DÜNYA

İlhan Omar'dan, ‘çirkin afişe’ sert tepki

Tarih
03 March 2019
İzlenme
533 Kişi
İlhan Omar'dan, ‘çirkin afişe’ sert tepki

ABD Başkanı Trump'ın hedefindeki ve ABD'nin ilk Müslüman kadın kongre üyelerinden İlhan Omar, Batı Virginia Eyalet Meclisi binasındaki Cumhuriyetçilerin standında onu 11 Eylül saldırılarıyla ilişkilendiren bir afişin yer almasını kınadı.

Omar, "Beni teröristlere benzeten bu Müslüman karşıtı afiş, bana yönelik saldırıları da cesaretlendiriyor" dedi.
Afişte New York'taki ikiz kulelere saldırının ardından çekilen bir fotoğraf ile Oman'ın fotoğrafı yan yana.
Afişte ayrıca, "Asla unutma' demiştin. Ben unuttuğunun kanıtıyım" ifadesi yer aldı.

ilhan omar 9-11 ile ilgili görsel sonucu“TEHDİTLERE HEDEF OLMAMA ŞAŞIRMAMALI”

Batı Virginialı Cumhuriyetçiler ise nefret suçlarını desteklemediklerini ve afişin kaldırılması için talepte bulunduklarını açıkladı.

Sosyal medyada yayılan afiş, Müslüman karşıtlığı eleştirilerine neden oldu.
"Bu afiş neden tehditlere hedef olduğumu gösteriyor" diyen Omar, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Evimin oradaki benzin istasyonlarındaki 'İlhan Omar'ı öldürün' yazılarına ve bir teröristin 'kara listesinde' olmama şaşırmamak lazım. Fazla uzağa gitmeye gerek yok. Cumhuriyetçilerin beni teröriste benzeten Müslüman karşıtı afişine bakın."
Omar'ın 'kara liste' benzetmesi, akıllara "Beyaz Milliyetçi" eski subay Christopher Paul Hasson'ı getirdi.
Hasson, aralarında Omar'ın da olduğu bir grup Demokrat isme saldırı hazırlığındayken yakalanmıştı.

ilhan omar 9-11 ile ilgili görsel sonucuİLHAN OMAR KİMDİR?

1982 yılında doğan İlhan Omar Somali asıllı ABD vatandaşıdır. North Dakota State Üniversitesi mezunu olan Ilhan Omar 2009 yılında Ahmed Nur Said Elmi ile evlenmiştir. Siyasete Demokratik Parti ile atılan 34 yaşındaki Ilhan Omar Minnesota'dan seçimlere katılarak ABD tarihinde Temsilciler Meclisi'ne giren ilk başörtülü milletvekili olmuştur.
Başörtülü siyasetçi Ilhan Omar, ailesiyle birlikte Somali'den kaçmalarının ardından Kenya'daki bir mülteci kampında yaşadı. Aile daha sonra Lüteriyen Kilisesi'nin desteğiyle Minneapolis'e yerleşti. 36 yaşındaki Omar, 2016'da Minnesota'daki ilk Somali kökenli Amerikalı eyalet meclisi üyesi oldu. Omar, Kongre'nin ilk başörtülü üyesi de oldu.
Ilhan Omar Temsilciler Meclisi'ne girmeye hak kazanmasının ardından yaptığı ilk konuşmada, "Bu zafer o mülteci kampındaki 8 yaşındaki çocuğun. Bu zafer, çocuk yaşta evliliğe zorlanan genç kadın için. Bu zafer, rüyalarının sınırı olduğu söyleyenen her insan için" dedi. Elle dergisine verdiği söyleşide de, "Temsiliyetçi demokrasilerin ne olduğunu gösterebilmek için ABD Kongresi'ne girmeyi amaçladığını" söylemişti.


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

DİĞER MAKALELER