GÜNCEL

Cem Küçük : MİT tırları olayı ve Edward Snowden’ın ABD’deki durumu

Tarih
22 September 2019
İzlenme
2043 Kişi

MİT tırları olayı Türkiye’nin güvenlik sırlarının ifşasıydı. Türkiye’yi teröre yardım ediyor gibi göstererek Lahey’de yargılatmak FETÖ’nün en büyük amacıydı. Bazı büyük devletler FETÖ aracılığıyla Başkanı’mız Erdoğan ve MİT Müsteşarı’mız Hakan Fidan’dan kurtulmak istemişlerdi. FETÖ ihaneti karşılıksız kalmadı ve savcılarımız gerekeni yaptılar. 

Dünyanın her yerinde istihbarat birimlerinin araçlarının durdurulması suçtur. Üstelik o zaman ancak Başbakan’ın izniyle yargılanabilecek insanları yaka paça araçtan indirip dövmeye çalışmak ağır ihanettir. Tabii muhalifler bu olayı kullandılar ve FETÖ üzerinden bir skandalın aparatı oldular. Dünyanın diğer demokrasilerinde bu işlerin nasıl olduğunu anlamazdan geldiler.

Batı demokrasilerinin benzer ihanetlerde nasıl davrandığına dair onlarca olay var. Bunun en son örneği Edward Snowden hadisesidir. ABD eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) ve CIA’in sözleşmeli çalışanı Edward Snowden Amerikan devletinin küresel izleme ve takiple ilgili gizli bilgilerini ifşa etmişti. 

Amerikan yargısı Snowden hakkında hemen gözaltı ve tutuklama kararı çıkarmıştı. Snowden bunun üzerine ABD’den ayrılıp Rusya’ya kaçtı. Putin’e sığınan Snowden kaçamasaydı ağır bir ceza yiyecekti. Snowden Amerika ve Batı kamuoyunda tartışma konusu olmuştu. Ona kahraman diyenler de vardı ama ortalama her Amerikalı için Snowden bir haindi. Amerika’daki liberal tayfa hariç -ki Amerika’da liberal demek sosyalist ve aşırı solla aynı anlama gelir -Snowden devleti zora sokmuş ve ihanet etmiş biriydi. 

İlgili resimRusya’daki ikametinden sıkılan ve Fransa Devlet Başkanı Macron’dan sığınma isteyen Snowden yeni bir kitap çıkardı. Adı “Permanent Record (Daimi Kayıt)” Anılarını yazan Snowden’a Amerika Adalet Bakanlığından dava geldi. Çünkü Amerikan istihbarat yasalarına göre istihbaratçılar gazetecilere konuşamaz ve kitap yazamaz. Snowden’a ilk dava açanlardan ABD Adalet Bakanlığı “Permanent Record” adlı kitabın istihbarat birimlerine incelenmek üzere gönderilmediğini ve Snowden'ın yaptığı konuşmaların gizlilik anlaşmasını ihlal ettiğini belirtti. 

Snowden ise cevaben "Hükûmete, gazetecilerle konuşmayacağımıza ve kitap yazmayacağımıza dair söz verdik. Bunun yanında Amerikan anayasasını koruyacağımıza dair de söz verdik. Sizden korumanızı istedikleri bu gizli anlaşma, 'hükûmetin anayasayı ihlal ettiği ve dünyadaki tüm insanların haklarını gasbettiğine dair' yaptıkları şeyleri içeriyor” dedi. 

Öte yandan Amerikan devleti Snowden'in istihbarat konularında yaptığı açıklamalarla da güvenlik ihlalinde bulunduğunu iddia etti ve Snowden'ın kitaptan elde ettiği gelirin tamamını almayı talep etti. Muhtemelen Amerikan devletinin başka kurumlarından da dava gelecektir. 

Şimdi Amerika ve Batı’nın millî güvenliği ihlal edildiğinde nasıl davrandığını gördük. Kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. Kitabına dava açıyor, gelirine el koymak istiyor. Snowden’ı tutukladıklarında millî sırları ifşadan alacağı ceza en az 35 yıl. 

Basın ve ifade özgürlüğü diye ortalığı yıkanlar nerede? Kitaba dava mı açılırmış diyenlerden ses çıkmıyor. Ama Batı böyledir. Onlar için millî güvenlik her şeyden önemlidir. Devlet sırları ifşa olamaz. Biri ifşa ederse yanına kâr kalmaz. Snowden’ın yaşadığı tam da budur. 

Bizde MİT tırları olayında sırları ortaya dökmek isteyenleri aklayanlar Batı’ya baksın. Kaldı ki MİT tırları olayının benzeri ABD’de yaşansa daha sert hukuki tedbirler alırdı Amerika Devleti. Gerçi oralarda bir savcı ya da polis istihbaratın aracını durdurmayı düşünemez. Kimsenin aklına böyle ihanetler gelmez.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • HURSİT DİLAVER 2

  22 September 2019
  2 2
  AKP, saf ve korkak,ürkek tabi..ne diyelim.AHA İŞTE ADAM İSTANBUL BByi DARMADAĞIN EDİYOR DA ,karşınıza çıkıp ,BU UFAK İŞLERLE MI UGRAŞIYORSUNUZ DİYOR. haklı.çünkü arkasında SEÇİM ZAFERİ SAHİBİ CANAN HANIM VAR. NERDE BİZİM 13BİNe inen farkın SAYIMINI DURDURTAN CHPYE LAF EDEBİLECEK CESARETTE BİR SEÇİM İŞİ BAŞKANI..yok olamaz. CHP korkusu, ezikliği böyle. 1950den beri de böyle.CHP NEDENİ İLE HEP LOZAN VESAYETİNE BAGLIYIZ ,BAĞIMLIYIZ.(ha şunu bileydin mi dersiniz)
 • hursit dilaver 1

  22 September 2019
  1 2
  basın ve ifade özgürlüğü diye diye bizim AKPyi nasıl kandırıyorlar. AKPli takım batıya baksın, ABDye baksın.biz hainlere hala yüz verirsek,YARIN SAVAŞ ORTAMINDA BUNLAR DÜŞMANDAN ÖNCE ULKEYİ YIKARLAR.devlet istihbaratının yaptıkları devlet politikasıdır. LOZAN VESAYETLİ TAKIMIN İŞİ DEĞİLDİR.batıda milli ğüvenlik her şeyden önemli diyor cem küçük.BİZDE HAİNLİK,CAsusluk ifade hurriyeti,batı değerleri, demokrası oluyor.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER