DÜNYA

Boris Johnson İngiltere'nin yeni başbakanı

Tarih
23 July 2019
İzlenme
403 Kişi
Boris Johnson İngiltere'nin yeni başbakanı

İngiltere'de, eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin lideri seçildi. Johnson yarın 2. Elizabeth tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilecek ve İngiltere'nin yeni başbakanı olacak.

Boris Johnson, Başbakan Theresa May'in görevi bırakma kararının ardından Muhafazakar Parti'nin meclis grubunda yapılan oylamalarda açık farkla ilk sırada yer almıştı.

Bu oylamalarda ilk iki sırada yer alan Johnson ve Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt arasından son tercihi, Muhafazakar Parti'nin yaklaşık 160 bin üyesi yaptı.

Johnson 92,153, Hunt ise 46,656 oy aldı.

boris johnson hunt ile ilgili görsel sonucu

Theresa May yarın Avam Kamarası'ndaki oturum sonrası istifasını Kraliçe 2. Elizabeth'e verecek.

93 yaşındaki Kraliçe, daha sonra Boris Johnson'ı Buckingham Sarayı'na çağıracak ve onu hükümeti kurmakla görevlendirecek.

Johnson daha sonra bakanlarını seçmeye başlayacak ve İngiltere'nin nükleer silahlarının şifrelerini öğrenecek.

Johnson: İngiltere 31 Ekim'de gerekirse anlaşma olmadan AB'den ayrılacak

Boris Johnson İngiltere'nin 31 Ekim'de, gerekirse anlaşma olmadan, Avrupa Birliği'nden çıkmasında kararlı olduğunu söylüyor.

Johnson tüm bakanlarının baştan bu politikayı kabul etmeleri gerektiğini de belirtiyor.

Maliye Bakanı Philip Hammond, Adalet Bakanı David Gauke ve UIuslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart daha önce bu politikayı destekleyemeyeceklerini vurgulayarak, Johnson'ıon seçilmesi halinde istifa edeceklerini açıklamışlardı. (BBC)


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • hursit dilaver

    23 July 2019
    0 0
    biz osmanlı kin ve nedreti ile yetişirken bize bu KİN VE NEFRETİ AŞILIYAN, OKULLARIMIZDA OKUTULMASINI DİREKTİF VEREN DEVLET-İ FEHİMANE ŞİMDİ, BİR OSMANLI TORUNUNU BAŞBAKAN YAPIYOR. wel minel garaib..ne oluyoruz yahu. CHPnin ve 1930 özlemcilerinin ingiltereyi uyarması lazım. yani ne oluyor. hadi atanın resmini CHPlil mebus duvardan indirdi, ata adı anılmaz oldu. atacılık İMAN TAZELEDİM DİYEN AKŞENERE KALDI. ne oluyor yahu.
DİĞER MAKALELER