EKONOMİ

Dilek Güngör : Aynes’te 15 günde 2 milyon lira uçtu!

Tarih
18 January 2019
İzlenme
2298 Kişi

FETÖ finansörü Aynes Gıda'da "Denizli'deki mahkeme yanlış yaptığını anladı" diye seviniyordum.
Maalesef, sevincimi kursağımda bırakan bazı gelişmelerin yaşandığını öğrendim.
Hatırlarsınız daha önce bahsettim. 10 Aralık'ta Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Aynes'te Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kayyumunu kaldırıp şirketi eski sahiplerine devretti. 14 Aralık'ta yeni yönetim başa geçti. İlk iş konkordato işlemleri başlatmak oldu. Gürcistan'a firar eden Hüseyin Civan'a 284 bin TL transfer etmeye çalışan yeni yönetim yakayı ele verince Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı mahkemenin kayyumun kaldırılması kararına itiraz etti. Sonra Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi şirkete yeniden kayyum atadı. Fakat bu kayyumlar Ticaret Mahkemeleri'nin belirlediği isimler oldu. Aynı mahkeme 15 gün sonra şirketi TMSF'ye devretti devretmesine de… O iki haftada atı alan Üsküdar'ı geçti!
Bakın o arada neler yaşandı?
Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararla işbaşı yapacak olan ticaret mahkemesikayyumları Aynes'te denetim görevlerine sahip çıkmadı. Hatta şirkete dahi uğramadı. Şirketin yönetimini devralan FETÖ sanığı eski sahiplere de gün doğdu. Öğrendiğime göre, 15 günde Aynes Gıda'da onlarca fiktif hesap açıldı. Ölmüş kişilerin adlarına şirketin kasasından süt ödemeleri yapıldı.

***

15 günlük zarar ne kadar biliyor musunuz?
2 milyon TL…
Düşünsenize, TMSF bünyesinde 1 milyar TL ciroya ulaştırılan, her ay kasasında 5 milyon TL nakit bulunan ve satışa hazırlanan şirket, bir 15 gün daha FETÖ sanığı sahiplerinde dursa ne olurdu?
Bildiğim kadarıyla, TMSF zararı tahsil etmek için dava açtı. Ancak önemli olan testi kırılmadan adım atmak. Bana kalırsa, Aynes Gıda'da yaşananları, FETÖ'cü şirketleri eski sahiplerine devretmeye meyilli tüm mahkemeler başucu kitabı yapmalı… Hatta daha da ileri gideyim. Adalet Bakanlığı, Aynes'te olduğu gibi...

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • Asım

    19 January 2019
    0 0
    O kararı veren hakimler ödesin zararı
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER