SİYASET

Adem Özköse : Gölgelerin Prensi Abdullah Bergusi

Tarih
17 June 2015
İzlenme
3547 Kişi

17 Haziran 2015

İsmi Abdullah Galip Bergusi… Fakat Filistinliler ona Gölgelerin Emiri veya Gölgelerin Prensi diyorlar. 5 Mart 2003 yılından beri İsrail zindanlarında esir olan Bergusi İsrail mahkemeleri tarafından en uzun yıl hapis cezası alan Filistinli mahkûm… Siyonistlere yönelik düzenlediği bombalı eylemler nedeniyle 67 kez müebbet ve 5200 yıl hapis cezasına çarptırılan Bergusi İsrail kamuoyuna göre azılı, korkunç bir katil. Çünkü Bergusi’nin bizzat planladığı ve yönettiği eylemlerde 100’e yakın İsraillinin öldüğü ifade ediliyor.

Filistinliler ise Bergusi’yi Şehit Yahya Ayaş’ın geride bıraktığı bayrağı dalgalandıran büyük bir kahraman olarak görüyorlar.
Eğitimini Güney Kore’de alan Gölgelerin Prensi tam bir internet dehası olmakla birlikte tıpkı veliahtı olduğu Yahya Ayeş gibi bir mühendis. Ekin Yayınları geçtiğimiz aylarda Bergusi’nin “Yoldaki Mühendis” isimli kitabını çevirtip Türkçeye kazandırdı. Kitap daha şimdiden elden ele dolaşıyor ve okuyanlar üzerinde büyük bir tesir bırakıyor.
“Yoldaki Mühendis” üç yaşındayken yanında tutuklanan babasına Tâlâ’nın 10 yıl sonra yazdığı bir mektupla başlıyor. Tâlâ’nın babasının daha yakından tanımak için yazdığı mektuba Bergusi’nin verdiği cevap sizi bir kahramanın dünyasına doğru heyecanlı bir yolculuğa çıkarıyor. Kitap aslında bir direniş hikâyesi… Tıpkı teslim olmayan, boyun eğmeyen, ısrarından vazgeçmeyen ve umudunu hiç yitirmeyen Filistin gibi… Kitapta İzzeddin Kassam’ın direnişçileri ve fedakâr şehitleriyle de tanışıyorsunuz. Filistin’e, Kudüs’e bağlılığı, disiplini, sabrı, hiyerarşiyi bir de Kassam’ın savaşçılarından öğreniyorsunuz.
Gölgelerin Prensi’nin sıradışı hayat hikâyesini okurken Yafa, Hayfa, Nasıra ve Eriha’nın havasını içinize çekiyorsunuz. Filistin’in çiçeklerine, zeytin ağaçlarına değiyor; dağlarında yürüyorsunuz. Sımsıcak Kudüs simidinin kokusu burnunuza kadar gelirken kendinizi Kudüs’ün o eski taştan sokaklarına atmak istiyorsunuz. Sahici, masumiyet dolu bir aşk da satır aralarında sizi bekliyor.
“Eğer direnişe silahla destek olamazsam kalemim ve mürekkebim direniş yolunda silahımdır.” diyen Gölgelerin Prensi kızı Tâlâ’ya ısrarla yazmasını tembihliyor.
Zor zamanlarda yazmanın kurşundan ve bombadan daha etkili olacağını savunan Bergusi kızına yazmayı elde silah dövüşmekten daha önemsiz görmemesi gerektiğini öğütlüyor. Kitabın sonlarına doğru Türkiye’yi selamlamayı da unutmayan Gölgelerin Prensi, Yeni Türkiye hakkında şu cümleleri kuruyor: “Türkiye’nin yaşadığı değişimleri herkes biliyor. İslam’a saygı duyanların başa gelmesiyle asker nasıl da tedricen kışlasına çekildi. Hiçbir engel ve komplo İslami taleplerin önüne geçemiyor ve Allah’ın izniyle de geçemeyecektir.”
Tutuklandıktan sonra 6 ay aralıksız işkence gören ve 10 yıl boyunca tek başına bir hücrede tutulan Bergusi hâlâ yılmadan, usanmadan direnmeye devam ediyor. Yaklaşık 2 hafta önce Gazze’den yayın yapan Er-Re’y Radyosu’nun esirlerle ilgili programına telefonla bağlanarak Filistinlilere büyük bir sürpriz yapan Bergusi bu programdan sonra İsrailli gardiyanlar tarafından koğuşundan alınarak tekrar tek kişilik hücreye konuldu. Filistin’e sahip çıkmanın yollarından birinin de Filistin için esir düşen kahramanlara sahip çıkmak olduğunu hatırlatarak Bergusi ile omuz omuza olduğumuzu bir kez daha ilan etmek istiyorum.

Diriliş Postası

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER