GÜNCEL

Hilal Kaplan : Yargıtay’ın babalarına sesleniyorum

Tarih
08 July 2020
İzlenme
1219 Kişi
Bursa'da bir kamu kurumunun müdürü, emri altında çalışan bayan memurun kalçasına dokunmuş. Olay sonrası gözyaşlarına boğulan genç kadın, konuyu yargıya taşımış. Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 'cinsel saldırı gerçekleşmiştir' kararı vermiş. Ancak temyiz makamı Yargıtay, 'Müdür babacan tavır sergilemiştir' diyerek oy çokluğu ile mahkumiyet kararını bozmuş.
Haber böyle. Detaya bakınca, müdürün daha önce de aynı mağdureye "Maşallah fıstık gibisin, çok güzelsin" dediği de görülüyor.
Yargıtay'ın karar metnindeyse, "Olayın intikal şekli ve zamanı, tarafsız tanık K3'ün iş yerinde gördüğü sanığın babacan bir tavırla hareket ettiğine dair ifadesi ortadadır. Diğer tanık beyanları, CD içeriği ile tüm dosya kapsamı nazara alındığında sanığın aynı yerde birlikte çalıştığı mağdurenin vücuduna dokunması şeklindeki eyleminin cinsel amaçla gerçekleştirildiği hususunun şüphede kaldığı..." Müdür, çalışanının poposunu ellemiş. Olayın tanığı da var ama tanık -yani o müdürün başka bir çalışanı- "babacan" şekilde ellediğini söylediği için söz konusu tacizci müdür Yargıtay tarafından beraat ettirilmiş. Karara şerh düşen sadece bir üye olmuş ve isabetli ifadelerle vicdanını kayda geçirmiş.
Başkanından ceza daireleri başkanlarına, Genel Sekreteri'nden yardımcılarına hepsi erkek olan Yargıtay üyelerine sormak isterim. Sizin kız evlâdınız yok mu? Varsa, onun müdürü tarafından ne bağlamda olursa olsun poposunun ellenmesine 'babacan adamdır' gerekçesiyle razı olur muydunuz?
Olmaz iseniz, bu karar sizlere yakışmamıştır. Bu karar, tacizcileri cesaretlendirecek bir emsal olup, kara bir leke olarak Yargıtay içtihat tarihine geçmiştir. Çok değil, 14 sene önceki Yarg ıtay kararı, sokak ortasında bir genç kadının poposunu elleyen tacizciyi altı ay hapse mahkûm etmişti. Ne oldu da bugün, üstelik altında çalıştığın birisini şikâyet etmek psikolojik olarak çok daha zorken, mağdureye sahip çıkmadınız?
Boşanan kadının çocuğuna babasının soyadının verilmemesine imkân tanıyan, geleneksel aile yapımıza ters düşen Yargıtay kararları bir yandan, tacizcileri mutlu edecek bu kararlar bir yandan... Gidişat üzücü.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER