EKONOMİ

Dilek Güngör : Kur operasyonuna karışan şirketler kim?

Tarih
08 May 2020
İzlenme
2669 Kişi
Bunlara küresel finans çetesi dediğimizde buradaki uzantıları bozuluyor, içten içe kızıyor, hatta belki 'yine mi dış güçler diyorsunuz' diye sövüyorlar.
Ama gerçeği bu...
Onların dediklerine bakmayın...
Bu uluslararası bankalar, sadece bize değil, hedef aldıkları her ülkeye benzer operasyonları yapıyorlar. Geçmişte Türkiye'de birçok kez spekülatif atak denediler. Hatırlayın, Ağustos 2018'de, Mart 2019'da, Ekim 2019'da defalarca TL'nin değerini düşürmek için uğraştılar. Fakat, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın koordinasyonundaki ekonomi yönetimi aldığı önlemlerle bunları köşeye sıkıştırdı. Swap (değiş-tokuş) imkanları kurutuldu. Merkez Bankası bankalara 'Londra'ya TL vermeyi bırak, döviz işlemlerini gel benden yap' dedi. "Karanlık havuz" denilen tezgâhüstü piyasalarda gerçekleştirilen swap işlemlerinin İstanbul'daki borsada yapılmasının önü açıldı.
Dolar/TL güne 7,14'ten başladı - Finans haberlerinin doğru adresi ...Önceki gün tam Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın uluslararası yatırımcılarla toplantısı sırasında döviz piyasası hareketlendi.
Üstelik, Albayrak piyasaların beklediği mesajları verdiği sırada...
BDDK bu kez suçüstü yaptı. BNP Paribas, Citibank ve UBS'e işlem yasağı getirdi.
Peki swap konusunda atılan o kadar adımdan sonra bu çete nasıl operasyon çekti?
Öyle ya, herkes bunu soruyor.
Şöyle söyleyeyim, bu kez arka kapıdan dolandılar.
Bazı uluslararası ve yerli şirketleri paravan olarak kullandılar.
Nasıl mı?
Birinci yol, Londralı bankalar, Türk bankalarından TL kredi kullanıyor. Sonra bu TL'yi muhabir bankalar kanalıyla Londra'ya taşıyıp orada dövize dönüyor, böylece TL'nin değer kaybetmesine neden oluyor.
İkinci yol, TL'ye erişmekte zorlandıklarında, Türkiye'de iş yapan bazı uluslararası gıda, tütün ve ilaç şirketlerini paravan olarak kullanıyorlar.
Onların Türk bankalarından aldıkları kredileri veya türev ürünler ile elde ettikleri TL' yi Londra'ya taşıyorlar. Hatta Türkiye'de yerleşik bazı yabancı şirketlerin de bu oyunun parçası olduğu değerlendiriliyor.
Kim mi bu şirketler?
Dolar/TL tarihi zirveyi yeniledi: 7.26 - Sputnik TürkiyeÖrneğin, uluslararası bir gıda şirketi... Adı sanı belli. Dünyanın kartellerinden...
Hatta şöyle söyleyeyim, kendi ülkesinde siyasilere bile yön veren bir firma... Türkiye'de de tesisleri var. Bu şirket, ismini söylemeyeceğim bir Türk bankasından yüklü miktarda TL krediyi çekiyor.
Sonra onu Londra'daki bankaya taşıyor.
Ya da finans baronları ve buradaki uzantıları (!) bir firmanın dolar hesabını TL'ye çevirtip, Londra'da mevduat hesabı açtırıyorlar.
Para, Türk bankasının Londra'daki şubesine aktarılıyor.
Londra'da bire 10 faiz çekiyorlar. Müşteri memnun...
Yani alan memnun, satan memnun. Sonra bu şekilde Londra'ya ulaştırılan TL, spekülatif işlem için sırada bekleyen finans çetesine satılıyor.
Akıllarınca çakallık yapıyorlar.
Fakat Türkiye artık eski Türkiye değil...

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Alidayi

  09 May 2020
  1 0
  Nicin bu paravan sirketleri aciklamiyorsunuz ya iddaniz dogru deyil yada korkuyorsunuz
 • VATANSEVER

  09 May 2020
  1 0
  İçimizde öyle şerefsiz , öyle alçak sözde ekonomist müsveddeleri var ki sabahtan akşama kadar youtube videolarıyla onlara destek verip ülkesine hainlik yapıyorlar ama artık millet yemiyor.Bu saldırıları yapan alçak şerefsiz,Türkiye düşmanı sermaye mahfilleri de hedeflerine ulaşamayacaklar.2018'de de bu batan ülkenin parası doları 7.20'ye çıkarmışlardı.28 Trilyon Dolar borç Türkiye'nin değil Abd'nindir.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER