SİYASET

Tuna Öztunç : 17/25 Aralık’ta Erdoğan Olmasaydı ?

Tarih
01 May 2016
İzlenme
2952 Kişi

17/25 Aralık darbe girişimi sırasında, başbakan Erdoğan olmasaydı ne olurdu? Yada şöyle diyelim. Erdoğan’ın başında olmadığı bir ülke ve siyasi parti olsaydı, 17/25 Aralık’ta ne olurdu? Kısaca…

Başbakan istifa ederdi. Hükümet düşer, ülke seçime giderdi. Sonra ki 10 hatta 15 yıl, koalisyonlar ve beraberinde siyasi istikrarsızlıklar ülkeyi kasıp kavururdu.

***

Emniyet, MİT ve yargı tamamen paralel yapının eline geçerdi. Peş peşe yeni soruşturmalar, yeni operasyonlar, bu kez  tsunami’ye dönüşmüş yeni  öldürücü dalgalar gelirdi. Binlerce kişi tutuklanır, hayali mahkemelerde yıllarca süründürülür ve nihayetinde kodese tıkılırdı.

***

Ergenekon ve Balyoz’da  uydurma iddianameler ve suç isnatlarıyla tutuklanan, görülmemiş haksızlıklara, hukuksuzluklara mazur kalan onca insan daha büyük zulümler ile karşılaşacak, davaları karara bağlanıp yıllarca hüküm yiyecekti.

***

Tarihin hukuk skandalları listesinin ilk 3’ü ne giren askeri casusluk davası devam edecek, iftiraya uğrayan subaylar içeri tıkılacak ve deniz kuvvetleri tamamen paralel’in eline geçecekti. Derken yine uydurma soruşturmalarla “ Ordu” tüm kademeleri ile zapturapt altına alınacaktı.

***

Ülke 30 yıl daha kaybedecek. Ekonomisi dibe inecek. IMF’ye yine dilenir hale gelecek. Batı’nın insafına terk edilecekti.

Peki bazen sessizlik, bazen samimiyetsizlik, bazen de bu basiretsizlik nerden geliyor. Sanırım hala meselenin ciddiyeti bazılarınca tam olarak anlaşılamamış. Erdoğan olmasa 17/25 aralık’ta ne olurdu . Felaket olurdu felaket.

Diriliş Postası
1 Mayıs 2016

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER