EKONOMİ

Dilek Güngör : Aynes’te neler oluyor?

Tarih
26 December 2018
İzlenme
3413 Kişi

FETÖ ile mücadelede tuhaf şeyler oluyor. Mahkemelerden akıl sır erdirilemeyecek kararlar çıkmaya başladı.
Cahillik deseniz sanmam, iş bilmezlik deseniz inanmam, yasal deseniz tutar tarafı yok. O halde ne bunlar?
Biliyorsunuz, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Denizli'deki FETÖ/ PDY soruşturmaları kapsamında gıda devi Aynes'in sahipleri tutuklandı. Suç dosyaları da epeyce kabarıktı. FETÖ'ye kaynak aktarmaktan tutun da örgütün şifreli haberleşme sistemiByLock'u kullanmaya, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisine böcek koyanTÜBİTAK'çıları işe almaya kadar pek çok dosya soruşturmaya dahil edilmişti.
Aralık 2016'da da şirket Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesine geçmişti. Tam satış aşamasına getirilmişti ki... Hikâye start aldı...

***

10 Aralık'ta Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Faruk Ceyhan ve üyeler, Aynes'te TMSF kayyumunun kaldırılması ve şirketin halen FETÖ davalarında sanık olan eski sahiplerine devredilmesi kararı aldı.
Mahkeme kararı daha TMSF'ye tebliğ edilmeden fonun kayyumları apar topar Aynes'ten atıldı. 14 Aralık'ta yeni yönetim başa geçti. İlk iş konkordato işlemi başlatmak oldu. Akılları sıra konkordato ilan edip borç ödemeyecekler, parayı yurtdışına kaçıracaklardı! Hemen kasayı boşaltmaya başladılar. Aynes'in FETÖ'cü sahiplerinden, Gürcistan'a firar eden kayınpeder Hüseyin Civan'a 284 bin TL transfer edilmeye çalışıldı. Aynes'i devralan şirket yönetimi ihanet transferi suçunu Dış Ticaret Müdürü Mehmet Özdemir'e atmaya çalıştı. Mehmet Özdemir ise Hüseyin Civan'a gönderilecek parayı kendisinin engellediğini iddia etti. Baş döndürücü gelişmeler yaşanırken Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, 2.
Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kayyumun kaldırılması kararına itiraz etti.
Denizli'deki mahkeme şirkete tekrar kayyum atanmasına karar verdi.

***

Ancak…
Karara "OHAL kalktı, TMSF kayyum olamaz, yerine Ticaret Mahkemesi kayyumları getirilsin" diye yazıldı. KHK'larda FETÖ ile iltisaklı şirketlerin nasıl yönetileceği açık açık yazılıyken, hukuka aykırı davranılıp TMSF devre dışı bırakıldı.
Bana kalırsa, tehlikeli bir oyunun içindeyiz.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • Tahir Danacı

    27 December 2018
    0 0
    Aynes ve daha birçok paralı olaylarda Fetöcüler hep korunup kollanıyor. Yani zengin ve güç sahipler.gemilerini her yerde yüzdürüyor. Bu olayda yanan gariban memur takımı.Reisin tabiri vardı.Altı ibadet ortası ticaret üstü ihanet demişti. Şimdi bütün cezayı alt tabakadaki ibadet kısmı çekiyor. Halbuki o garibanlar Allah için bişeyler yapıyum sanıyorlardı. Şimdi bu alçak örgütün zengin tabakalsı İngilterde beyin takımı ABD ve Almanyada. Vay geldi benim gariban memur işçi tabakasının başına .
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER