DÜNYA

İmamoğlu, Glasgow'da Türkiye'yi şikayet etti

Tarih
12 November 2021
İzlenme
424 Kişi
İmamoğlu, Glasgow'da Türkiye'yi şikayet etti

Erdoğan’ın katılmama kararı alması sonrası davet edilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Glasgow'da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı'nda konuştu. Türkiye’nin prestij projesini şikayet eden İmamoğlu, "İstanbul'a dayatılan Kanal İstanbul projesini, sadece deprem açısından değil, pek çok açıdan kentin güvenliği için en ciddi risk olarak kabul ediyoruz. Bu projenin BM'nin 'Sürdürülebilir Kalkınma' amaçları kapsamındaki 17 prensibine birden karşı olduğunu görüyoruz." dedi. 

COP26: 5 things to know about the big climate conference in Glasgow - VoxSözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre, moderatörlüğünü Dünya Yeşil Binalar Konseyi CEO'su Cristina Gamboa'nın yaptığı panelin katılımcıları, İmamoğlu ile birlikte Brezilya Minas Gerais Valisi Romeu Zema ve Dünya Yeşil Bina Konseyi Afrika Bölgesel Ağı Başkanı Elizabeth Chege oldu. Panelde yaptığı konuşmada, İstanbul'un Türkiye'de C40'a üye tek şehir olduğunu vurgulayan İmamoğlu, "Kentlerin iklim değişikliği sorununda hem fail hem mağdur olduğu bir dünya düzeninde yaşıyoruz" dedi.

Dünya nüfusunun çok büyük bir oranda kentlerde yaşadığına dikkat çeken İmamoğlu, "Biz, bu süreçte, İBB olarak, kentimizi vatandaşlarımız için çok daha güvenli hale getirmeyi öncelikli görev olarak kabul ediyoruz" diye konuştu.

İmamoğlu, "İstanbul, aynı zamanda yeryüzünde en yüksek deprem riski taşıyan lokasyonlardan birinde yer alıyor. 16 milyonluk nüfusuyla, Avrupa'nın en büyük kenti olan İstanbul, jeopolitik olarak çok stratejik bir noktada bulunuyor. Her şeyden önce Türkiye'nin sanayi üretiminin yarısı, İstanbul ve civarında yer alıyor. Ayrıca başta Avrupa Birliği ve Amerika olmak üzere, pek çok ülkenin doğrudan yatırımları da İstanbul'da bulunuyor" dedi

KANAL İSTANBUL’U HEDEF ALDI

İmamoğlu, Glasgow'dan seslendi: Kanal İstanbul projesi, BM'nin 17 prensibine birden karşı"İstanbul'da, risk altındaki konut stokunun depreme dayanıklı ve çevreyle dost yapılara dönüştürülmesini amaçlıyoruz" diyen İmamoğlu, "Avrupa'nın en büyük kenti olan İstanbul'un depreme dayanıklı hale getirilmesi, sadece İstanbul'un ve Türkiye'nin geleceği açısından değil, tüm kıta açısından hayati kabul ediyoruz. Bu konuda global bir dayanışma gereği vardır. Yaratıcı ve girişimci kapasitesiyle İstanbul, her türlü dayanışmanın karşılığını ödeyecek güçtedir. Bu arada önemle altını çizmek isterim ki, İstanbul'a dayatılan Kanal İstanbul projesini, sadece deprem açısından değil, pek çok açıdan kentin güvenliği için en ciddi risk olarak kabul ediyoruz. Bu projenin BM'nin 'Sürdürülebilir Kalkınma' amaçları kapsamındaki 17 prensibine birden karşı olduğunu görüyoruz. Finans kuruluşları dahil olmak üzere, dünya ölçeğinde tüm aktörlerle bu konuda dayanışma bekliyoruz" şeklinde konuştu.


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • BARIŞ

  14 November 2021
  0 0
  VATANSEVER arkadaşım ağzına sağlık.
 • VATANSEVER

  13 November 2021
  1 0
  ÜLKESİNİ VE ÜLKESİNİN STRATEJİK YATIRIMLARINI DURDURMAK İÇİN EMPERYALİST VE SÖMÜRGECİ ABD VE AB'NİN YETKİLİLERİNDEN DESTEK TALEP EDEN, ÜLKESİNİ ONLARA ŞİKAYET EDEN KİM OLURSA OLSUN ,VATAN HAİNİDİR,ŞEREFSİZDİR,ALÇAKTIR VE O ÜLKELERİN İÇİMİZDEKİ AJANIDIR.
DİĞER MAKALELER