DÜNYA

Rus uzmandan çarpıcı açıklama! ABD bundan korkuyor

Tarih
01 September 2019
İzlenme
1657 Kişi
Rus uzmandan çarpıcı açıklama! ABD bundan korkuyor

ABD Savunma Bakanı Mark Esper'ın Türkiye'nin F-35 programına tekrar kabul edilmesi için S-400 programından tamamen çıkması gerektiği açıklamasını değerlendiren Rus uzman Aleksey Leonkov, "ABD, diğer NATO üyelerinin de Türkiye’yi takip edeceğinden korkuyor" dedi.

Arsenal Oteçestva dergisinin finans müdürü, askeri uzman Aleksey Leonkov, “ABD, Türkiye’yi şantaj etme konusunda başarısız olduğu için şimdi Mark Esper de korktuklarını belli etmemeye çalışıyor. Türkiye’nin S-400 programından çıkmasının dışında bu sistemleri tamamen ülkeden çıkarması yönündeki talep, gazetecinin sorusundan diplomatik bir şekilde kaçma çabasıdır” yorumunda bulundu.

Rus uzmandan çarpıcı açıklama! ABD bundan korkuyor

"Yunanistan'ın elinde S-300 var aynı zamanda F-16 kullanıyor"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, Rus sistemlerin NATO sistemleriyle uyuşmadığı yönündeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Rus uzman, bu konuda şu değerlendirmede bulundu:

"Eğer F-35’ler Türkiye ordusuna teslim edilseydi Türk uzmanlar bu uçakların ayarını, S-400 ‘hedef tabanının’ onları dost uçak olarak tanımlayacak şekilde yapabilirdi. Hiçbir şekilde de gizli bilgi sızdırmazdı. Misal Yunanistan’ın elinde Rus S-300 sistemleri var ve aynı zamanda F-16 kullanıyor. Ama nedense kimse aklına bile getirmedi böyle suçlamayı"

"NATO üyesi bir ülke Rusya'dan silah alıyorsa bu diğerleri için emsal oluşturur"

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının ve Esper’in son açıklamasının ‘trajikomedi’ olarak nitelendiren Leonkov, gerçek sebebin, ABD’nin silah pazarındaki çıkarları olduğunu belirterek, “Eğer bir NATO üyesi ülke Rusya gibi bir rakipten silah alıyorsa ittifakın diğer üyeleri de bu örneği takip edebilir, emsal oluşur. Ayrıca ABD’nin ürettiği silahın söylendiği gibi etkili olmadığı bilgisi yayılabilir ittifak içinde” dedi.(YeniAkit)


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

DİĞER MAKALELER