DÜNYA

Başbakan Yıldırım: Rusya Esad'a karşı daha etkili olmalı

Tarih
08 December 2016
İzlenme
194 Kişi
Başbakan Yıldırım: Rusya Esad'a karşı daha etkili olmalı
Yıldırım, Rus haber ajansı Ria Novosti'ye verdiği mülakatta, iki ülke ilişkileri ve bölgede yaşanan gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

TÜRK LİRASI VE RUBLE İLE TİCARET

Başbakan Yıldırım, "İki ülkenin ulusal para ile ticaret yapmaya geçişi konusunda bir ilerleme kaydedildi mi? Bunu engelleyecek unsur var mı?" yönündeki soruya, "Bu meseleyi görüştük. Rus tarafı da bu konuyla çok ilgileniyor. Merkez bankaları bunu hayata geçirmek için çalışmalara başladı bile ve bunun gerçekleşmesi için bazı teknik meseleler üzerinde çalışılması gerekiyor." yanıtını verdi.

"Moskova'daki müzakerelerde
Suriye konusuna da değinildi mi? Rusya ve Türkiye'nin Suriye konusundaki tutumları birbirine yaklaştırılabildi mi?" sorusu üzerine Yıldırım, "Bu aşamada birbirimizi daha iyi anladığımız kesin. Suriye krizinin çözümünün geliştirmesi konusunda yaklaşımımız aynı." değerlendirmesinde bulundu.

"SURİYE'DE ZARAR GÖREN İNSANLARA YARDIM ETMELİYİZ"

 

Yıldırım, "Rusya ile Suriye muhalefeti temsilcileri arasında sözde Ankara'nın ara buluculuğunda, Türkiye'de müzakereler yapıldığı" iddiaları hatırlatılarak, "Bunlar gerçeği yansıtıyor mu? Bugün Suriye'nin ulusal koalisyonu, müzakerelerin yapıldığını ancak bir sonuca varılamadığını bildirdi, bunları nasıl değerlendirirsiniz?" sorusu üzerine şunları belirtti:

"Bu doğrultuda çalışmalar elbette yürütülüyor. Burada çözüm geliştirme ve krizden çıkış yolu bulma meselelerine ağırlık vermek gerekiyor. Türkiye çok ciddi katkıda bulundu ve Suriye topraklarında akan kanı durdurmak için bu katkılarına devam etme niyetinde ancak rejim temsilcileri bu konuda dürüst değiller. Burada, Rusya'nın rejime karşı duruşunun daha etkili olması yararlı olabilirdi ancak ortak çabalarımıza devam ediyoruz. Ateşkesi sağlamamız ve orada zarar gören insanlara yardım eli uzatmamız gerekiyor."

"AVRUPA BİRLİĞİ ÇİFTE STANDART UYGULUYOR"

Türkiye'nin Avrupa Birliği

üyelik müzakerelerinin dondurulduğu anımsatılarak, "Bu durumda Ankara, AB’ye üyelik talebini geri çekmeyi düşünüyor mu?" sorusu üzerine Yıldırım, şunları kaydetti:

"Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri çok eskiye dayanıyor. İlişkileri bazen iyi gelişiyor, bazen de krizler yaşanıyor. Her devletle bunlar mümkün, Rusya ile de olduğu gibi. Avrupa Birliği'nin aldığı karar çok önemli değil. Bu durum, yakın zamanda Rus Sputnik ajansına yönelik alınan karar ile aynı. Avrupa Birliği, Sputnik'in yaptığı haberlerden memnun değil, bu yüzden bu ajansı kısıtlamak istiyor. Bir yandan ifade özgürlüğünden bahsediyor diğer yandan bunu sadece kendi lehine kullanıyor. Bu, çifte standart politikasıdır.

"TÜRKİYE'SİZ BİR AVRUPA, GÜVENLİ DEĞİLDİR"

Ancak Avrupa Birliği'ne üyelik talebimizi geri çekme kararı almadık ve almayacağız. Avrupa Birliği'nin bizim için değil kendi geleceği için attığı adımları iyi düşünmesi gerekiyor. Avrupa Birliği'nin geleceği ve güvenliği ise Türkiye olmadan mümkün değil. Hem Rusya'nın hem de Türkiye'nin Avrupa Birliği ile çeşitli alanlarda birleştiği konular var. Bu yüzden karar aldıklarında bu kararların hangi neticeleri doğuracağını iyi düşünmeleri gerekiyor."

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

DİĞER MAKALELER