POLEMİK

Adalet Bakanı Gül'den 'Öğrenci Andı' açıklaması

Tarih
19 October 2018
İzlenme
568 Kişi
Adalet Bakanı Gül'den 'Öğrenci Andı' açıklaması

Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etti. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de bu karara ilişkin açıklamalarda bulundu

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün açıklamaları şöyle:

"Yargı kararları ihtilaf çıkarmaz, ihtilafları giderir. Bunun yolu Anayasaya sadakatten, her organın kendi meşru sınırları içinde kalmasından geçer.

İlgili resimAnayasamıza göre Danıştay, yerindelik denetimi yapamaz, idarenin yerine geçerek karar veremez. Bir yürütme tasarrufunun bilimsel temelini sorgulamak da yargının anayasal konumunu, kabiliyetini aşar.

Adeta idarenin yerine geçerek işlem tesis eden Danıştay 8. Dairesi'nin öğrenci andına ilişkin kararı, maalesef bu ölçüleri karşılamaktan uzak kalmıştır."


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • Mehmet

    19 October 2018
    1 0
    Danıştay, Yargıtay fetocu dolu halen galiba Yargıtay kararları akla mantığa sığmıyor. Geçenlerde haberde denk geldim Boşanmalarda tüm takılar kadına ait olacakmış (kadın tarafı hiç takmasa bile) Bu karar, ne adalet ne eşitlik ne örf ne mantığa sığıyor. Daha bunun gibi yüzlerce karar var Reis in bir an önce bunlara el atması lazım.
DİĞER MAKALELER