SİYASET

Hakan Albayrak : Davutoğlu’nun beyannamesi ve ikrardan gelen sükût

Tarih
29 April 2019
İzlenme
1600 Kişi

Ahmet Davutoğlu’nun 15 sayfalık beyannamesi ‘Bu iş böyle gitmez’ diyenler tarafından ümitle, gidişatı beğenenler -hele gidişattan müstefid olanlar- tarafından ise kaygıyla karşılandı.

Kaygının en çarpıcı göstergesi, beyannamenin muhtevasına hiç girmeden Davutoğlu’na yüklenmek.

Dikkatler o muhteva üzerinde yoğunlaşmasın diye “Reisçi” hamasete müracaat ediliyor; “Davutoğlu’nun ne dediği önemli değil; Reis’le beraber mi değil mi, önemli olan bu. Reis’le beraber olmadığına göre çekin kuyruğunu!” demeye getiriliyor.

“Reis”le beraber olmanın ilkesel temeli?

erdoğan davutoğlu ile ilgili görsel sonucuYok, o konuya giremezler; çünkü beyannamenin muhtevasına girer o.

Muhtevayı konuşmayı bir kere kabul ettiler mi, Davutoğlu’na hak vermekten veya gülünç duruma düşmekten başka alternatiflerinin olmayacağını bilirler.

Muhteva konusundaki sükut, beyannamede eleştirilen şeylerin savunulamayacak şeyler olduğunu ikrardan geliyor.

E peki nasıl düzeltilecek o şeyler?

Davutoğlu’nu beğenmiyorsalar kendileri buyursun; kendileri yükseltsin ıslahat bayrağını.

Yoksa ümidi kestiler mi ıslahattan?

Diyorlar ki: ‘Yeni bir parti kurmaya hazırlanan Davutoğlu, AK Parti içinde elinden geleni yaptığını ama bir sonuç alamadığını söyleyebilmek için yayımladı o beyannameyi.’

Diyelim ki öyle; bunu söylerken, ıslahat çağrılarının AK Parti’de hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini, böyle çabalarla AK Parti’de hiçbir sonucun alınamayacağını ileri sürdüklerinin farkındalar mı acaba?

Durum o kadar vahim ise AK Parti’de niye ısrar edilsin ki?

(Bunları iyi niyetli -veya öyle olduklarını zanneden- Davutoğlu aleyhtarları için söylüyorum. ‘Islahat bizim tezgâhımızı bozar’ diye düşünerek Davutoğlu’na cephe alanlara ne söylense boş.)

***

Neymiş?

Davutoğlu davaya ihanet etmiş!

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Asım

  29 April 2019
  1 0
  Snki keramet kendindeymiş te seçilmiş Başbakan olmuş. Reis Davuloğlu'nu Başbakan atayıncaya kadar kendisinin bile haberi yoktu. En nefret ettiğim insan tipi nankör insan tipi
 • Habib uyar

  29 April 2019
  6 1
  gemiyi terketmet için geminin su aldığını sananlar unutmayın Türkiye de halen reisin oy oranı yüzde 52 dir daltonlara birde ahmet bey eklensin ne gam..
 • xray

  29 April 2019
  1 1
  osmanlıca karar yaz desek acaba nasıl yazmayı tercih ederdiniz. قارار قره ر قرار قار آر
 • xray

  29 April 2019
  1 1
  iyi güzel diyon da ak parti tarafında olumlu bir gelişme olunca hiç bahsetmiyon. ve davutoğlu davanın neresinde onuda bir yazsan ya. insan davanın içindeyse her şeklide kendi içinde gider olumlu olumsuz anlatır. baktı ki istişarede o karar çıkmadı. o zaman alınan sonucu en iyi şekilde temsil etmesi gerekmez mi.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER