DÜNYA

Ergün Diler : Frankfurt-İstanbul hattı

Tarih
19 March 2015
İzlenme
4015 Kişi

19 Mart 2015

U
nutan ve unuttuğunu bilerek yaşayan insanları pek benimsemem! Bir insanın da, bir milletin de hafızası canlı ve diri olmalı...
Ne olduğumuzu, ne dediğimizi, ne yaptığımızı, ne yapmak istediğimizi hatırlamak ve ona göre yaşamak zorundayız! Bir de bizlere söylenenleri hiç ama hiç unutmamalıyız!
Arşivi bu nedenle severim! Herkes oradadır! Dün de, bugün de... Bulmak hiç zor değildir!
Alın size güzel mi güzel bir örnek!
Almanya Başbakanı Merkel, GEZİ olayları başladıktan sonra içinde "TÜRKİYE" geçen çok cümle kurmuştu! "Türk hükümeti aklı selim hareket etmeli. Göstericilerin en doğal hakkı olan protestolara karşı orantısız güç kabul edilemez..." "Göstericilere karşı şiddet kullanılmamalı. Polis yetkisini aşmamalı. Almanya olarak bunu dikkatle takip ediyoruz..." "Türkiye'de korkunç görüntüler var. Gördüklerimi dehşetle izliyorum..."
Peki Merkel bunları söylüyordu da ODTÜ'de konuşan Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ne diyordu: "Bir demokrat olarak, kendi ülkem olmasa da ne zaman hukuk devletinin tehlike altında olduğunu görsem o zaman sesimi yükseltirim. Sesim insanlar içindir; onurları, özgürlükleri ve fiziksel dokunulmazlıkları içindir..."
Peki bu sözleri manşetlere taşıyan HÜRRİYET gibi gazeteler sizce bugün Frankfurt'ta başlayan olayları da büyütür mü?
Bilemem!
Ama internette gün boyu tek satır yoktu! Gazeteleri de göreceğiz! Bakarsınız MANŞET yaparak tıpkı biz de olduğu gibi Merkel'e de "VURARAK" çıkarlar piyasaya! Neticede isimleri HÜRRİYET! Bağımsızlık onların karakteridir! Yıllarca böyle söylediler! Almanya'ya karşı da HÜRRİYET'lerini koruyacaklar mı? koruyabilecekler mi? Geçtiğimiz hafta yakalanan İNGİLİZ AJAN konusunda topu taca attılar da...
Aydın Bey'in yayınlarında ALMAN hassasiyetini görmek güzeldi! Keşke konu TÜRK DEVLETİ olduğu zaman da aynı hissiyatı gösterselerdi...
Dün de yazdığım gibi PARAYA hükmedenler BASKI altında! Artık dünya onlar için huzurlu bir yer değil! Bir güç, Frankfurt'a doğru yürüyüşe geçti!
Fransa, İspanya, Macaristan, İtalya gibi ülkelerden yola çıkan 500 bini aşkın göstericinin hedefi Frankfurt! NEDEN? Olayların başladığı Frankfurt uluslararası FUAR kentiydi!
Avrupa Merkez Bankası ile DEUTSCHE BANK buradaydı! Ayrıca Menkul Kıymetler Borsası da bunların komşusuydu! Yani hem Almanya'nın, hem Avrupa'nın PARA MERKEZİ'ydi! Zaten bu nedenle bölgenin diğer adı 'Mainhattan'dı...
Main Irmağı kıyısındaki bu kentte 90 bine yakın RUS yaşamaktaydı!
Kiev'deki Rus ve Almanya mücadelesini hatırlarsak 90 bin hiç de az bir sayı değildi! Şimdi sokaklar karıştı!
Polis "özgürlük" demeden vurup indiriyordu! İstemeseler de KAVGA giderek büyüyordu! Bir yandan İSLAM karşıtı gösteriler, bir yandan Charlie Hebdo baskını ve şimdi de Mainhattan'da para isyanı...
Ayrı gibi dursa da hepsinin nedeni aynıydı! Bir güç Fransa ve Almanya'nın yani AVRUPA'nın İSLAM DÜNYASINDAN çekilmesini istiyordu!
Bunu da önemli merkezlerini karıştırarak belli ediyordu!
Paralarını alarak işareti veriyordu!
Tansiyon daha da tırmanacak!
Avrupa Birliği'nin çökmesine kadar gidecek!
Ya küçük olarak kalacaklar ya da büyüklük iddiasında bulundukları sürece başları dertten kurtulmayacak!
Avrupa, MÜSLÜMAN COĞRAFYASINDAN çıkmamak için direnecek! Kendi çizgisine gelmeyen Türkiye'yi de sonucu değiştirmek için hedef seçecek! Hatırlayın Netanyanu, Charlie Hebdo baskınından sonra düzenlenen cenaze töreninde en öndeydi! Ve ne hikmetse IŞİD'in tek saldırmadığı ülke İsrail'di!
Cumhuriyet de o karikatürleri basan tek gazeteydi!
Aydın Bey de işin arkasındaydı!
Frankfurt-İstanbul hattı...
Güzel değil mi!
Avrupa'ya ders de versen, elindeki güçle Ferguson'u karıştıran Fransız da olsan, Afrika'ya tutunan Berlin de olsan, Ankara olmadan olmuyordu!
İki güç arasındaki maçın kilit oyuncusu Erdoğan'dı!
Skoru belirleyecek olan Beştepe'ydi!
Çünkü amaç bizim tam ortasında bulunduğumuz bölgeye söz geçirmekti!
Bakın IŞİD diye bir şey ortaya çıktı neredeyse bütün dünya buraya üşüştü!
Japonlar bile...
Bölgenin önemini düşünün!
Kimse buralara AŞIK olduğu için gelmiyordu! Herkes kendi cebini düşünüyordu! Ortadoğu görünmeyen ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI'nı yaşıyordu! Ve birileri çıkıp bize "uzak durun!", "karışmayın", "size ne?" gibi dışarısının amaçlarına uygun uyarılarla geliyordu!
Gelmeye çalışıyordu!
Birileri İSLAM coğrafyasını TÜRKİYE olmadan dizayn etmek istiyordu!
Dün olduğu gibi! Ama artık çok geç! Tarih canlandı! Su yolunu buldu! Bu ne ki siz birkaç yıl sonra görün! Bizi 50 yıldır kapıda bekletenler şimdi bizim kapımızdaydı! "KEMER SIKACAĞIZ" dedikleri anda yüzbinler Frankfurt'u mesken tutuyordu!
Hem birlikleri, hem de zenginlikleri artık hedefti! İşleri zordu! İki Dünya Savaşı'ndan sonra oluşan DENGELER şimdi tazeleniyordu! Türkiye burada çok önemliydi! Bu nedenle Putin zordaydı! Maçı değiştirmek isteyenler olanca güçleriyle Putin'e vuruyordu, vuracaktı!
Biz yıkılmadığımız için oradan gelmeye çalışıyorlardı!
Ama zaten biz 150 yıldır operasyon yiyorduk!
İtildik, kakıldık, örselendik, küçük düşürüldük! Ama bekledik!
Sabrettik!
Şerbetliydik! UNUTMAYIN! Bu milletin Yemen, Estonya, Myanmar, Malta, İngiltere, Bosna, Avusturya, Güney Kore, Hindistan, Japonya, Almanya gibi 27 ülkede ŞEHİTLİĞİ vardı!
Koskoca tarih küçücük bir kafese sığmıyordu! Demir parmaklıklar kırılıyordu!
Bu sesten ürkenler içeriden ve dışarıdan saldırıyordu! Nafile...
Tek yapmamız gereken büyüklüğümüzü hatırlamaktı!
Şimdi o da oldu!
Unutmayın; unutursak unutuluruz!

NOT: Frankfurt'u Avrupa'nın finans merkezi haline getiren kulelerin tamamı, son 20 yılda yapıldı!

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER