GÜNCEL

Abdulkadir Selvi : Kim kazandı?

Tarih
18 June 2019
İzlenme
1980 Kişi

Türkiye nefesini tuttu, Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasındaki tartışmayı izledi. Ekrem İmamoğlu’nun performansı nasıldı, Binali Yıldırım nasıl bulundu? İki adayın tartışması seçmen tercihleri üzerinde etkili oldu mu? Peki İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğü nasıl bulundu? İsmail Küçükkaya hata yapmamaya odaklanmıştı. Adil bir yönetim sergilemeye özen gösterdi. Kronometre kullanması yerinde bir karardı. Programın önüne geçmemesi olumluydu. Demokrasi adına güzel bir programdı ancak heyecanı eksikti.

Ekrem İmamoğlu programa erken gelmek suretiyle iyi bir giriş yaptı. Eşi ve oğluyla birlikte aile fotoğrafı verdi. İmamoğlu ailesi şık kıyafetleri içinde film karelerinden çıkmış bir görüntü verdiler. Mavi kravatı ise artık onun simgesine dönüştü.

Binali Yıldırım’ın programa geç kalması eksi bir puandı. Eşi ve kızıyla hitap ettiği muhafazakâr kesime olumlu bir mesaj verdi. Aile babası havası vardı. Kırmızı kravatı ise kendine güveni gösteren garantili bir renk seçimiydi.

Programın başında iki adayın birbirlerine kalem hediye etmesi zarif bir davranıştı. Program sonunda aile fotoğrafı çektirilmesi şık oldu. İki aday da seçimleri kaybetmelerine neden olacak bir hata yapmadılar. Ama iki aday da birbirine bariz bir üstünlük kuramadı. Peki program seçmen tercihlerini etkiledi mi? Bu soruyu kamuoyu araştırma şirketlerinin yöneticilerine sordum.

İHSAN AKTAŞ (GENAR ARAŞTIRMA): AK PARTİ SEÇMENİ MOTİVE OLDU

1- Programı nasıl buldunuz?

“Genel anlamda başarılıydı. Çok uzun bir süredir bu tür tartışmalar yapılmadığı için tüm Türkiye programa kilitlendi.”

2- Ekrem İmamoğlu’nun performansını nasıl buldunuz?

“Var olan pozisyonunun üzerine çıkamadı.”

3- Binali Yıldırım’ı nasıl buldunuz?

“Binali Yıldırım münazara insanı değil. Ağır başlı, dingin, sakin bir insan. Onun İmamoğlu için sürekli yalan demesi etkili oldu. Programda iyi performans çıkardı.”

4- İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünü nasıl buldunuz?

“Ancak bu kadar yapabilirdi.”

5- Program seçmenlerin tercihlerini etkiledi mi?

“AK Parti seçmeni açısından olumlu yansımaları oldu. AK Parti seçmenini motive etti.”

İBRAHİM USLU (ANAR ARAŞTIRMA): GÜZEL BİR FOTOĞRAF VERDİLER

1- Programı nasıl buldunuz?

“Bence başarılı bir program oldu. Ülke, demokrasi ve siyaset kültürümüze çok çok büyük katkısı oldu.”

İbrahim Uslu, iki adayın performansını birlikte değerlendirmek istediğini söyledi:

“İki adayda da deneyim eksikliği söz konusuydu. Ne İmamoğlu ne Yıldırım rakiple tartışmaya alışık değiller.

Ekipleri iki adayı da iyi hazırlamamışlar. Yayına çıkmadan önce rakiplerinin zayıf taraflarını tespit etmemişler.

Hangi seçmen kitlesine hitap edeceklerini önceden tespit etmemişler. O nedenle oy alabilecekleri alt gruplara mesaj veremediler.”

2) İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünü nasıl buldunuz?

“Başarılı buldum. Üzerinde çok yoğun siyasal ve sosyal baskı olmasına, ilk anda sosyal medya baskısı kurulmasına rağmen iki adayın medeni bir şekilde tartışmasını sağladı. Aile fotoğrafı ise büyük bir televizyonculuk başarısıydı. Türkiye’de siyasi gerilimi azaltacak, güzel bir fotoğraf verdiler.”

3) Program seçmen tercihlerini etkiledi mi?

“Etkilemedi. Çünkü kararsız seçmen yok. Adayların etkileyebilecekleri küçük gruplar vardı ama onlara mesaj veremediler.”

HİLMİ DAŞDEMİR (OPTİMAR ARAŞTIRMA): BEKLENTİNİN ALTINDA KALDI

1- Programı nasıl buldunuz?

“Beklentinin biraz altında kaldı.”

2- Ekrem İmamoğlu’nun performansını nasıl buldunuz?

“Ekrem İmamoğlu daha iyi olabilirdi. Kontrollüydü. Burada en kritik durum Ordu Valisi’ne verdiği cevaptı. Yalan söylemeye devam etmeye çalışması programdaki en büyük dezavantajıydı.”

3- Binali Yıldırım’ı nasıl buldunuz?

“Binali Bey süreç içinde daha iyiydi. Birazcık daha rakibini saldırganlaştırabilecek bir söylem içinde olabilirdi. Ona girmedi. O açıdan büyük bir fırsatı kaçırmış oldu.”

4- İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünü nasıl buldunuz?

“Moderatör çok kontrollüydü.”

5- Program seçmenlerin tercihlerini etkiledi mi?

“31 Mart’ta Binali Yıldırım’a oy verip 23 Haziran’da Ekrem İmamoğlu’na oy verebilecek bir kitle vardı. Yıldırım’ın kendi tabanını konsolide etmesi açısından bir sonuç çıkabilir.”

MURAT SARI (KONSENSUS ARAŞTIRMA): SEÇMEN TERCİHLERİNİ ETKİLEMEDİ

1- Programı nasıl buldunuz?

“Orta halli bir programdı. Siyasetçilerin kurgusunu yaptığı bir açık oturum ancak bu kadar olur. Sıfır sıfır berabere kaldılar.”

2- Ekrem İmamoğlu’nun performansını nasıl buldunuz?

“Programa girdiği anla programdan çıktığı an arasında çok büyük puan kaybına yol açmadı. Ancak kendine Binali Yıldırım’a oy verecek olanlardan oy kazandıramadı.”

3- Binali Yıldırım’ı nasıl buldunuz?

“Binali Yıldırım başta çok yorgun gözüktü. Programa geç gelmesi doğru değildi. Projeleri çok etkileyiciydi.”

4- İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünü nasıl buldunuz?

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • ibocan

  18 June 2019
  2 0
  Binali Yildirim aciklama yapiyor niye gec kaldigi icin. Kaza yapmis bir motorsikletciye yardim ediyorlar. Bir gazeteci hic sormazmi bu adam niye gec gelir diye. Birde imamoglu yalanci oldugunu birkez daha belgeledi ve yalan soylese bile kimseden ozur dilemeyecegi ortaya cikti.
 • hursit dilaver

  18 June 2019
  0 0
  neyse artık. başımıza bir gelecek varsa ve yuce rabbim tarafından bir şefkat t0katına layık isek 0 t0katı yiyeceğiz artık.ve de bu millet s0n defa ve ebediyyen eski karanlıklardan yeni bir aydınlığa çıkacak. ama elbet t0katı yiyeceğiz. Y0KSA AKLIMIZ BAŞIMIZA GELMİYECEK. BU LAY LAY L0M DUZENİ BİTECEK.geleceğimiz hayırlı beyler.kufur duzeni yıkılacak. ama biraz terleyin bakalım.
 • hursit dilaver

  18 June 2019
  1 0
  veri işinde de öyle,İT BASİT laflamasında da öyle. EKREM ÇAKTI BİZ 2 GUNDUR DEDİKLERİNİ YALANLAMA DERDİNDEYİZ. 0 akşam çakamadınız. binali bey , rap0ru 0kumadım dedi. yahu senin danışmanının ne işe yarar.cep tlfnundan mesajı y0k mu. kasten mi bunlar be.HEDLE İSMAİLİN 0TELDE EKREMLE GÖRUŞMESİ. HEPSİ BİZİM FİYASK0MUZ. ADAM KAZANDI DİYECEĞİM AMA. Y00K ADAM KÖTU ÇAKTI...
 • hursit dilaver

  18 June 2019
  0 0
  saat 17-18.00 arasında tvlerdeki k0nuşmacı yazarların dediklerini dinliy0rum. hepsi ekremi batırma, binaliyi yuceltme derdinde.yanlış. SAYIŞTAY k0nusunda ekrem t0plantıda bir şeyler söyledi. BUGUN HEP BİR AGIZDAN YALAN YALAN DENİY0R.öyle değil, b0yle deniy0r. ne kıymeti var.. BUNLARI İSMAİLİN PR0ĞRAMINDA ÇAKACAKTINIZ. ŞİMDİ DEĞİL.
 • Misafir

  18 June 2019
  1 0
  Yazıyı yazarken Binali Yıldırım'ın aksam namazını kılmadan gelmeyeceğini düşünecek kadar öngörünüz yok mu? Yok gravatı şöyleymiş, ailesiyle şıkmış. Peki yalanları da dikkatinizi çekti mi? Cilama kadrosuna siz de mi katıldınız? Algıya gerek yok.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER