SİYASET

Mehmet Acet : Ekrem İmamoğlu’nun dilinin altında ne var? O paylaşımı Akşener’i ekarte etmek için mi yaptı?

Tarih
11 March 2021
İzlenme
872 Kişi

Ekim 2019’a gidelim.

CHP’nin son seçimlerdeki Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, katıldığı bir televizyon programında “yeniden Cumhurbaşkanı adayı olacağını” açıklayınca, buna cevap, hiç ummadığı bir yerden geldi.

İstanbul seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’nun kampanyasını yapan Necati Özkan, twitterdan “Dün dünde kaldı cancağzım. Artık mekânın yeni sahibi var” diye bir paylaşımda bulundu.

Özkan mesajında isim kullanmamıştı ama İnce, adresin kendisi olduğunu “O benim muhatabım değil” diyerek kabullenmiş oldu.

Ekrem İmamoğlu’nun kampanyasını yapan, üstüne o kampanyanın kitabını yazan, seçimlerdeki başarı hikâyesinde bütün payeyi İmamoğlu’na verdiği için CHP’nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun tepkisini göğüslemek zorunda kalan bir ismin “mekânın yeni sahibi” derken kimi kastettiği kolayca anlaşılmış olmalı.

Necati Özkan, bir anlamda İnce’ye, “Sen sıranı savdın, sırada bizim adamımız var, yani Ekrem İmamoğlu” demiş oluyordu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, SÖZCÜ yazarlarına konuştu - Son dakika haberleriBuradan nereye geliyoruz?

Şuraya geliyoruz:

İmamoğlu ve kendisini parlatıp İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na taşıyan ekibi, bununla yetinme niyetinde değil.

Akıllarında yukarısı, en yukarısı var.

İMAMOĞLU O TWEETİ CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI İÇİN EN GÜÇLÜ RAKİBİNİ SAF DIŞI BIRAKMAK İÇİN Mİ ATTI?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun önceki gün Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle yaptığı paylaşım, büyük tartışmaları beraberinde getirdi.

İmamoğlu’nun mesajında İYİ Parti Genel Başkanı Akşener ile, HDP Eş Başkanı Pervin Buldan’ı yan yana kullanması, İYİ Partili birçok isim tarafından tepkiyle karşılandı.

Hatta İmamoğlu ve CHP teşkilatı ile gayet uyumlu bir görüntü veren İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu bile buna tepki gösterdi.

Tartışmaların devamında, bu paylaşımla ilgili görüşleri sorulan Genel Başkan Akşener, “Arkadaşlarımız beğenmedi, haklılar” diyerek rahatsızlığını dışa vurdu.

Peki, Pervin Buldan ile Meral Akşener’i yan yana getiren, başka da kimsenin isminin kullanılmadığı böyle bir mesajın, sonuçları önceden hesap edilmeden, ortaya çıkaracağı tartışmaları öngörmeden, İYİ Parti’de nasıl karşılanacağı bilinmeden, plansız şekilde yapıldığını düşünebilir misiniz?

İMAMOĞLU VE AKŞENER: AYNI ORTAKLIKTA CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI İÇİN YARIŞAN İKİ RAKİP

Ekrem İmamoğlu'ndan Meral Akşener'e 'Kanal İstanbul' ziyaretiAkşener’in “Arkadaşlarımız beğenmedi, haklılar” dediği açıklamasını görüntülü olarak izledim.

‘Lisan-ı hâli’, kendisine bir ‘hareket çekildiğinin farkında olduğu’ intibaını veriyordu.

Siyasi yelpazenin epeyce genişlediği, oyların aslanın midesine indiği bir ortamda, partisini ciddi bir aktör haline getiren, siyasi zekâsını ispat etmiş bir ismin, öyle bir mesajdan ‘işkillenmemesi’ mümkün olabilir mi?

Komplo teorisi peşinde falan değilim.

Sonuçta şöyle net bir veri var önümüzde.

Hem Akşener, hem İmamoğlu, muhalefetin ortak cumhurbaşkanı adayı olmak istiyor.

Bu anlamda şu anda aynı çatı altında birbirlerine rakip durumdalar.

O halde, İmamoğlu’nun tebrik mesajını kişisel siyasi hesaplarından bağımsız düşünmek mümkün mü?

Mesajın içeriğinden çok, İYİ Parti içinde kopardığı fırtınaya bakacak olursa, öyle bir mesajdan nasıl bir sonuç beklendiğini de anlamamız kolaylaşıyor.

İmamoğlu, kendisinin hem İYİ Parti seçmeninden, hem de HDP’den oy alabilecek yegâne aday olabileceğini ihsas ediyor.

Üç başlık halinde sıralayacak olursak bu paylaşımıyla;

-Akşener’in HDP yaklaşımı konusundaki ‘zayıf karnını’ hedef almış oluyor.

-Eğer Akşener aday olursa HDP’den benim kadar oy alamaz, işte Pervin Buldan ile isimleri yan yana gelince, neler oldu, nasıl zor duruma düştü, görüyorsunuz” demiş oluyor.

-Hâlbuki ben HDP fobisi olmayan birisiyim. Akşener değil, ben aday olayım, İYİ Parti seçmeni de bana oy versin demiş oluyor.

Mehmet Acet kimdir? Mehmet Acet görevi nedir, ne ödülü aldı?İmamoğlu ve ekibi, öyle bir tweetin Akşener’i zor duruma düşüreceğini, HDP karşısındaki ‘yumuşak karnını’ gün yüzüne çıkaracağını önceden hesap etmemiş olamazlar.

Günün sonunda da cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda karşılarındaki en güçlü rakiplerden birini ekarte etme niyeti içinde oldukları besbelli.

Ama bu durum, Meral Hanım’ın İmamoğlu karşısında elinin zayıf olduğu anlamına gelmiyor.

Onun da HDP karşısındaki tutumu, CHP’ye karşı elindeki en güçlü koz olarak duruyor.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER