GÜNCEL

Fuat Uğur : Zarrab davasının FETÖ tabanındaki çarpıcı etkisi

Tarih
27 November 2017
İzlenme
1769 Kişi
 Yurt dışındaki FETÖ militanları arasındaki fikir ayrılıkları ve karşıtlıkların giderek kutuplaşmaya evrildiğini daha önceki yazılarımda anlatmıştım.

Reza Zarrab olayı bu durumu daha da derinleştirmiş ve Türkiye’ye taşımış görünüyor.

Çok ilginç bilgiler gelmekte.

Hatırlayacaksınız bir FETÖ unsurunun hesabı var. http://mekanizeler.blogspot.com.tr/ adlı blogunda yazıyor. Bakın o geçen hafta Zarrab davası ile ilgili neler demiş:

Zarrab özelinde Halkbank olayının ABD'ye taşınması, meselenin bir yolsuzluk değil uluslararası bir operasyon olduğu algısını kamuoyunda güçlendirmekte. Bu durum Hizmet'in "egemen güçlerin taşeronu" olduğu algısını yine Hizmet eliyle kuvvetlendirmekten başka bir şey değildir.
17/25'in “millî bir operasyon” olduğuna inanan hizmet erlerinin işin içine ABD girince kafasının karıştığını ve hükûmetin "Bu bir uluslararası operasyondur" tezini doğruladığını akıl edemiyor musunuz?
Bunlar yine bir hamle sonrasına odaklandılar iki hamle sonra nasıl boşa düşeceklerini hesap edemez bir körlük içine düştüler.

Cevdet Türkoğlu ve Ali Ursavaş kıvamında öngörüsüz, ucuz operasyon yapma alışkanlığını ne zaman terk edeceksiniz?

Bu hadise küresel vizyonu terk edip, Zarrab gibi ucuz bir adamın kuyruğunda küresel bir oyuncağa dönüşüyor olmanın tescili olarak kabul ediliyor. 

Şu an son sahnenin son perdesine hızla yaklaşıyoruz. Buna dur demeyen herkes bu yok oluşun sorumlusu olacaktır.
Yazıyı okuduğumda “ilginç” diye düşündüm.

Ama iki gün sonra Ümit Akdemir’den gelen bazı bilgiler Reza Zarrab mevzuunun FETÖ tabanında tam bir bumerang etkisi oluşturduğunu ortaya koyuyor.

Tabanda bunun “uluslararası ihanet operasyonu” olduğu algısı yerleşmekte ve beklenenin aksine tam ters bir etki ortaya koymakta.

Öyle sık dillendirilmeye başlanmış ki bu durum, artık davalara bile yansımış durumda. Geçen gün Erzurum’da görülen bir FETÖ davasında, bir baba sanık olan oğluna “Gazete okuyup televizyon seyrediyorsun. Bu Zarrab ihanetini görmemiş olamazsın. Eğer oğlumsan itirafçı ol, yoksa benim oğlum değilsin” diye haber göndermiş.

“Böyle çok olay var” diyor Ümit.

Aslında FETÖ tabanı bir “aydınlanma” ya da “bilinç sıçraması” yaşamış değil.

Bu geldikleri nokta çözülmenin hızlandığının bir göstergesi. Taban uzun süredir içlerini kemiren ama görmezden geldiği korkunç şüpheleri biriktirdi. Haklı gerekçe bekliyordu ve onu da Zarrab olayıyla buldu. Kısacası FETÖ tabanı, “Hizmet”in Zarrab’ı kullanarak Amerika ile iş birliği yapmasını “Türkiye’ye küresel kumpas ve ihanet” olarak niteliyor ve bunu kendilerine izah edemiyor.

Türkiye
27 Kasım 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • Asım

    28 November 2017
    2 0
    Sen ne diyorsun. Bu şerefsizler 15 Temmuz'da göremediklerini Zarrab davası ile mi görecekler. Bunlar Allah'a değil fetö putuna tapan hainler. Bunların işittik ve itaat ettik dedikleri Allah değil, ABD'deki ilahlarıdır. "Haçlılar sizin karınıza kızınıza ilişmemiş..." diyen bir alçağın peşinden giden kahve evlatları Rıza Zarrab davası ile mi uyanacaklar. Bunları Allah'a havale ediyorum
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER