SİYASET

Hakan Albayrak : Davutoğlu ve arkadaşlarının açıklamaları

Tarih
06 September 2019
İzlenme
1739 Kişi

Eski AK Parti Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Merkez Yönetim Kurulu’nun “kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk” kararına ilişkin sosyal medya mesajında “AK Parti yönetiminin ihraç etmek istediği şahıslar değil daha önce hatırlattığımız bu ilkelerdir. Söylediklerimizin arkasındayız” diyerek 31 Mart seçimleri sonrası yayımladığı manifestoyu yeniden paylaştı.

Gayet yalın, ama çok ağır bir tepki.

Çok ağır, ama yerli yerinde.

***

Davutoğlu ile beraber hareket eden ve onunla beraber ihraçları istenen AK Partili üç eski milletvekili Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Abdullah Başçı, ayrıca -şimdilik ihraç listesinde yer almayan- AK Parti’nin eski İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Selçuk Özdağ, Independent Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Biz pozitif eleştirilerde bulunduk. Hem AK Parti iyi olsun hem de AK Parti ile birlikte Türkiye hem ekonomide hem siyasette hem eğitimde hem de dış politikada iyi olsun istedik. Bizi kesin ihraç talebiyle disipline vermekle bu aksaklıklar yok olmayacak” diye konuştu.

hakan albayrak ile ilgili görsel sonucuAyhan Sefer Üstün, haberturk.com’a verdiği demeçte, bu kararın AK Parti’nin kuruluş ilkeleriyle çeliştiğine dikkat çekti; “Partinin kuruluşunda ‘3Y’ ile mücadele sözü vardı; biz ‘Yolsuzlukla mücadele edilsin’ dediğimiz için mi ihraç edilmek isteniyoruz? Farklı fikirlere saygı duyulacaktı; kendi evlatlarının fikirlerine saygı duymuyorsa şimdi nereye koşuyor bu parti? AK Parti nereye sürükleniyor? Biz kimseye hakaret etmedik, kibar cümlelerle eleştirilerimizi söyledik, buna bile tahammül edemiyorlar; nasıl fikir hürriyeti, ortak akıl olacak?” diye sordu.

Medyascope’a konuşan eski AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de partinin kuruluşundaki “ortak akıl” ilkesinin hazin sonunu vurguladı: “2001 yılında partiyi kurduğumuzda lider oligarşisine karşı ortak akıl diyen bir AK Parti vardı. Maalesef dün alınan kararla AK Parti bu aklını kaybetmiş durumda.”

Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Abdullah Başçı ise ‘Durmak yok, yola devam’ mesajı verdi: “Biz ne konuştuysak konuşmaya yine devam edeceğiz. Yanlışları söylemeye devam edeceğiz…. Kişilere bağlı değildir bu dava; bu halkın davası, milletin davası… Biz doğru olanı yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Şahıslara bağlı olarak çalışmayacağız, doğruları söyleyeceğiz.”

***

Durumun dramatikliğini yeterince ortaya koyan esaslı ifadeler bunlar.

Ne var ki Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Selim Temurci bunlarla yetinmeyip -herhalde dramatikliğin altını iyice çizmek düşüncesiyle- bir de AK Parti’ye “AKP” deme gereğini duydu.

Selçuk Özdağ: “2010 yılına kadar sorun çözen bir AK Parti vardı ama 2013’lü yıllardan sonra sorunların çözdüğü bir AKP ile karşı karşıyayız.”

Ayhan Sefer Üstün: “…AKP’leşmiş bir AK Parti yönetimi…”

Selim Temurci: “Ben artık kendi ilkelerinden kopmuş AK Parti’ye AK Parti demiyorum, AKP diyorum.”

Bence bu tavır ne lüzumlu ne de anlamlı.

Adalet ve Kalkınma Partisi isminin resmî kısa hali olan AK Parti yerine “AKP”  diyenlere katılmak, bu ekibin ait olduğu AK Parti tabanında menfi bir çağrışıma yol açarak o tabanın hatırı sayılır bir kısmıyla aralarına psikolojik bir duvar örmekten başka bir işe yaramaz.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Kurtuluş özdemir

  20 September 2019
  0 0
  Sen ve senin gibi nifak tohumlarını yeşerten şarlatanlar oldukça münafıklık alametleri aratacaktır. Ve bunun vebali de sen ve senin gibilerin boynuna Olacaktır.
 • kulo

  06 September 2019
  2 0
  Yani Ak parti'ye AAKEEPEE demiyerek münafıklıklarını gizleyebilirler mi demek oluyor bunlar. Artık tüm koyunların renkleri belli oldu. biz sadece ak koyun ve karakoyun var zannediyorduk ama maalesef gökkuşağının 7 renginde koyunlar varmış sürü içinde. yağmur yağınca boyaları döküldü ve gerçek renkler ortaya çıktı. şükür ki dükkan sahipleri hepsinden haberdar. iş bu çakma renkli koyunları kurban edecek marifetli kasaplarda. kaç tane kaldıysa elde artık.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER