GÜNCEL

Cem Küçük : FETÖ medyası yeniden örgütlenirken

Tarih
03 January 2020
İzlenme
2092 Kişi

Daha önce bu köşede yazmıştım. FETÖ konusunda söylem üstünlüğümüzü kaybettik. Özellikle sosyal medyada algı çalışması konusunda son iki haftada FETÖ’cüler ciddi atak yapıyorlar.

FETÖ’cü gazeteciler ciddi oranda soluğu yurt dışında aldılar. Türkiye’dekiler korkudan bir şey yapacak durumda değiller. Yurt dışındakiler 15 Temmuz’un şokunu atlatmış görünüyorlar. Güvenlik bürokrasisinin dediklerine göre yurt dışında FETÖ, medya konusunda yeni hazırlıklar peşinde.

TR724 FETÖ’nün şu anki en etkili kullandığı dijital gazete. Adem Yavuz’dan Bülent Korucu’ya, Nedim Hazar’dan Hasan Cücük’e hepsi orada yazıyor. Öte yandan Erkam Tufan Aytav kendi YouTube kanalında Adem Yavuz Arslan ve Doğan Ertuğrul ile program yapıyor. TR724’ün YouTube sayfasında Levent Kenez ve Bülent Korucu Stockholm’den yayın yapıyorlar.

cem küçük ile ilgili görsel sonucu"Fatih Akalan, Bold Medya’dan yayın yapıyor. FETÖ’nün Londra temsilcisi İsmail Sezgin, Kamil Maman’la VideonTR üzerinden program yapıyor. Bu ikili en çok 15 Temmuz’un kurgu olduğuna yönelik haber ve yorumlar paylaşıyorlar. Yurt dışına kaçan FETÖ’cü, PKK’lı ya da kendini kaybetmiş unsurların kullandığı mecralardan biri de Birleşik Arap Emîrliklerinin finanse ettiği Ahval. Hem dijital olarak hem de podcast’lerle YouTube üzerinden algı çalışmalarını sürdürüyorlar.

Ne kadar firari gazeteci varsa bu mecraları kullanıyor. Öte yandan FETÖ yeni kanallar ve dijital yayın organlarını da devreye sokmaya hazırlanıyorlar. Ellerinde ne kadar tape, yurt dışına kaçırdıkları bilgi, belge varsa bunları ortaya döküyorlar.

Öte yandan FETÖ’nün yeni yöntemi Facebook ve Twitter üzerinden bot hesaplarla algı oluşturmak. Haftada iki üç gün bir konu seçip onun üzerinden yalan haberlerle TT listesine istediklerini hedefe oturtuyorlar. Mesela “falanca kişi cezaevinde, çok hasta, tahliye olmazsa ölecek” diyerek Türkiye’yi dışarıya şikâyet ediyorlar.

Güvenlik bürokrasisi bu yapının erken seçim olacağı varsayımıyla ya da bilmediğimiz bir sebeple yeni oluşumlara girdiğinin altını çiziyor. FETÖ eski gücünde değil ama çok dikkatli olmak da fayda var.

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • Ahmet Över

    06 January 2020
    0 0
    ne kadar adres varsa bilmeyenlere bildirmiş. kime çalışıyor ilginç
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER