SİYASET

Davutoğlu'ndan Bayırbucak Türkmenleri tepkisi

Tarih
20 November 2015
İzlenme
1957 Kişi

20 Kasım 2015

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye'nin Türkmen Dağı bölgesinde Türkmen güçlerine karşı başlatılan hava operasyonlarına Rus savaş uçaklarının da katıldığı yönünde bilgiler gelmesi üzerine Rusya'nın Ankara büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldığını söyledi.

Türkiye - Suriye sınırındaki Bayırbıcak bölgesinde dün akşam düzenlenen hava operasyonları için Davutoğlu, "Rus uçaklarının katıldığı bilgisi de söz konusu. Gece Rusya Büyükelçisi bakanlığımıza çağrıldı. Türkiye'nin sınır boylarında sivil halka karşı katliam mahiyetinde ve misket bombaları da atacak şekilde, eğer sivil halk Türkiye'ye yöneltilir, yeni bir mülteci akımı ortaya çıkarsa, bundan, bu konuda katkıda bulunan herkes sorumlu olur" dedi.


Davutoğlu, Suriye'deki Rus askeri varlığının Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) odaklanması gerektiğini de söyledi.

'Köy köy takip ediyoruz'


Bölgedeki gelişmeleri yakından izlediklerini de söyleyen Davutoğlu, "Köy köy meselenin takibindeyiz. Rusya tarafıyla da bu anlamda Türkiye'nin hassasiyeti olan bölgelerin, köylerin bildirilmesi konusunda bir görüşme oldu" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise Rusya'ya Türkmen köylerine operasyonları bitirme çağrısı yapıldı.

Anadolu Ajansı (AA), Suriye ordusunun Lazkiye'den Türkmen Dağı bölgesine kara harekatı başlattığını ve Rus uçaklarının da harekata havadan destek verdiğini aktarmıştı.

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER