SİYASET

Hakan Albayrak : ‘AK Parti’den 3-5 puan alma hesapları’

Tarih
18 August 2019
İzlenme
1808 Kişi

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’nın “Siz yeni parti çalışmalarına nasıl bakıyorsunuz?” sorusuna verdiği cevapta şöyle demiş:

“Yeni parti kurma çalışmasında olanlar iktidara gelmek için değil, AK Parti zaafı üzerinden yürüyor, Cumhurbaşkanlığı seçimine odaklı bir politika yürüteceğe benziyor. Cumhur İttifakı’nın yüzde 52’si üzerinden 3-5 puan alma hesapları var…”

Birinci cümlenin sonundaki “yürüteceğe benziyor” ifadesi izaha muhtaç olsa da (Niye benziyor, nasıl benziyor?), bir ihtiyat payına işaret etmesi bakımından güzel tabii.

Bu ihtiyat payını açıklamanın gerisinde niye göremiyoruz?

“Yeni parti kurma çalışmasında olanlar iktidara gelmek için değil, AK Parti zaafı üzerinden yürüyor” ve “Cumhur İttifakı’nın yüzde 52’si üzerinden 3-5 puan alma hesapları var” hükmünün kesinliği nereden geliyor?

Şahsî tecrübeden mi?

Saadet Partisi’nden ayrılıp HAS Parti’yi kurarken “AK Parti’ye küçük de olsa bir darbe vuralım yeter” mi diyordu Numan Kurtulmuş?

Veya çıtayı iyice düşürüp “Saadet Partisi’nin oylarını bölelim yeter” mi diyordu?

İktidara gelmeyi, iktidarda Türkiye’ye hizmet etmeyi ummuyor muydu yani?

gül babacan davutoğlu ile ilgili görsel sonucuYanlış bulduğu uygulamaları düzelterek ve yepyeni açılımlar yaparak daha iyi, daha güzel, daha müreffeh, daha huzurlu, daha güçlü bir Türkiye inşa etmeyi hedeflemiyor muydu?

‘Ben başkayım canım. Davutoğlu ve Babacan benim gibi idealist ve iyi niyetli değil.’ diyorsa, kendisine idealistliği yakıştırırken Davutoğlu ve Babacan’a niçin bozgunculuğu yakıştırmamız gerektiğini şöyle güzelce bir anlatsın hele.

***

Ahmet Davutoğlu’nu, Ali Babacan’ı beğenirsiniz veya beğenmezsiniz.

Bunların siyasi pozisyonlarını tasvip edersiniz veya etmezsiniz.

Kuracakları / kurabilecekleri yeni siyasi partiler size hitap eder veya etmez.

Bakışınız, yaklaşımınız menfi ise ‘Beğenmiyorum, çünkü…’, ‘Tasvip etmiyorum, çünkü…’, ‘Bana hitap etmiyor, çünkü…’ deyip gerekçelerinizi sıralarsınız.

“Davutoğlu dışişleri bakanıyken şöyle hatalar yaptı, başbakanken böyle hatalar yaptı’ yahut ‘Babacan dönemindeki ekonomi yönetimi şu şu sorunlara yol açtı’ filan dersiniz…

Davutoğlu’nun manifestosunu madde madde eleştirir, Babacan’ın yeni hareket beyannamesinde öne çıkan hususların kritiğini yaparsınız…

Yeni parti teşebbüslerini niçin münasip görmediğinizi izah ederken ‘İktidara gelme şansları yok; AK Parti oylarını bölerek CHP ve müttefiklerinin ekmeğine yağ sürmekle kalırlar’ gibi tahminlere de dayanabilirsiniz.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • vatan sevdalısı

  20 August 2019
  2 0
  laf ola torba dola hakan albayrak:) doğru tesbit etmiş adam.ama BAŞARAMAYACAKLAR. istedikleri algıyı oynasınlar arkalarına fetö pkk hdp cehaşpe avrope ne yi alırlarsa alsınlar. zihniyetleri değişmedikçe olmaz.ne zaman özlerine dönerler vatanın çıkarlarına uyarlar bunu dustür kabul ederlerse halk teveccüh eder.ama halkın iradesine karşı gelenler halkın tokadını yer.
 • sedat kalfa

  19 August 2019
  3 1
  bu yazdıklarına kendin inanıyormusun sayın Albayrak kendini fazla zorlamaşimdiki durumun eskisinden hiçbir benzer yanı yok .
 • hakkı hakkısöyler

  19 August 2019
  3 1
  leküm diniküm veliyye din.Ayıba sen karar veremezsin dostun.
 • Habib UYAR

  18 August 2019
  2 3
  sayın Hakan ALBAYRAK peki AKP ilerin yaptığı ayıpda, sizin yaptığınız.gerçegi bilmenize rağmen ayıp değilmi.
 • Molla KaSıM

  18 August 2019
  4 3
  Hadi oradan kararsız Albayrak. Sizi ve parlatmaya çalıştığınız Babacan'ı ve Davutoğlu'nu biz bu gün mü tanıyoruz ki böyle süslü cümlelr ile bize yutturma çabasındasınız? Yemeyiz. Bunu çok ama çok iyi bilesiniz?.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER