SİYASET

Ahmet Taşgetiren : İmamoğlu: Kendi üzerinde çalışmış bir adam

Tarih
20 April 2019
İzlenme
3842 Kişi

Kendi üzerinde çalışmış, bu işe hazırlanmış bir adam.”
Dün bu ifadeyi kullanmıştım İmamoğlu için.

“Kendi” kelimesini bilerek seçmiştim, değilse “üzerinde çalışılmış” demekle yetinseydim, bir tür “Proje adam” anlamına gelirdi. Sonra şu cümleyi yazdım dün: “Herkesin bu noktada İmamoğlu ile ‘1994 Erdoğan’ı arasında bağlantılar kurması yanlış değil.”

Pınarhisar’da “Tayyip Bey”i ziyaret etmiş ve orada kendisine “Burası sizin için bir nadas dönemidir. Burada bundan sonraki siyasi yürüyüşünüzün anayasasını yazmalısınız” demiştim.

Büyük hedeflere yürüyen insanlar kendi “Siyaset anayasaları”nı yazarlar. İçlerinde o anayasa hep bir kalp atışı gibi durur. Kırmızı çizgiler, yani “Asla yapılmayacak”olanlar, “altı mutlaka çizilecek olanlar” vs… Çünkü siyaset ortamı çok çalkantılıdır, o sıcak ortamda kimyanızın bozulmaması ve hep kendi olabilmeniz için içinizde o kalb atışının diri kalması hayati önemdedir. Ak Parti’nin kuruluş yıllarında da “Kurucu babalar” diyeceğimiz insanlar, bugün “Fabrika ayarları” denilen ve dönülmesi çağrıları yapılan ilkeler üzerinde epeyce çalışmışlardır.

İmamoğlu’nu izliyorum. Bir ara “CHP’nin kırılgan yapısı” üzerine yazmak istedim, “Bir yerde patlak verir o genler” gibi bir düşünce geçti içimden. Bir ortamda “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diye slogan atıldı mesela, İmamoğlu’nun o süreci bitirmek için hareketlendiğini gözlemledim. O kırılgan yapının icraat sürecinde ortaya çıkması ihtimal dışı mıdır, sanmam.  Ama İmamoğlu’nun o noktada bir hassasiyet içinde olduğu izlenimi var bende.

İmamoğlu evet, çalışmış kendi üzerinde.

Seçmen çoğunluğunu “muhafazakar”ların oluşturduğu Türkiye’de siyaset yapacak, muhafazakarlardan oy alma zorluğu yaşayan CHP’de siyaset yapacak, CHP tabanının duyarlılıklarını dikkate alacak ve CHP’li bir idareden büyük endişe duyan, seçim gezilerinde “Senin partin beş para etmez” diyen, “Senin arkandakiler yaptırmaz” diyen muhafazakar toplum kesimlerine açılacak, Ak Parti’nin merkezi iktidar olduğu bir zamanda, Tayyip Erdoğan’ın “Aşkım” dediği , “İstanbul’u alan Türkiye’yi alır” dediği İstanbul’u yönetecek… Bu öylesine zor bir denklemdir ki, işte İmamoğlu kendini böyle zor denklemi çözmeye hazırlayacak…

Dün onu, Fox tv’de İsmail Küçükkaya’nın yönettiği Çalar Saat programında izledim. Aşağı yukarı 2 saatlik programda, hani, ortalama toplum hassasiyetlerini zorlayan bir söz söylesin, hayır olmadı. Diyorum ya, kendi içinde “Senin siyasetteki yolun” diyerek kendi üzerinde derinliğine çalışmış bir profil ile karşı karşıyayız. “Son 150 yılın tarihini çok okudum” demesinden anlayabilirsiniz bunu.

***

Bakın İmamoğlu’nun şu sözlerini dün o programdaki konuşmalarından not aldım:

- Hukuk insanlığın nefesidir.

- Azınlık kelimesinin Türkiye gündeminden çıkmasını istiyorum.

- Gönül kazanmak her şeydir. Bir gönül kazanmak için çok çaba sarf edersiniz, ama bir kelime ile binlerin gönlünü kırarsınız.

- Bana samimiyet lazım, bırakın ideolojiyi.

- Allahıma şükrediyorum, bana dünyanın en güzel şehrini yönetme şerefini bahşetti.

- Allah yardımcım olsun. Bu şehrin insanları bana yol arkadaşı olsun.

- Hedefim gelmiş geçmiş en demokrat başkan olmak.

- İyi anılmak, iyi iz bırakmak çok önemli bir şey. 

- Bir kişinin bile kalbini kırdıysam özür diliyorum. Kalb kıran benden değildir.

- “Meydanda, diyor, bir oğlum burada, iki çocuğum da evde” gibi bir ifade kullandım, eve vardığımda küçük kızım “Demek bir oğlum burada, iki çocuğum evde ha” diye sitem etti. Çocuklar böylesine hassas. Çocuklarıma mahcup olmama duygusuyla yöneteceğim İstanbul’u, anneme babama mahcup olmamak için yöneteceğim. Onların dualarını unutamam.” diyor. 

- “Maneviyat” kelimesini her konuşmasının bir yerine yerleştirmeyi ihmal etmiyor.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Mustafa

  22 April 2019
  3 0
  Ahmed Taşgetiren Bey, bir deyimle imamoğluna methiyeler yazmış:.Çok garip. Sabırsız davranmış. Bakalım ve bekleyelim diyememiş. Demokrat bir yazıdan çok çizgi kayması olarak görülüyor. Hayret ediyorum mana anlamında dev gibi adamlar nasılda kayıyorlar. Olmadı..
 • Asım

  21 April 2019
  0 0
  Tayyip Erdoğan ile İmamoğlu arasında bağlantı kurmaya çalışıyor aklınca bu gizli fetö beslemesi. Tayyip Erdoğan seçildiğinde üzülenler ile İmamoğlu seçildiğinde sevinenler aynı kimseler. Kin ve nefretten beslenen dört benzemezlerin birleştirilmesi neticesinde binde bir farkla seçimi çalan İmamoğlu ile milletin gönlüne taht kuran Reis'le mazbataoğlu'na nasıl benzer dersin
 • Türkhan Mahmut Sami

  20 April 2019
  8 2
  Liderinin Seloya övgüleri ni de yaz Ahmet tasgetiren PKK sempatizanları da sevsin liderini
 • Mehmet

  20 April 2019
  11 1
  Bi de çalınan oylardan Kopyalanan verilerden bahsetseydin ya Taşgetiren mi FitneGetiren mi neysen artık Boşa dememişler: Münafık kafirden eşeddir.
 • Rahmi

  20 April 2019
  12 2
  Senin gibi fetöcülerin üzerine sayın Erdoğan ın fazla gitmesi gerekir.
 • HHCYRL

  20 April 2019
  12 1
  Ahmet Taşgetiren sen neden bahsediyorsun; daha ilkgünden devletin beyni olan verileri kopyalamaya çalışan, Terörist Selahattin'i öve önce bitiremeyen, Makaryos aşığı herhali ile sahte güvenilmez bir insanı parlatmaya çalışıyorsun. Yazıklar olsun size ve sizin gibilere....Bak bugün 4 şehidimiz var pkklılarla ittifak yapan Ekrem'e söyleyecek bir sözün var mı? Bizde sizi yıllardır adam sanmışız. Allah sizleri islah etsin.....
 • Ali

  20 April 2019
  13 1
  Bu mu islamdan hayata ölçüler?
 • Bahdiyar ŞAHİN

  20 April 2019
  8 2
  Bu yazar aslinda ımamoğlu üzerinden islam i kesime mesaj vermeye çalışıyor ama hitap ettiği kesimin sevdiğine asik düşmanina kor olma hali olan hasamete boğulmuş durumda Allah serleri hayr eylesin
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER