GÜNCEL

Hakan Albayrak : ‘Pişman oyları’nın ayak sesleri

Tarih
11 June 2015
İzlenme
7160 Kişi

11 Haziran 2015

AK Parti’ye kıl olan bir müteahhit anlatıyor: “Ailede görev dağılımı yaptık. Yarımız CHP’ye, yarımız MHP’ye oy verdi. AKP’yi zayıflaytmak istiyorduk, ama tek başına hükümet kuramayacak kadar zayıflayacağını beklemiyorduk. 200 konutluk bir işe girmiştim. Şimdilik işi durdurdum.”

Urfalı dostum Hüseyin’ın akrabaları anlatıyor:
“Yaw biz ne bilelim AK Parti’nin hükümetten düşeceğini? Şuna kızdık buna kızdık, HDP barajı geçsin dedik, oyumuzu HDP’ye verdik; ama vallahi de billahi de böyle olmasını istemedik.”
Elazığlı bir Hüseyin’imiz de var; o anlatıyor:
“Eşim ve kız kardeşim Saadet’e oy verdiler. Şimdi nasıl ağlıyorlar, nasıl ağlıyorlar AK Parti gitti diye…”
Zannedersem CHP, MHP, HDP genel merkezlerinde de konuşuluyor böyle şeyler.
AK Parti’ye tek başına iktidarı yakıştırıyor herkes.
Erken seçime gidilse AK Parti ‘pişman oyları’ ile yeniden Meclis çoğunluğunu elde edebilir. (Seçimden sonra yapılan bir kamuoyu yoklaması, AK Parti’yi yüzde 45’te gösteriyor.)
Daha düzgün aday listeleriyle ve ille de özeleştirisini alenen yaparak seçime girse daha fazlasını da elde edebilir.
Yerinde sayması da ihtimal dahilinde tabii.
Belki oyları daha da düşer; o da mümkün.
Bu son ihtimali de göze alarak erken seçime meyletmesi gerektiğini düşünüyorum AK Parti’nin.
Şansını bir kere daha denemeli, Türkiye’ye bir şans daha vermeli.
Baktı ki sandıktan gene koalisyon çıktı, işte o zaman bağrına taş basıp mümkün olan en makul zeminde MHP, CHP veya HDP ile koalisyon hükümeti kurmaya azmetmeli.
Bunları söylerken, AK Parti’nin şu mevcut ortamda da Türkiye’yi mümkün mertebe makul bir koalisyon hükümetine kavuşturmak için elinden geleni yapması gerektiği, aksi takdirde sorumsuzlukla suçlanabileceği görüşünü ileri sürenlerin argümanlarını yabana atyor gibi gözükmek istemem.
“Olağanüstü bir icbar veya cazibe” halinde koalisyonun düşünülmesi gerektiğini biz de kendimizce ifade etmiştik zaten (8 Haziran 2015 tarihli Diriliş Postası’nın başyazısında).
Herkesle görüşülsün, herkes şöyle bir yoklansın, hatta adamakıllı yoklansın ve gerekli şartlar oluşursa AK Parti Meclis’teki diğer üç partiden biriyle koalisyına gitsin veya o üç parti bu meseleyi kendi aralarında halletsin.
Bu iki ihtimalden birisi gerçekleşirse “Hayırlısı olsun” derim, işe olumlu taraflarından bakarım, ama gönlüm de aklım da erken seçimden yana.
İlk tahlilde değilse de son tahlilde kesinlikle erken seçim!

Diriliş Postası

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • HAKKA

  11 June 2015
  3 0
  AK PARTİ EĞER BİZ SEÇMENİNİ DÜŞÜNÜYORSA KOALİSYON GİBİ BİR HATA YAPMASIN. BEKLESİN KOALİSYON YAPANLAR BU ÜLKEYİ VE BU MİLLETİ Bİ PARÇALASIN Kİİİ PİŞMAN OLUPTA AK PARTİYE OY VERDİKLERİNDE VE YENİDEN İKTİDAR OLDUĞUNDA AK PARTİ... BU MİLLETİN CANINI OKUSUN. VE BİR BAYBURTLU OLARAK ARTIK DOĞU VE GÜNEYDOĞUNUN HİÇBİRŞEYİ İÇİN VERGİ DAHİ VERMEK İSTEMİYORUM. İNŞALLAH AK PARTİ ONLARA GÖSTERDİĞİ ÖZVERİYİ BİZEDE GÖSTERİR VE DİNLERDE BİZİ BU HATALARI TEKRAR YAPMAZ...
 • Kadir KARAMAN

  11 June 2015
  2 0
  YOL KAZASI Yolculukta arıza, hem yolu hem de yolcuların kendini gözden geçirmesine fırsat verir. Külfeti bölüşenler erer nimete Nimeti bölüşenler düşer zahmete. Ermek kolay değil çalışmadan rahmete. Demek ki Allah yolundan saptılar Yanlış yapanlarla yanlış yaptılar İnşallah bu ders olmuştur Erdoğan'a Ahmet'e... Çalışmayı terk ederek tembelliğe demir atanlar Panzehirsiz zehri göz göre göre içmiş olur Hatalarını gerçek ortaya çıkınca anlarlar. O zaman da iş işten geçmiş olur. Allah deyip Allah aşkıyla dolalım Ne güzel Allah Tarafından kayrılmak… Tevhide yolcu olalım Ne kötü Allah yolundan ayrılmak… Külfeti bölüşenler erer nimete Nimeti bölüşenler düşer zahmete. Ermek kolay değil çalışmadan rahmete. İstiyorsan Allah'tan kayrılma Ne olursa olsun Allah yolundan ayrılma. 11.06.15
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER