SİYASET

Murat Yetkin : Muhalefet liderinin can güvenliği sorunu varsa

Tarih
09 June 2016
İzlenme
1715 Kişi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul'daki son terör eyleminde şehit düşen iki polis memurunun cenaze töreninde bir grup tarafından protesto edildi.

Fatih Camii avlusunu dolduran binlerce kişi arasına öbekleşmiş sayıları fazla olmayan bir gruptu; televizyon yayınlarında slogan atarken kalkan kollarından belliydi sayıları.

Televizyon yayınlarında göremediğimizi Kılıçdaroğlu daha sonra basın toplantısında şöyle anlattı: “Namaz sonrası hemen protokolün arkasında bağıran bir kişi eski cumhurbaşkanının, başbakanın, içişleri bakanının önünden geçerken bu kurşunu bana atmıştır. Koruma arkadaşlar parmak izi nedeniyle kâğıda sarıp almışlardır. Birazdan bu kurşun tutanakla polise teslim edeceğiz.”

Kılıçdaroğlu basın toplantısında kendisine fırlatılan mermiyi bir poşet içinde habercilere gösterdi.

Bu vahimdir, çok vahimdir. Türkiye’nin ana muhalefet liderine, birinci derece devlet protokolü uygulanan bir cenazede, bir şehir cenazesinde ölüm tehdidi anlamına gelen bir harekette bulunuyor ve bulunan kişi elini kolunu sallaya sallaya olay yerinden ayrılıyor­­; CHP'lilerin uyarısıyla gözaltına alınıyor.

Başbakan Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı Efkan Ala oradadır. Koruma polisleri, cenazeyi korumakla görevli polisler oradadır. İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan oradadır.

Olaydan sonra Kılıçdaroğlu ile telefonda konuştum. “Saldırgan oraya neredeyse polisin gözetiminde geldi” dedi; oysa polisin görevi cenazeye gelenleri korumak olmalıydı.

CHP lideri, cenazeden önce yetkililerce 'Katılmasınız iyi olur, olay çıkabilir' şeklinde uyarıldığını da söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Bize söylenen kendi önleminizi kendiniz alın” diyor; “Bundan sonra kendi önlemimizi kendimiz alacağız. Görelim bakalım kim nasıl müdahale ediyor. Hiç kimse bizi yıldıramaz.”

Bu da vahimdir. Can güvenliği endişesiyle herkesin kendi önlemini kendisinin almaya kalkması toplumsal kargaşa tehlikesi demektir.

Yazının devamını okumak için tıklayın

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER