GÜNCEL

Hayrettin Karaman : Başörtülü sigara

Tarih
03 August 2017
İzlenme
3567 Kişi
Sigara içmeyi hiçbir kimseye yakıştıramam ve caiz görmem; ama bunların başında başörtülü Müslüman hanımlar geliyor.

Ben başını örten ama göstere göstere sigara içen bir bayan gördüğümde şöyle bir intibaa kapılıyorum: Sanki farklı olanlara şunu diyor: “Siz benim başımı örttüğüme bakmayın, benden ümidinizi kesmeyin, sizinle paylaşacağım daha çok şeyim var”.

Sigara içmek, sağlığa verdiği kesin zarar sebebiyle hiçbir kimse için caiz değildir, örtünen kadınlar için ise haram işlemenin yanında edebe aykırı davranış da vardır.

Önce edep:

Bizim geleneğimizde kadın sigara içmez, erkeklerin de küçükleri büyüklerinin yanında, öğrenciler hocalarının yanında… sigara içmezler; çünkü bu davranış ayıptır, edebe aykırıdır. Edep insanın zinetidir; edepten mahrum olanlar insanı güzelleştiren özelliklerden da mahrum olarak gittikçe çirkinleşir, hatta iğrenç hale gelirler.

Sonra sağlık:

Sigaranın zararı bugünkü kadar bilinemediği zamanlarda onun mübah veya olsa olsa mekruh olduğu söylenmiştir, ama bugün sigaranın vahim zararları bilim adamları tarafından kesin olarak ortaya konunca onun caiz ve mübah olduğunu söylemek cehaletin en zararlı sonuçlarından biri olur.

Bu ifademin ispatı için iki bilim açıklamasını paylaşıyorum:

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar öncülüğünde yürütülen çalışmayla, sigaranın DNA’ya verdiği zararın yüksek çözünürlükte haritası çıkarıldı. Sigaranın DNA’ya zarar verdiği ve akciğer kanserine neden olduğu bilim insanlarınca biliniyor ancak ABD’de Kuzey Carolina Üniversitesi'nde Sancar öncülüğündeki bilim insanları, sigaranın DNA’ya nasıl zarar verdiğini ortaya koyan bir çalışmaya imza attı.  Prof. Dr. Sancar, yaptığı açıklamada, yürüttükleri çalışmanın sigara içmenin sağlığa ne kadar zararlı olabileceği konusundaki farkındalığın artmasına yardımcı olması, DNA’daki hasarın onarılması ve ilaç geliştirilmesi açısından önemli olduğunu ifade etti. 

 Yeşilay’ın bir açıklaması: 

Beyin tümörlerinin %99’u, beyin kanamalarının %85’i, akciğer kanserlerinin %90’ı, gırtlak kanserlerinin %99’u sigara kaynaklıdır. Sigara içenlerde kırmızı küreciklerin oksijen taşıma kapasitesi 1/6 ilâ 1/3 oranında azalır. Sigara içenlerin vücuduna %15 ilâ %33 daha az oksijen girmektedir. Bu en önce beyin ve kalbin harabiyeti demektir. Tütün dumanında 4000 adet zararlı madde vardır. Sigara içen kadınlar içmeyen kadınlardan 15 yaş fazla ihtiyarlamaktadır. Sigara içen annelerin çocukları, oksijen azlığı sebebiyle geri zekalı olur. Tiryaki hanımların çocuklarında sakatlık ihtimali %65 gibi ciddi bir çizgidedir. Sigara içen kadınlarda kısırlık 10 kat fazladır. Erken doğum ve düşüklerin %80’inin sebebi sigaradır. Dünya ülkelerinde çıkan yangınların %70’inden sigara sorumludur. Sigaranın sebep olduğu ölümler, diğer uyuşturucularınkinden 13 kat fazladır. Sigara içenlerde ani ölüm, içmeyenlere oranla 10 kat fazladır. 45-50’nin altındaki erkeklerde koroner (kalp)den ölenlerin %80’i sigara kaynaklıdır.  Tütündeki radyoaktif, kurşun ve polonium, radyoaktif parçalar olarak hücreleri mahvetmektedir. Bacak damar tıkanıklıklarının %90’ı sigaradandır. Günde 1 paket sigara içenlerin vücudunda 20 yılda 7 kg. is ve katran birikimi olmaktadır.

“Ben tiryaki değilim, arasıra bir sigara içiyorum, bunun zararı yok” diyenler internete girsinler ve “Bir tek sigaranın zararını” okuyup öğrensinler.

Yenişafak
3 Ağustos 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Alparslan

  07 August 2017
  3 0
  Hayreddin hocam diline sağlık, iyi bir konu fakat nasihatın fayda etmediği bir zamana ulaşmış bulunuyoruz, nasihat artık öfke doğurur oldu. Esselam
 • rumuzzz

  06 August 2017
  0 4
  Başın açık ve sigara içiyorsan edep problemi yok başörtülü sigara içiyorsan edepsizsin.Başörtülüler sizden çektiği kadar Kemalistlerden çekmedi. Kemalistler bile sınırlarını öğrendiler bir bu muhafazakar erkek müsveddeleri öğrenemedi. Toplumda başörtülü sigara içenlerden önce ne edepsizlikler oluyor farkında mısınız? Bu çağda Allah'ın farzlarını yapmak elde kor ateş tutmak gibi ama yine de başörtülüleri eleştiriyorsunuz. Bütün derdiniz kimseye zararı olmayan şu kadınlar
 • Kim kim

  05 August 2017
  0 6
  "Biri erkeklere, diğeri de kadınlara mahsus olan iki ahlâk anlayışı yoktur." Aliye İzzet Begoviç Artık elinizi, dilinizi kadının üzerinden çekin. Çok yazık! Ataerkil ulema!!!
 • rumuzx

  04 August 2017
  2 8
  Sigara kullanmam, icilen ortamda bile duramam. Fakat uslupsuz, dengesiz, olcusuz bir yazi olmus. Teessuflerimi buraya birakiyorum.
 • Mustafa

  03 August 2017
  9 3
  Tesettür, ahlakın güzelliğine de tesettürdür. Bir tarafta tesettür diğer tarafta ben buyum. Ahlakınıda tesettürlemeyenin tesettüründen emin olamayız. Aynen katılıyoruz sayın Hocamıza.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER