SİYASET

Ahmet Hakan : Akşener CHP’den Ankara’yı isteyecek!

Tarih
26 November 2018
İzlenme
1702 Kişi

İYİ Parti ile CHP yerel seçimde ittifak yapacak mı?

İşte bu önemli sorunun cevabını almak için İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le görüştüm.

Meral Akşener, açık ve net bir “dayatma” şeklinde olmasa da üç büyük şehirdenİstanbul ve İzmir’de CHP adayının, Ankara’da ise İYİ Parti adayının desteklenmesi gerektiğini düşünüyor.

En azından beklentisi bu yönde...

İşte Akşener’in anlattıkları:

İTTİFAK GEREKİYOR: Bundan sonra Türkiye’de siyasetin ittifaklarla yürüyeceği anlaşılmış durumda. İstanbul ve Ankara’yı alma şansımız var. Hepimiz aday çıkarırsak alamayız. İttifakla alabiliriz.

HAKKANİYET ÖNEMLİ: AK Parti, MHP’nin dört katı oy aldı ve MHP üç büyük şehri AK Parti’ye bıraktı. CHP ise İYİ Parti’nin iki katı oy aldı. Tablo budur. Bu tablonun gerektirdiği hakkaniyetin sağlanması şarttır.

UMUTLUYUM: Bir prensip konuşması yaptık Sayın Kılıçdaroğlu ile... İttifaka gidilmesi konusunda aynı fikirdeyiz. Ama somut adımlar henüz atılmış değil. CHP ile oturup büyük şehirler konusunda çalışma yapmamız gerekiyor.

9 BÜYÜK ŞEHİR: CHP 14 büyükşehirden İzmir, Muğla, Aydın, Tekirdağ ve Balıkesir’i masaya getirmek istemiyor. Geriye 9 il kalıyor. Üzerinde çalışacağımız işte bu 9 büyükşehirdir.

İTTİFAK TAMAM AMA: Her türlü sıkıntıya, her türlü zorluğa rağmen her türlü riski göze alarak bize oy veren seçmenlerimiz var. Ben kendimi onlara karşı sorumlu hissediyorum. İttifak tabii ki yapmalıyız ama bize oy veren bu insanların hakkını, hukukunu da sonuna kadar korumak durumundayım.

BOZAN TARAF OLMAYIZ: Şunu net olarak söylüyorum: Önümüzdeki günlerde CHP ile yapacağımız ittifak görüşmelerinde çok yapıcı olacağız. Hatta bozan taraf biz olmayacağız.

İSTANBUL VE ANKARA: İktidar bu iki ili kaybedeceği endişesi içinde... Bu nedenle MHP ile ittifakı yeniden ısıttılar... Eğer iktidarın kaybetme endişesi varsa bizim için de kazanma umudu vardır. Hepimiz ayrı adaylarla çıkarsak alamayız. İstanbul ve Ankara’da hakkaniyetli bir çözüm bulmamız gerekiyor.

MANSUR YAVAŞ: Mansur Bey’le ben hiç görüşmedim. Arkadaşlardan gidip gelenler var. Daha önce de söylemiştim: Mansur Bey bizden aday olmayı tercih ederse memnun olurum. Ancak kamuoyuna yaptığı açıklamalara bakılırsa Mansur Bey’in öncelikli tercihinin CHP olduğu anlaşılıyor. Bakalım görüşmelerde nasıl bir noktaya varılacak...

MİTİNG YAPMAYACAĞIM: Bu yerel seçimde miting yapmayacağım. Adaylarımızla esnaf gezisi yapacağım. Vatandaşlarımla bire bir temas içinde olacağım.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER