SİYASET

Fehmi Koru : Abdullah Gül yakınlarda Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu ile görüşmüş… E, ne olmuş yani?

Tarih
13 December 2018
İzlenme
1646 Kişi

“Türkiye’de siyasi hayata bulaşmış isimler arasında işi en zor olan kişi kimdir?” diye sorulsa benim hiç duraksamadan vereceğim isim şudur: 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül…

AK Parti denildiğinde ilk akla gelen birkaç isimden biri, AK Parti iktidarının ilk başbakanı, uzun yıllar dışişleri bakanı ve aynı partiden ilk cumhurbaşkanı olan Gül, bazısı ‘gazeteci’ sıfatını taşıyan çoğu ‘trol’ diye tanımlanan ‘yeni AK Partili’ tipler tarafından her fırsatta çarmıha gerilmek isteniyor.

Son suçu ağır: Vaktiyle birlikte siyaset yaptıkları Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu ile görüşmesi yetmezmiş gibi, CHP’nin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun “Görüşebilir miyiz?” teklifine de olumsuz cevap vermemiş, onunla da görüşmüş…

Hem de yerel seçimlere gidilirken…

kılıçdaroğlu gül ile ilgili görsel sonucuBugün biri “Kılıçdaroğlu’na aday ismi de önerdi” diye yazıyor.

Aman ne kadar kötü bir iş yapmış 11. Cumhurbaşkanı…

Oysa sorulması gereken esas soru şu değil midir:

“Saadet Partisi ve CHP liderlerinin görüş almak için görüşme ihtiyacı duydukları Abdullah Gül ile, kurucusu olduğu partinin ileri gelenleri neden sıkça görüşmüyor, neden kritik dönemeçlerde ne düşündüğünü öğrenmek ve varsa isimler önermesi için kapısını çalmıyor?”

Kaht-ı rical kaderimiz olmamalı

Türkiye’nin uluslararası platformlarda sesini duyuracak, tezlerini savunacak fazla isim yok. Deneyimli siyaset kişileri konusunda fukara bir ülkeyiz. Söylediği sözün bir ağırlığı olan, geçmişte kurduğu ikili ve çoklu ilişkiler sayesinde bugün de ağzından çıkanlara güvenilen kimimiz var?

Hiç kuşkusuz Abdullah Gül bu sorularıma cevap olabilen nadir kişilerin başında geliyor.

Zaten bu sebeple kapısı çalınıyor.

Yalnızca Saadet ve CHP liderleri tarafından değil, ülkemizi ziyaret eden nice yabancı devlet adamı, uluslararası gazeteci, Türkiye üzerine çalışan bilim insanı tarafından da…

Çağrıldığında -ki sıkça çağrılıyor- uluslararası toplantılara katılıyor, pek çok etkinlikte onur konuğu konuşmacı olarak yer alıyor.

AK Parti’nin kendi içinden çıkmış uluslararası çapta bir siyaset bilgesi olarak kendisiyle övünmesi gerekmez mi?

İlgili resimKapısını herkese açık tutması beklenen biri 11. Cumhurbaşkanı Gül; o sebeple AK Parti’den önemli isimler yanında, görüşlerini merak eden ülkemizin meraklı insanları -araştırmacılar, gazeteciler- de kapısını aşındırıyor.

CHP’nin ve Saadet Partisi’nin ve başka çizgiden insanların Gül‘e atfettikleri değer AK Parti’yi sevindirmeliydi.

Neticede o partilere mensup olanlar da bu ülkenin insanları. AK Parti’nin tabanı ile CHP ve Saadet’in tabanlarının birlikteliği ülke için en geniş mutabakat zeminini teşkil eder; Abdullah Gül işte bunu sağlayabilecek bir siyasi figür.

AK Partili olunca AK Partili olmayanları ‘düşman’ bellemek mi gerekiyor?

Galiba öyle.

Hatta, AK Partili olmayanları ‘düşman’ bellemeyen AK Partilileri de ‘düşman’ belleyenler çıkıyor günümüzde.

Dün AK Parti’ye küfrediyorlardı, bugün ise AK Parti namına…

Çoğu nevzuhur AK Partililer bunlar…

Bazısını medya camiası içerisinde yer aldıkları için tanıyorum. İçlerinde, AK Parti’nin kurulduğu dönemde bulundukları medya grubunda yeni parti aleyhine çevrilen her türlü tezviratta ön safta yer almış olanlar var. Daha belediye başkanlığı döneminde Tayyip Erdoğan‘ı yetkilisi olduğu televizyon kurumunun kapısından içeri sokmamakla övünenleri bile hatırlıyorum.

Gazeteciliği siyasetin yedek lastiği olmak sanıyor ve goygoyculuk yapmayı yorumculuk olarak sunuyor o bazıları…

AK Parti’yi samimi destekleyen kitle onların şimdilerde AK Parti namına sergiledikleri tezviratları hayretle izliyor.

Oylarının yüzde 50’den yüzde 40’lara yaklaşması AK Parti’nin, iktidar için MHP ile ittifakın şart hale gelmesinin sebebi nedir sanıyorsunuz?

Diğer partilerin Gül‘e gösterdikleri ilgiyi AK Parti de gösterse, her kritik konuda onun birikimlerinden de yararlanıldığını belli edecek biçimde davranılsa ve bu tavır izlenen politikalara da yansısa, acaba yine de MHP desteğine ihtiyaç duyulur hale gelinir miydi?

Ben gelinmeyeceğini düşünenler arasındayım.

Temel Karamollaoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmelerinde liderlere birkaç ay sonra yapılacak seçimde aday ismi telkininde bulunmuş mudur Abdullah Gül?

Sanmam. Onlar sormamış, o da böyle bir telkine ihtiyaç duymamıştır.

Peki de, sorsalar ve o da isim telkininde bulunmuş olsaydı, bunun ne zararı olabilirdi? Hele bir de onun takdir ettiği biri CHP veya Saadet Partisi’nden aday gösterilse ve seçilse bu neden yanlış olsun?

MHP’li adayları bazı illerde ve ilçelerde desteklemeye hazırlanmıyor mu AK Parti, ittifak gereği?

Ne diyeceğimi daha yazımın girişinde dedim aslında: Türkiye’de işi en zor olan kişilerin başında Abdullah Gül geliyor.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • selim

  17 December 2018
  1 0
  fehmi yaptı yine yapacağını al sana ortalığı karıştıracak bir zırva yazısı daha değil mi dostlar a.gülü sanki bu millet izlemiyor da, en kritik yerlerde hep hain kılıklıların yanında saf tutuşunu görmüyor da sadece Femi görüyor seni yıllarca okuduk yazık. tabi bazen yine dönüp bakıyoruz ne tezvirat yapıyor diye...
 • Ali yüce Tokat

  14 December 2018
  3 0
  Vay Fehmi bey maşallah Abdullah Gül meğer ne dikensiz gülmüşte haberimiz yokmuş sanki İngilterede eğitim gòren sayın Gül 5 senelik Cumhurbaşkanlığınde 8 kez görüşmesini Cumhuriyet tarhimizdekinin 3 katına denk gelen ilişkisini neyle izah edersiniz merak ediyorum
 • Neyin Bilgesi

  14 December 2018
  3 0
  Ne bilgesi arkadaş? Hiç siyasi insiyatifi olmayan, risk almamış! Korkak, pısırık, kendi vizyonu olmayan, herzaman başkalarının açtığı yoldan yürümüş; başkalarının omuzlarına basarak yükselmiş, sağlamcı, garantici, yanar-döner, renksiz, tatsız-tuzsuz vede herşeyden acısı nankör bir adam.
 • Saygı

  14 December 2018
  6 0
  İngilize ajanmı lazım ülkemde, 1 orman korusu birde gül kurusu , istemediği kadar çok var.... Nede olsa zamanında yetiştirmiş...
 • Yar

  13 December 2018
  4 0
  Fehmi Göl beni hiç yanıltmıyor. Kendisi hakkında bende oluşmuş kanaat konusunda acaba yanılıyor muyum diye bir soru işareti hiç oluşturmuyor. Yine bildik Fehmi Göl ve yine bildik tavrı.
 • ibrahim can

  13 December 2018
  10 1
  Bildirbergli Fehmi. AK Parti defalarca Toplantilarina cagirdi Abdullah Gulu. Hicbirine katilmadi. Niye? Adamdaki ego kimsede yok. Ben butun gorevlerde bulundum bundan sonrada elimden geldigimce arkadaslarima yardim edeyim diyemedi. Simdi soyle boyle birine kim akil danisir. Evet dogru sadece AK Parti karsitlari. Adam aynen Sener gibi kendi arkadaslarina ihanet etti.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER