GÜNCEL

Dilek Güngör : Lobicilik için pamuk eller cebe!

Tarih
25 July 2019
İzlenme
712 Kişi
Neredeyse bir yıldır papaz Brunson ve S-400 gerilimi nedeniyle ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulayacağı iddialarıyla yatıp kalkıyoruz. Hükümete karşı olan bir kesim "Bugün geldi, şimdi açıklanacak, yarına kaldı" diyerek meseleyi sürekli demoklesin kılıcı gibi piyasaların tepesinde tutmak istedi. Fakat Türkiye'nin dik duruşu, ABD'yi tavır değişikliğine zorladı. Farkında değilsiniz belki ama ABD tarihinde nadir görünen bir şey yaşanıyor. S-400'ler konusunda Türkiye'yi yakıp yıkmaktan bahseden ABD'de G20 zirvesi sonrasında rüzgâr terse döndü. Donald Trump'ın verdiği mesajlar ve Cumhuriyetçi senatörlerle buluşması Türkiye'nin lehine hareket ettiği izlenimini kuvvetlendirdi.
Şimdi Trump'ın önünde iki seçenek var. Ya Kongre ve Temsilciler Meclisi'ni "Türkiye bizim dostumuz" diyerek ikna edecek. Ya da F-35 kararından anlaşıldığı üzere etkisi sınırlı kalacağı görülen birkaç yaptırım Kongre'den geçse de önüne geldiğinde erteleyecek. Anlayacağınız, hangi seçecek olursa olsun piyasalar açısından sıkıntı görünmüyor.
Peki şimdi Türkiye ne yapmalı?
Resmi kanallarla yürütülen diplomasiyi bir kenara bırakalım.
Hepinizin malumu olduğu üzere, ABD'de siyaset lobilerin etkisinde dönüyor. Bu lobiler, kendi hedefleri doğrultusunda ABD hükümetini tesir altına almaya çalışıyor.
Her yıl onlarca yabancı ülke, büyük şirket ABD hükümetinin vereceği kararları kendi istedikleri yöne çekebilmek için milyarlarca dolar para harcıyor. Bugün lobicilik için toplanan para 7milyar dolar civarında...
Türkiye ne kadar harcıyor derseniz... Hemen hemen hiç... En son Mercury ile yapılan anlaşma da iptal oldu. Halbuki, G20 zirvesinden sonra Türkiye'nin tezlerini savunacak lobicilerin mihmandarlığında Senato'da markaj yapmamız gerekirdi. İş dünyasının Washington'da cirit atıyor olması lazımdı. Bakıyorum, bu süreçte devlet yetkilileri dışında iş dünyasında, sadece DEİK bünyesinde faaliyet gösteren TAİK topa girdi. Onlar da sınırlı bir bütçeyle hareket ediyor.

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • hursit dilaver

    25 July 2019
    0 0
    lobiciliği de ekrem başkandan görün. o yabancı kuruluştan aldıgı ŞİDDETSİZ İLETİŞİM KURSU VE SEVGİ PITIRCIGI ile 800bin çaktı mı. çaktı..şimdi de İSTANBUL KARTLARDAKİ CAMİ RESİMLERİ KALKTI. ne güzel. galiba SADECE AYASOFYA OLACAK VE PATRİK İLE PAPA BURADA BULUŞUP KAVİLLEŞECEK. ZATEN DEMİYOR MUYUZ... ZULÜM 1453DE BAŞLADI. GEREĞİNİ YAPMA ZAMANI İŞTE.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER