SİYASET

Hakan Albayrak : Mustafa Kemal’in askerleri

Tarih
29 June 2019
İzlenme
1141 Kişi

Pardon, demokratik hukuk devleti ilkesinin çiğnenmesi değil miydi sorun?

Fikir ve ifade hürriyetinin ihlali değil miydi?

Devlette ‘Tek Adam’ anlayışının hakim kılınması değil miydi?

Meşru siyasi muhalefetin kriminalize edilmesi değil miydi?

Milletin kutuplaştırılması değil miydi?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını muhakkak Ekrem İmamoğlu’nun almasını, AK Parti’nin muhakkak irtifa kaybetmesini, CHP’nin muhakkak irtifa kazanmasını gerektiren şeyler bunlar değil miydi?

Öyle demiyor muydunuz?

Madem öyleydi; o halde İmamoğlu’nun / CHP’nin 23 Haziran seçiminde elde ettiği başarıyı niye Twitter’da -hepsi de TT olan- “Atatürk”, “Mustafa Kemal Atatürk”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” etiketli mesajlar paylaşarak kutladınız?

hakan albayrak ile ilgili görsel sonucu

Sevincinizi, heyecanınızı, coşkunuzu bu şekilde ifade etmenizin mantığı ne?

Ne alâka?

Mustafa Kemal’in iktidarda olduğu yıllar Türkiye’de özgürlükçü demokrasinin, insan haklarına saygının, hukuk devleti ilkesine bağlılığın tavan yaptığı yıllar mıydı size göre?

O zamanki tek parti rejimini, hatta tek adam yönetimini en ileri demokrasi olarak mı görüyorsunuz?

Her türlü muhalefetin vatana ihanet diye damgalanıp idamla cezalandırıldığı İstiklal Mahkemeleri’nde hukukun üstünlüğünün kitabı yazıldı diye mi düşünüyorsunuz?

Basında iktidara eleştirinin “e”sinin yer almasını imkânsız kılan Takrir-i Sükun Kanunu sizce düşünce özgürlüğünün öbür adı mıydı?

“Tek Adam”, “Ulu Önder”, “Ebedî Şef” kültü ne ara özgürlükçü demokrasinin referansı oldu?

‘Ama o dönemin olağanüstü şartları…’ derseniz, ‘Ama bu dönemin olağanüstü şartları…’ diyene bir şey deme hakkınız kalır mı?

Bir soru daha:

Eskiden irticayla mücadele adı altında toplumun büyük bir kısmını öcüleştirme furyalarında yaptığınız gibi  “Mustafa Kemal’in askerleri” olduğunuzu haykırarak toplumun kutuplaştırılması meselesinin çözümüne nasıl bir katkıda bulunacağınızı umuyorsunuz?

imamoğlu mustafa kemal'in askerleriyiz ile ilgili görsel sonucu

Yoksa, ‘Kutuplaşma; asıl şimdi!’ mi demeye çalışıyorsunuz?

Belki de bu ülkede herkesin Mustafa Kemal’e asker olması gerektiğini, olmayanların da bir şekilde ‘oldurulacağını’ ve toplumsal kutuplaşma meselesinin böyle çözüleceğini anlatmaya çalışıyorsunuzdur; ama o zaman da bütün vatandaşları tek tipleştirmeyi savunmuş oluyorsunuz; totaliter bir rejimden yanasınız yani.

Efendim?

‘Yok, yeni bir kurtuluş savaşı veriyor olmamız bakımından…’ gibi şeyler mi geveliyorsunuz?

Anladım, ‘Pontus projesine geçit yok!’ gibi bir şey.

Yine başa döndük farkındaysanız; neydi AK Parti iktidarıyla derdiniz?

***

Klasik CHP’li refleksiyle karşı karşıyayız.

Kolayca değişebilecek bir şey değil bu.

‘Partideki değişime ayak uydurmakta müşkülatı olan taraftarların tavrı’ ile sınırlı bir mesele de değil.

İmamoğlu da seçim sonucu belli olduktan sonraki ilk konuşmasında -Beylikdüzü’nde binlerce taraftarına hitap ederken- kendini tutamayıp “Atatürk Cumhuriyeti” vurgusu yaptı; cumhuriyet bir şahsa bağlanabilirmiş veya bir şahsa bağlanan cumhuriyet cumhuriyet olabilirmiş gibi…

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • hursit dilaver

  01 July 2019
  0 0
  o laf çaktığınız canan hanım bizim AKPnin 31 mart akşamı seçim başkanlarının laflarına kıvırlamalarına, ay inanmıyorum,CHP çalamaz ama neler oldu anlamıyoruz, da bir şeyler olmuş.diye diye SEÇİMİ VERDİLER YA.. işte akp VE ULKE, EN MERT, EN DOBRA, EN DURUST VE LAFİNİ SAKINMIYAN,İNKAR DA ETMEYEN.CANAN HANIMI TANIDI.maalesef bu CHP il başkanıydı. NE KADAR İSTERDİM, BİZİM İL VE SEÇİM BAŞKANI OLMASINI.
 • hursit dilaver 2

  01 July 2019
  0 0
  dolayısı ile Tek Adam”, “Ulu Önder”, “Ebedî Şef” kültü, o zamandan beri özgürlükçü demokrasinin referansı oldu.CHP bize bunları kazandırdı ve 800.000 oyu böyle aldı. ulkenin yüzde 60ı aptal değilmiş.müslümanmış. şimdi bu sayı kaça indi ya da çıktı.
 • hursit dilaver 1

  01 July 2019
  0 0
  mustafa Kemal’in iktidarda olduğu yıllar Türkiye’de özgürlükçü demokrasinin, insan haklarına saygının, hukuk devleti ilkesine bağlılığın tavan yaptığı yıllardı. O zamanki tek parti rejimini, hatta tek adam yönetimini en ileri demokrasi olarak görüyorduk.basında iktidara eleştirinin “e”sinin bile çokça yer alması düşünce özgürlüğünün öbür adıydı..
 • Ali Haydar

  29 June 2019
  1 0
  Bu iki aslan neyi yiyorlar acaba hanımefendi?
 • Selahattin

  29 June 2019
  1 0
  Mustafa kemalin askerleri ile aponun askerleri (gerçi birbirlerine it diyorlar) aynı çatı altında birleşip ceddimizin bize bıraktığı vatanı parçalamak için fırsat kolluyorlar. Bunun hesabını mahşerde bakalım nasıl verecekler
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER