SİYASET

Hüseyin GÜLERCE : AK Parti’nin Akşener’i kim olacak?

Tarih
28 April 2019
İzlenme
1934 Kişi

Halen AK Partili gözüken Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı “manifesto” diye nitelendirilen açıklamalar yaptı. 

Davutoğlu, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduktan sonra Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı’na taşıdığı ilk isim. 

Epeydir, AK Parti’de bakanlık, milletvekilliği, belediye başkanlığı yapmış, son seçimlerde aday gösterilmediği için küsmüş isimlerin yeni bir parti kurmak için çalıştıkları yazılıyor, söyleniyor. 

Davutoğlu’nun manifesto çıkışı, artık düğmeye basıldığını gösteriyor. 

Yeni parti için 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ve Ali Babacan’ın da adı geçiyor. 

Bakalım, AK Parti’nin Meral Akşener’i, bu isimlerden hangisi olacak? 

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, dün "Ali Babacan İngiltere'de bazı görüşmeler yapıp döndü" diye yazdı. 

Ahmet Takan yazısında " Ali Babacan’ın İstanbul'da bir grup sanayici ile de kapalı bir toplantı yaptığını işittim. İddia o ki; 'ilk etapta, ekonomik kriz bahane edilerek AKP içinden 30'a yakın milletvekili istifa ettirilecek. Ardından Hükümetin meşruiyeti sorgulanacak. Sonra, AKP içinden kopartılacak milletvekili sayısı 50-55'e yükseltilecek." ifadelerini kullandı. 

Ahmet Davutoğlu’nun eleştirilerini ciddiye almıyorum. Söyledikleri içinde doğrular olmadığı için değil. 

Birincisi, akla gelen her hususta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tenkit ediyor. Ama kendi Dışişleri Bakanlığı dönemine ait tek eleştiri yok. Kendi icadı “Stratejik derinlik”, Suriye’de ve bölgemizdeki hakikatler karşısında öylesine kaybolup gitti ki, hatırlanmasını hiç istemiyor. 

İkincisi, vefasız davranan bir siyasî figür olarak hafızamızı yok sayıyor. Bir akademisyen iken önce büyükelçi yapılmış, sonra Dışişleri Bakanlığı koltuğu verilmiş, bilahare Erdoğan’ın güven duyarak AK Parti Genel Başkanı ve başbakan yaptığı bir insanın şimdi sanki yeni doğan bir güneşmiş gibi arzı endam etmesini benim vicdanım kabul etmiyor. 

Üçüncüsü, kendisine duyulan güvene karşılık, güvensiz bir siyasetçi olduğunu kanıtladığı için de ciddiye almıyorum. 

Hatırlayınız, Davutoğlu, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından 5 Mayıs 2016 yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı'mızla son nefesime kadar vefa ilişkisini sürdüreceğim." demişti. 

O günden beri Erdoğan’ın karşısına çıkmak için faaliyet içinde bulundu, toplantılar yaptı. 

AK Parti’nin zor günlerinde, tıpkı Abdullah Gül gibi Erdoğan’ın yanında hiç olmadı. “Bir nefer” olarak referandumlarda, seçimlerde çalışmadı. Ortalıkta görünmedi… 

Dördüncüsü, Akşener ve çevresi, MHP yönetiminde payları olduğu halde, Bahçeli’yi eleştiriyormuş gibi yapıp MHP’yi parçalamaya kalktılar. 

Tıpkı onlar gibi Davutoğlu ve ismi geçen diğerleri de, AK Parti icraatlarında büyük pay sahibi oldukları halde sanki Erdoğan’ı eleştiriyormuş gibi yapıp AK Parti’yi parçalamaya kalkıyorlar. 

Akşener ve etrafındakiler, savrula savrula, HDP ile işbirliği yapan CHP’ye koltuk değneği oldular. 

Gül, Davutoğlu ve diğer isimleri de başka akıbet beklemiyor. Onlar da savrula savrula milletin karşısında kendilerine ayrılan yere oturacaklar. 

“Erdoğansız Türkiye” için kurulan ittifakı güçlendirmek hesabıyla yeni bir parti kurulması, zorlamadır. 

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Nusret

  29 April 2019
  1 0
  AK partinin çok büyük hatasıdır bu, Halen AK Partili gözüken dersiniz tabii kovmazsanız ve hatası varsa Yargıya vermezseniz içten kemirirler tabii gemiyi Bu zevatlara güvenin ve güvenmeyin deyince iş laçka oluyor. Bu defa insanlarda partiye olan güven kayboluyor. Bu yüzden Reis diyor herkes ama ,parti hain üçkağıtçı dolu gibi izlenim var bence felaket...ALDATILDIK YANİ.
 • HAK DAVA

  29 April 2019
  1 0
  BIRAK YAPSINLAR BİZ BUNLARI SÖYLERKEN DALGA GEÇEN DAL KAVUKLAR NEYİN NE KİMİN NE OLDUĞUNU ANLAYACAKALR AMA GEÇ OLACAK TABİ ERDOĞAN NEDEN BAŞBAKANLIK KOLTUĞUNU VERDİĞİ DAVUTOĞLUNU GERİ KENDİ ELİYLE KALDIRDI O KOTUKTAN KAÇ KİŞİ BU SORUYU KENDİSİNE SORDU ACEBA AKŞENER TAYFASI CHP SAĞ KOLTUN DEYNEĞİ OLDU BU GURUHDA SOL KOLTUK DEYNEĞİ OLUR CHP DE ZATEN HDPKK KOLTUK DEYNEĞİDİR.SIKINTI YOK TENCERE YUVARLANIR KAPAĞI BULUR
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER