamanı gelmedi mi?
Yahu hiç olmazsa 'devleti ele geçirme iddiası' taşıyan bir modern cultun iki yılda bize ne kadar zarar verdi��ini görüp ders de mi almadık?

Bir sorunu, 'sorun' olarak tanımlayıp konuşmadıkça aşamayacağımızı ne zaman öğreneceğiz acaba?
Bu her bakımdan tehlikeli gruplara ne zaman o yazar ablamızın dediği gibi 'bu şeytani işleri bırak' diyeceğiz acaba?
Ne diyordu Kardec: 'İsmail bey kardeşim bütün örnekleri dindar camiadan verdi diye siz beyazları unuttu sanmayın sakın. Sizin ispiritizma alemlerinizin haddi var da hesabı yok. Açtırtmayın kutuyu.'


Yenişafak 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Çelik çelik

  20 May 2015
  0 0
  Gençtürk efendi. Anlayacağını bilsem sana yüzlerce ayet söylerdim ama senin gibi işi sadece kendinden yaşça çok büyük olan ve hiç tanımadığı bir kişiye hakaret etmek olan birine birşey anlatmam sadece vakit kaybı olur. Bu edebi de nerden aldığını sorgulayacak da değilim. Sana sadece bir âyetleri cevap vermek istiyorum. Mümkünse bunu iyi oku. EN'ÂM - 25 Ve minhum men yestemiu ileyk(ileyke), ve cealnâ alâ kulûbihim ekinneten en yefkahûhu ve fî âzânihim vakrâ(vakran), ve in yerev kulle âyetin lâ yu’minû bihâ, hattâ izâ câuke yucâdilûneke yekûlullezîne keferû in hâzâ illâ esâtîrul evvelîn(evvelîne). Ve onlardan kim seni dinlerse, onu anlamalarına karşı (anlamamaları için) kalplerinin üzerine ekinnet koyduk ve kulaklarında vakra (ağırlık) vardır.Ve onlar bütün ayetleri görseler, ona inanmazlar. Hatta sana geldikleri zaman, seninle tartışırlar (mücâdele ederler). Kâfir olanlar: “Bu ancak evvelkilerin masallarından başka bir şey değildir.” derler. NOT: Herkesin sevdiği insanlar vardır. Kimse o sevdiklerine hakaret edilmesinden hoşnut olmazlar. Biliyorum ki seninde sevdiğin insanlar vardır, onlara hakaret edilmesinden hoşnut olacağını zannetmiyorum ama... Neyse artık...
 • gençtürk

  18 May 2015
  0 1
  Çelik efendi böyle vatandaşlara pirim vermemek yada (vermemek) adamı dinsiz mi yapar senin zerre kadar beynin olsa allahın sana verdiği değeri anlardın ve seni bu şerefe layık koyan yaratana karşı böyle osurugu geldiğinde vahiy geldi zanneden salaklari ona ortak koşmazdın hangi kitaba göre vahiy alıyor bu diye hiç merak ettin mi yada allahın kitabı eksik mi ki bu meczup tamamlıyor ama adın eğer çelik se sen ismini bi sorgula
 • Çelik çelik

  18 May 2015
  1 2
  BIRAK BU İŞLERİ İSMAİL...!!! Sana İsmail demek istiyorum sadece, yaşın benden büyük olmasına rağmen "bey" ya da "abi" gibi düzgün sıfatları sana yakıştırmadığım için.... gerçi gerçek şu ki İsmin de sana yakışmıyor diye düşünüyorum. Taşıyamıyorsun o mukaddes ismi. İsminin sahibi olan Hz.İsmail'in, babası olan Hz.İbrahim'e nasıl tabi olup teslim olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Babası İsmail'i kesmeye götürürken; bile bile kesilmeye gidip kabul edecek kadar Teslim olmuştu Hz.İsmail. Babacığım emrolunduğun şeyi yap, mutlaka beni sabredenlerden bulacaksın (Saffat 102) diyebilecek kadar tabiydi Mürşidi olan babasına İsmail. Şimdi gelelim asıl konumuza İsmail. Sen; yaşı senden çok çok büyük bir insana Birbuçuk İskender diyebilecek kadar bilmiyorsun müslümanlığı... Allah Size bir fasık dahi bir haber getirirse etraflıca araştırın diye emrederken (Hucurat 6) sen edep dışı hareket edip Allah'ın emrine karşı gelebilecek kadar cahillik içerisindesin. Küçük dünyanla dalga geçmeye çalıştığın o Muhterem kişinin arkasından milyonlarca insan gidiyorsa, unutma ki saflığından değil. Hz.İsmail'in babası ve Mürşidi olan Hz.İbrahim'i sevdiği gibi sevdiğindendir. Kurân ı Kerim'de Rabbimiz onlarca örnek vermiş bu konularda. Anlayacağını bilsem aylarca yazarım sana İsmail. Son olarak da Ah İsmail vah İsmail; şimdi söyleyeceğim ayette Rabbimizin söylediği kişilerden olmaman için biran önce Yunus'un dediği gibi bir KAMİLİ MÜRŞİD'e var otur önüne tevbe et. ZUMER-71: Vesîkallezîne keferû ilâ cehenneme zumerâ(zumeran), hattâ izâ câuhâ futihat ebvâbuhâ, ve kâle lehum hazenetuhâ e lem ye’tikum rusulun minkum yetlûne aleykum âyâti rabbikum ve yunzirûnekum likâe yevmikum hâzâ, kâlû belâ ve lâkin hakkat kelimetul azâbi alel kâfirîn(kâfirîne). Kâfirler, zümre zümre cehenneme sürülürler. Oraya geldikleri zaman, onun (cehennemin) kapıları açılır. Ve onun (cehennemin) bekçileri onlara derler ki: “Size, sizden (sizin aranızdan) olan resûller gelmedi mi ki, size Rabbinizin âyetlerini okusun, bugüne (buraya) geleceğinizi (söyleyerek) uyarsın? (Cehenneme gidenler) dediler ki: “Evet (geldiler).” Fakat azap sözü kâfirlerin üzerine hak oldu. NASIL BULURUM MÜRŞİDİ Mİ DİYE BİR SORU GELİRSE AKLINA; HACET NAMAZI KILACAKSIN UNUTMA; İSMAİL!!!!
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER