SİYASET

Murat Yetkin : İşte referandum sonrası ilk anket

Tarih
20 April 2017
İzlenme
4703 Kişi
Türkiye’nin idare şeklini parlamenter sistemden “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi” adı verilen icracı başkanlık sistemine değiştiren 16 Nisan referandumundan sonra yapılan ilk anket çok çarpıcı sonuçlar veriyor.

Anket Fransa merkezli uluslararası araştırma kuruluşu IPSOS tarafından CNN Türk için 17 Nisan günü 81 ilde Türkiye’deki seçmen nüfusunu temsil eden 1501 kişiyle görüşmeler yoluyla gerçekleştirilmiş.

CNN Türk tarafından 19 Nisan gecesi yayınlanan anketin en dikkat çekici sonuçlarından birisi MHP seçmeninin bölünmesi üzerine olanı.

Buna göre, 1 Kasım 2015 seçimlerinde MHP’ye oy vermiş seçmenin yüzde 73’ü 16 Nisan’da parti lideri Devlet Bahçeli’nin “Evet” çağrısına karşın “Hayır” oyu verdi. Bu oran, 5 büyük ilde, yani İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa ortalamasında yüzde 80’i buluyor.

İşte referandum sonrası ilk anket

“Hayır” kampanyasının başını çeken CHP’de “Evet” veren seçmen oranı yüzde 5, HDP’de ise yüzde 9 görünüyor.

Anayasa değişikliklerinin öncülüğünü yapan AK Parti seçmeninin yüzde 10’u ise “Hayır” oyu verdi IPSOS çalışması sonuçlarına göre.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kampanya boyunca en çok üzerinde durduğu konulardan birisi da 18 yaşa seçilme hakkı verilmesi olmuştu. IPSOS çalışması ilk kez oy veren seçmenlerin yüzde 58’inin “Hayır” oyu verdiğini gösteriyor. Bu oran referandumda kullanılan yüzde 48,6 oranındaki “Hayır” oranından neredeyse 10 puan daha fazla.

İşte referandum sonrası ilk anket


IPSOS anketi AK Parti yönetimindeki bu ilk tespiti doğruluyor ve sayıya döküyor.
Referandum oy sayımı sürerken Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat, AK Parti Genel Merkezindeki ilk değerlendirmeleri aktarırken, parti yöneticilerinin “kentlileşme ve eğitim düzeyi arttıkça “Hayır” oylarının da arttığı” tespiti yaptığı ve bundan ders çıkarılması gerektiğini düşündüklerini bildirmişti.

Anket sonuçlarına göre, il ve ilçe merkezlerinde “hayır” oranı yüzde 51’e ulaşıyor; “Evet” yüzde 48’de kalıyor.

Buna karşın belde ve köylerde “Evet” oranı, referandumda çıkan yüzde 51,4’ün 10 puandan fazla üzerinde; yüzde 62; belde ve köylerde “Hayır” oranı yüzde 38’de kalıyor.

İşte referandum sonrası ilk anket

Aynı şekilde ilkokul mezunu ya da eğitimsiz seçmen arasında “Evet” oranı yüzde 70’e yükseliyor; ankete göre “Evet” oylarının en yüksek olduğu dilim bu.

İlkokul düzeyinde yüzde 70 olan “Evet” oranı ortaokul düzeyinde yüzde 57’ye, lise düzeyinde yüzde 42’ye, üniversite düzeyinde ise yüzde 39’a düşüyor.

Buna karşın İlkokul düzeyinde yüzde 30 olan “Hayır” oranı, Ortaokul düzeyinde yüzde 43’e, lise düzeyinde yüzde 58’e ve üniversite düzeyinde yüzde 61’e çıkıyor. Ancak “Hayır” oyu veren üniversite mezunu seçmenin yüzde 35’i de başka ülkelere gitmenin yolunu arıyor.

İşte referandum sonrası ilk anket

Kadın seçmende evet ve hayır oyları yüzde 50-50 bölüşülmüş. Ama erkek seçmende “Evet” önde, yüzde 53 ile. Referandumda Erdoğan’a kazandıran kadınlardan çok erkekler olmuş.

İşte referandum sonrası ilk anket

Bununla birlikte, ilkokul eğitim düzeyinden sonra “Evet” oylarının en çok olduğu kesim, yüzde 65 ile kendisini “Ev kadını” olarak tanımlayan kadınlar. Cevabını “işsiz/çalışmıyor” olarak veren kadınlarda ise “Hayır” oranı yüzde 58.

İşte referandum sonrası ilk anket

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Hepimize çıkaracak dersler var” dediği tablo işte bu.

Gelelim, Evet ve Hayır seçmeninin hangi ölçülere göre oy kullandığına.

Evetçiler arasında birinci tercih nedeni yüzde 25 ile “Ülkenin geleceği”. İkinci sırada “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için” yüzde 21 ve üçüncü sırada yüzde 8 ile “Yönetimde istikrar için” cevabı yer alıyor; diğer cevaplar daha küçük oranlarda.

İşte referandum sonrası ilk anket

Hayırcılar arasında ise yüzde 53 ve açık arayla “Başkanlık sistemi/Tek kişi yönetimini desteklemiyorum” cevabı birinci sırada. Onu yüzde 10’ar ile “Ülkenin geleceği için” ve “Cumhuriyet/Atatürk değerlerinin korunması için” cevapları izliyor.

İşte referandum sonrası ilk anket

Ancak evetçileri de, hayırcıları da oy tercihlerinde en çok etkileyen lider Cumhurbaşkanı Erdoğan olmuş, ortalamada yüzde 85 ile. BU konuda Erdoğan’ın yanına yaklaşabilen başka lider yok.

“Evet” oyu kullananların yüzde 91’i, “hayır” oyu kullananların da yüzde 78’i kararlarında en etkili olan liderin Erdoğan olduğu cevabını vermiş.

İşte referandum sonrası ilk anket

Anket “Erdoğan ağırlığını koymasaydı “Evet” çıkmayabilir miydi?” gibi bir soru sormamış doğrusu ama, seçmenin yüzde 53’ü yani “Evet” oylarına 1,5 puan kadar yakın kısmı, kararlarında Erdoğan etkisini birinci sırada Erdoğan’ın konuşmalarına bağlamış. Evet oylarında TV’lerden yayınlanan reklamların da azımsanmayacak (yüzde 25) bir payı var.

İşte referandum sonrası ilk anket

Ama zaten seçmenlerin çoğu, evetçilerin yüzde 86’sı, hayırcıların yüzde 88’i zaten baştan itibaren kararlarını verdiklerini beyan etmişler. Yani bütün referandum kampanyası asılında yüzde 12-14 arasındaki kararsızların aklını çelmek için yürütülmüş.

Peki, seçmen şimdi ortaya çıkan bu sonuca göre ülkenin geleceğini nasıl görüyor? Daha iyiye mi, daha kötüye mi gidecek.

Burada da ilginç sonuçlar var.

Örneğin “Hayır” demiş olanların yüzde 14’ü de, daha yenilginin etkisi çok sıcak olmasına karşın “Daha iyi olacak” cevabını vermiş, yüzde 15’i de “Aynı kalacak” demiş; bu da “Hayırcılar da umudun tükenmediğini gösteriyor. Hayırcılar içinde “kötüye gidecek” diyenlerin oranı yüzde 59.

İşte referandum sonrası ilk anket

Şimdi can alıcı soru: Bu anket referandumun bir gün sonrasında yapıldığına göre, sonuçlara bakarak oyundan memnun olmayan, 17 Nisan’da yapılsa oyunu ona göre değiştirmek isteyen var mı? Ve buna bağlı olarak, referandum 16 Nisan sonuçlarına göre 17 Nisan’da yapılsaydı sonuç değişir miydi?

IPSOS Türkiye yöneticisi Sidar Gedik, “Yüzde 90’lar düzeyinde seçmen oyundan memnundu” diyor, “Ertesi gün de yapılmış olsaydı benzeri sonuç çıkardı” kanısını ekleyerek.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • ZEYNEP

  20 April 2017
  6 0
  istediğiniz köşeden istediğiniz argümanla aşşağılayın biz EVET'çileri (ya da erdoğancıları da diyebilirsini) size rağmen size inat susmuyoruz. VE BU FİLMİ BİTİR"T"MİYORUZ. Biz bu ülkenin çoğunluğuyuz ve geçmişimizden ders alıp geleceğimize sahip çıkıyoruz..! Biz size nasıl sabrettiysek sizde bize öyle tahammül edeceksiniz...!! Ve bizim sayemizde bu ülkenin refahından payelenmeye devam
 • ZEYNEP

  20 April 2017
  4 0
  İşte bu mantık ve SEÇİLMİŞLİK sıfatının verdiği CÜRETKARLIKLA insanlara KADER diye bi kabullenilmiş gerçekliği empoze ettiniz. susturdunuz. bir gecede cahil durumuna düşürdüğünüz insanların aslında kendilerinin hiç de geri zekalı olmadıklarını anlamak 80 küsür senelerini aldı. ama sizin gibiler çoktan alıp yürümüştü. ve bir gün o CAHİL dediğiniz kanattan bi adam çıktı ve işte asıl film orada başladı.
 • ZEYNEP

  20 April 2017
  7 0
  o vakit başımızda size göre OKUMUŞ, SİZDEN OLAN insanlar vardı, peki acaba neden ülkenin yarısından fazlasının burnu b.. dan çıkmıyordu? ama tabi size göre bu hal ülkede olması gereken hal zira siz; sınıf farkını, LORD lar kamarası ve avam tabakasını savunursunuz. Size göre para sadece sizin gibi insanlarda olmalı,çiftçi, doğulu, kürt , köylü gibi sıfatlarla bin parçaya böldüğünüz insanlarsa var olan düzene kader deyip boyun eğmeli. edeceksiniz...
 • ZEYNEP

  20 April 2017
  3 0
  Bu kafadaki adamlara KILIÇ ALİ ve ŞEVKET SÜREYYA nın ATATÜRK hakkında yazdıkları anılarını okumalarını tavsiye ederim. hadi bu yenilgiyi hazmedemediniz ve her zamanki gibi ahlaksızca küçümseme yoluna gittiniz. Yaa insan geçmişinden utanır. çok değil AKP öncesi ülkenin haline baksanız yine belki ders çıkarırsınız.
 • ZEYNEP

  20 April 2017
  13 0
  baştan aşağıya evetçileri aşşağılayan,küçümseyen, cahil addeden bir yazı. murat bey den farklısı beklenemezdi zaten. bu ülkenin ilerici, aydınlıki IQ seviyesi yüksek olan kısmı da zaten sadece CHP zihniyetine tabi olmuş güruh içinden çıkabilirdi. çünkü CHP demek ATATÜRK demek e ATATÜRK demek yüzünü batıya dönmüş,zeki,okuyan,araştıran ve bunları hayata geçiren insan demek.
 • Bahadır TÜRKYILMAZ

  20 April 2017
  2 0
  Referandum sonrası ilk anket skandalı! Aydın Doğan'ın kalemi Murat Yetkin, 'referandum sonrası ilk anket sonuçları' diye paylaştığı detaylarda büyük bir çelişki ve hata ortaya çıktı. http://www.yeniakit.com.tr/haber/referandum-sonrasi-ilk-anket-skandali-307969.html
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER