DÜNYA

Merkel tarihinin en ağır yenilgisini aldı

Tarih
19 September 2016
İzlenme
750 Kişi
Merkel tarihinin en ağır yenilgisini aldı

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Parti (CDU), Berlin eyalet seçimlerinde tarihinin en ağır yenilgisini aldı. CDU, yüzde 23.3 olan oy oranını koruyamayarak yüzde 18'e geriledi. Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise oyların yüzde 23,1’ini alarak birinci parti çıktı.

 

Almanya'nın Berlin eyaletinde yapılan eyalet meclisi seçimlerinde Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) oyların yüzde 23,1’ini alarak birinci parti çıktığı bildirildi. SPD'nin 2011'deki seçimlere göre yüzde 5,2 oranında oy kaybetmesine rağmen eyalette iktidarda kalması bekleniyor. SPD Berlin Eyaleti Teşkilatı Başkanı Michael Müller, seçmenlere yönelik yaptığı konuşmada, partisinin seçimlerden birinci parti çıkarak hedefi yakaladıklarını belirterek, hükümeti kurma görevinin kendilerine verildiğini ifade etti. 

Başbakan Angela Merkel'in genel başkanlığını yaptığı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) de 5 yıl önce yapılan seçimlere göre yüzde 5,2 oranında oy kaybederek yüzde 18,1'de kaldı. Merkel'in partisi CDU, Berlin'deki 2011 seçimlerinde yüzde 23,3 olan oy oranını koruyamayarak yüzde 18'e geriledi. Böylelikle CDU, Berlin eyalet seçimlerinin en kötü sonucunu almış oldu.

 

Yeşiller Partisi de bir önceki seçimlere göre yüzde 1 oranında oy kaybederek yüzde 16,6 ile üçüncü oldu. ARD'nin sandık çıkış anketine göre oyunu yüzde 4,7 oranında artıran Sol Parti yüzde 16,4 ile dördüncü oldu. 

Eyalette ilk kez seçimlere katılan aşırı sağcı popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisi de yüzde 11,7 oranında oy alarak meclise girdi. Hür Demokrat Parti'nin (FDP) de yüzde 5'lik seçim barajını aşarak yüzde 6,5 ile yeniden Eyalet Meclisinde yer alacağı belirtildi. Diğer partilerin ise toplam 7,6 oranında oy aldığı ifade edildi.

Alınan oy oranlarına göre 149 sandalyelik Berlin eyalet meclisinde SPD 37, CDU 29, Yeşiller 27, Sol Parti 27, AFD 19 ve FDP 10 vekille temsil edilecek. 2 milyon 480 bin kişinin
oy kullanma hakkı bulunun eyalet seçimlerine katılımda bir önceki seçime nazaran artış kaydedildi. Sandığa giden Berlinliler'in oranı ise yüzde 66 oldu. Katılımdaki artışın en önemli sebebinin yabancı ve İslam karşıtı söylemleri bulunan ırkçı AFD'nin diğer eyaletlerde meclise girmesinin oluşturduğu endişenin neden olduğu açıklandı. 2011 yılındaki eyalet seçimlerine katılım ise yüzde 62'ydi.

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

DİĞER MAKALELER