GÜNCEL

Süleyman Özışık : Yeni bir kalkışma olursa…

Tarih
10 April 2019
İzlenme
6000 Kişi

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin yaşandığı geceyi şöyle bir hatırlayalım ve "O gece polisten ve sivil halktan başka darbeye en fazla direnç gösterenler kimlerdi?" diye soralım. 

Belki unutanlar, detaylara dikkat etmeyenler için tekrar hatırlatayım.

Kadir Topbaş'ın başında bulunduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi, darbeciler daha kapıyı çalar çalmaz teslim bayrağını çekti. İçerideki bazı hain personel sayesinde belediye darbecilere tam biat pozisyonuna geçti.

Neyse ki vatanı canından aziz bilen sadakat sahibi bazı personel, vatandaşlarla bir olup belediyeyi darbecilerin elinden almayı başardı.

Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz seçim öncesi "Ne yapıp edip, İstanbul'u alacağız" dedi. YSK'nın aldığı karara bakacak olursak, dediğini de başarmış görünüyor.

İlçelere bakalım.

Darbenin ilk başladığı saatlerde sadece bin FETÖ'cü asker görevdeydi. WhatshApp konuşmalarında, "Hadımköy Askerî Kışlasından gelecek olan iki bin arkadaşımızın yolunu açın" mesajları yazıyorlardı.

O aşamada Esenyurt Belediyesi devreye girdi. Hadımköy Kışlası'nın etrafı ağır iş makineleri ve eli silah tutan belediye personeli tarafından çevrildi. Kışladan çıkmak isteyen darbecilerle dehşet boyutunda bir mücadele sergilendi.

Aynı belediyenin bir başka ekibi ise Erdoğan'ın indiği Atatürk Havalimanı'nın dibindeki Hava Harp Komutanlığı'na baskın yaparak çıkmaya çalışan askerleri geri püskürttü.

Erdoğan'ı Atatürk Havalimanı'nda karşılayarak kendisine âdeta etten koruma kalkanı oluşturan kurumlardan biri de Küçükçekmece Belediyesi'ydi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçim öncesi, isimlerini zikrederek "Bu iki belediyenin kazanılmasına büyük önem veriyorum. Bu belediyeleri muhakkak almalıyız" dedi.

Ve aldı...

Ankara'ya dönelim.

O gece Ankara'da darbecilere karşı en fazla direnç gösteren, bütün belediye araçlarını kışlaların önüne yığan, sosyal medyadan ve elektronik billboardlardan darbeye direniş çağrısı yapan isim Melih Gökçek'in başında bulunduğu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ydı.

Kemal Kılıçdaroğlu seçim öncesi "Ankara'yı da muhakkak almamız lazım" diyordu.

Aldı da...

Seçim öncesi başka illerden de bahsediyorlardı hatırlarsanız. "Bursa, Balıkesir, Manisa'yı da alacağız" diyorlardı. Bu şehirler küçük oy farklarıyla âdeta direkten döndü...

Gereksiz gibi görünen bu bilgileri neden verdiğimi merak etmiş olabilirsiniz.

Anlatayım.

Seçim öncesi "Bu seçim beka seçimidir" derken gerek PKK'nın siyasi uzantısı olan HDP'den gerekse bir süredir perde arkasında yeni ihanet oyunları kurgulayan FETÖ'den bahsediyorduk.

Görünen o ki gerek HDP gerekse FETÖ bu seçimlerde istediği sonuçları elde etti.

HDP penceresinden bakacak olursak...

CHP ile HDP'nin yaptığı protokol gereği, HDP'ye meclis üyelikleri hatta başkan yardımcılıkları verilecek. HDP'li bir yönetici İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin en önemli şirketlerinden birinin başına genel müdür olarak getirilecek. 

O dönem yazdığım yazılarda, "Yarın bu şehirlerde şehir hatları vapurlarına bomba konmayacağının, tıpkı Güneydoğu'da olduğu gibi asfaltların altına bomba döşenmeyeceğinin garantisi yok" demiştim hatırlarsanız.

Allah fırsat vermesin ama bu iş birliğinin kanlı sonuçlarını orta vadede göreceğimizi tahmin ediyorum.

FETÖ penceresinden baktığımızda durum çok daha vahim görünüyor.

FETÖ konusunda uzman olan herkes, yeni bir kalkışma tehlikesinin muhtemel olduğundan bahsediyor. Peki bir an, yeni bir kanlı darbe girişimi yaşandığını varsayalım.

İstanbul'da durum ne olur?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi darbeyi bastırmak için elindeki imkânları kullanır mı? Ya da mevcut Belediye Başkanı, "Sonuna kadar direnin" talimatı verir mi?

Esenyurt'u kazanan CHP'li belediye 15 Temmuz'daki gibi Hadımköy Askerî Kışlası'nın önüne ağır iş makineleri gönderir mi? Ya da Yeşilyurt'taki askerî hareketliliği başlamadan bastırır mı? Küçükçekmece Belediyesinin personeli Erdoğan'a bir kez daha canlı kalkan olur mu?

Peki Ankara?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı halkı sokaklara dökülmeye davet eder mi? Ağır iş makinelerini askerî kışlaların önüne yığma talimatı verir mi?

Böyle bir durumda ne olacağını söyleyeyim.

Terlikleri ayağına geçirip ekran karşısında kanlı darbe girişimini kılı kıpırdamadan izleyen Kemal Kılıçdaroğlu'na yeni isimler katılır... 

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • vatan sevdalısı

  11 April 2019
  0 0
  haydar kardeşm katlyrm.fetö nün çalışma prensibini ezber ettim. bilim adamları anlattı bunu.planı yapar çizer ve uygulmy koyar ve ss. mdy. dan servis eder.yapan onlar çünkü..bilmeyen yurdum insanıda mevzuyu millilikten sığlaştıran fetöye kanabilir erdğan mesleesi gibi görüp aaa doğru diyor diye itaate başlar sonra yeni mağdurlar oluşuturulur.mağdurlar nedenseki yüzde 70lik dilimden gidiyor 53kaldı.darbede maske takmdan hareket etse deyuzlar bilinir maskeli olunca hak ile batılı herkes ayıramaz.
 • Aklım Almıyor

  11 April 2019
  8 0
  Darbeye en çok direnen belediye Melih Gökçek' in başkanı olduğu Ankara Büyükşehir Belediyesi' ydi. Peki neden Melih Gökçek'e haksızlık yaptılar.Seçime yine girse yeni alırdı adam.Ak Parti kendi içindeki kriptoları temizlemeden Türkiye ayağa kalkamaz.Önce parti içi kriptolar ,sizi tenzih ederek söylüyorum, Reis'in etrafındaki çoğu yalaka ,objektif olmayan yazar ve danışman takımı ve liyakatsız yöneticiler.Reis hangi birine yetişsin.Bu dediğim insanlar mazlumun ahını alıyor.
 • HAYDAR TOPÇUOĞLU

  11 April 2019
  4 0
  SAYIN SÜLEYMAN IŞIK ABİCİM SENİ SEVER VE DİNLERİM ŞUAN DEDİĞİN GİBİ BİR KALKIŞMA OLSA O DEDİĞİN İLLERDE BELEDİYE NE YAPAR MAKİNALAR ÇIKAR MI KIŞLA ÖNLERİNE ORAYI BİLEMEYİZ AMA ŞU GERÇEK Kİ BİZ İMAN DOLU OLDUKÇA ALLAH A VE RESULÜNE TAM BAĞLI OLDUKTAN SONRA BİZE MAKİNA GEREKMEZ EĞER GEREKİRSE TARİH HER ZAMAN TAKRARDAN MEVCUD DUR Bİ BAKARIZ Kİ BİZİ YARADAN VE YAŞATAN RABBİM EBABİL KUŞLARINI YOLLAR BİZ YETERKİ DAVAMIZA BAĞLI OLALIM SAYININ GÜCÜ YOK LA GALİBE İLLALAH
 • hursit dilaver

  11 April 2019
  2 0
  aynı k0nuyu y0rumlayıp yazmıştım belediyeler bu durumda tankların arkasından yıkım için yururler. önlemek için değil tabi. 0NUN İÇİN İSTANBULU BIRAKMAYIN. CHP KADAR CAZGIRLIK YAPIN. ADAMLAR NASIL YSKyı TEHDİT EDİY0R DA SİZ HALA SAYIM,, SEÇİM, MİLLİİ İRADE DİY0RSUNUZ. BIRAKIN EZİKLİĞİ REST ÇEKİN VE İSTANBULU VERMEYİN.GEREKİRSE YENİ SEÇİM YAPIN. bu kadar hileden s0nra 0 seçim yenilenmeli. CHPnin tuzagına duşmeyin.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER