SİYASET

Abdulkadir Selvi : Kılıçdaroğlu kime göz kırpıyor?

Tarih
20 December 2018
İzlenme
1697 Kişi

PARTİ meclisindeki tartışmaların ardından CHP’nin İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya adayları belli oldu.

Sürpriz yok. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, Adana’da Zeydan Karalar, Antalya’da ise Muhittin Böcek oldu. Ankara’da ise sancılı bir sürecin sonunda Mansur Yavaşaday gösterildi. İttifak görüşmelerinde Ankara, bir ara İYİ Parti’ye gitti-geldi, sonra başka isimler konuşuldu ama başından beri Kılıçdaroğlu’nun gönlündeki isim Mansur Yavaş’tı. Kılıçdaroğlu ne dediyse o oldu, CHP Lideri listelere damgasını vurdu.

Yerel seçimlere gidilirken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ince bir strateji uyguladığı dikkati çekiyor. Buradaki “ince”, Muharrem İnce değil elbette ki.

İYİ Parti ile ittifak yapan CHP Lideri diğer yandan da Saadet Partisi ile ilişkilerini sıcak tutuyor. Temel Karamollaoğlu iki parti arasında “dirsek teması” olduğunu açıklamıştı. Kılıçdaroğlu aynı zamanda 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüşerek “muhafazakâr kentli seçmene” mesaj veriyor.

CHP Lideri Türkçe ezan tartışmasını başlatan Öztürk Yılmaz’ı jet hızıyla partiden ihraç etti. Ezanın aslının Arapça olduğunu söylemek suretiyle seçimlerde “CHP-din düşmanlığı” tartışması açılmasının önüne geçmeye çalıştı.

CHP Lideri cumartesi günü de Erzurum’a gidecek, Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç tarafından yaptırılan “İslami Eserler Müzesi”nin açılışını yapacak.

2014 yerel seçimlerinde CHP adayı Mansur Yavaş’ın önemli oranda ülkücü-muhafazakâr seçmenin oyunu alarak, seçimleri kıl payı kaybettiğini unutmamak lazım.

Kılıçdaroğlu’nun muhafazakâr ve Kürt seçmenlere yönelik açılımının önünde engel olarak yine CHP duruyor. Tek parti dönemi başta olmak üzere CHP’nin geçmişi, muhafazakâr kesimle buluşmasına en büyük engeli teşkil ediyor. Tek parti döneminden bagajı dolu olduğu için Kürt seçmenle olan ilişkisi sorunlu oluyor.

Bu iş sadece Kılıçdaroğlu’nun göz kırpmasıyla başarılabilecek bir iş değil. Buna uygun söylem ve politikaların oluşturulması lazım. Bir de samimiyet sorunu var. 2009 seçimlerinde İstanbul Eyüp’te başlatılıp Mersin’de son bulan çarşaf açılımında olduğu gibi. CHP’de bu tür açılımlar konjonktürel olarak görülüyor, seçimden seçime hatırlanıyor. Böyle olunca da inandırıcılık sorunu yaşanıyor.

ERDOĞAN ETKİSİ

Kılıçdaroğlu’nun muhafazakâr ve Kürt açılımının önünde en büyük engel olarak ise CumhurbaşkanıErdoğan duruyor. Erdoğan denilince muhafazakâr kesimde akan sular duruyor. Saadet Partisi’nin bir türlü büyüyememesinin en büyük nedeni Erdoğan. Çünkü Erdoğan ile muhafazakâr kesim arasında “sözde değil özde” bir beraberlik söz konusu. Aynı dili konuşuyor, aynı yaşam tarzının içinden geliyor, aynı mücadeleyi veriyorlar. Dindar kesim, Erdoğan’ı inançlarını rahat bir şekilde yaşayabilmenin güvencesi olarak görülüyor. 28 Şubat’ın mağduru, başörtüsü yasağını kaldıran kişi, okullara Peygamberimizin hayatı ve Kuran’ı ders olarak koyan lider. Bununla mücadele edilir mi? Erdoğan’ın taziye ziyaretinde Kuran-ı Kerim okuması WhatsApp gruplarında elden ele dolaşıyor. Ancak 16 Nisan referandumundan bu yana muhafazakâr-kentli seçmenin tercihlerinde bir değişim gözleniyor. Ama bunlar CHP’ye de sıcak bakmıyor.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ PROFİLİ

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş profiline baktığımızda Kılıçdaroğlu’nun merkez sağdan gelen adaylara öncelik verdiği anlaşılıyor. Karadenizli, annesi başörtülü,

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • hursit dilaver 5

  20 December 2018
  2 0
  BİRİNDE DE UÇAKTA BELİREN son devrin bir BİR MÜÇTEHİT HOCASI, PİLOTA EVLADİM ORAYI DEĞİL, ŞURAYI VUR DER. PİLOT YAHU AMCA SEN NERDEN ÇIKTIN ŞiMDİ DER,O SA SEN ORASINI KARIŞTIRMA EVLADIM DER. AMA DEDİĞİ YER SİLAH VE MÜHİMMAT DEPOSUDUR.havaya uçurulur. pilot döner ki hoca gitmiştir.. adını vermeyeceğim. bana anlatıldı bu.( GALİBA YAKIN ZAMANDA BUNLARI YAŞAYACAĞIZ, LAİKLER DUYMASIN)
 • hursit dilaver 5

  20 December 2018
  1 0
  tek birini diyeyim. kıbrıs harekatı sırasında yozgatta eli yüzyıllardan beri sanduka dışında olan bir yatır, savaş sırasında eli yok olur. oranın yerlileri falan hoca kıbrısa gitti derler. doğrudur. savaş sonu gelmiş ve eli gene sanduka dışında. ey laik dingiltraklar siz anlamazsınız. siz jan jak russo ihvanısınız.
 • hursit dilaver 4

  20 December 2018
  1 0
  netice olarak ülkeyi 2 tehlike bekliyor. BİRİ MANEVİ DEMEYEYİM LAİKLER KIZAR DA, TABİAT ÜSTÜ KUVVETLERİN YERALTINDA YAPACAGI ZELZELE GİBİ BİR BÜYÜK HASAR. İKİNCİS DE ANKARA VE İSTANBULUN DÜŞMESİ.(ama umutlanmayın, kader aglarını örecekse,1000 yıldır islama hizmet eden sancağı düşürmeyen bu devleti allah(cc) ve resulu (avs)koruyacaktır.bazı dingiltrak bilmez de ,çanakkale ve kıbrıs harekatında manevi güçlerin yardımını, ikazlarını dinleseydiniz.
 • hursit dilaver 3

  20 December 2018
  1 0
  bu 36 devlet sayısını şimdi belki 50 yapacaklar.hainlerimiz çok bol. ve de gafil, cahil, hödük, ingliz ajanı.LGBT özgürlüğü, küfür etme özgürlüğü bahanesi ile en kilit yerlere hainlerin belki kasten yerleştirilmesi.. ile laçka edilen hukuk. İMTİHAN 31 MART AKŞAMI MİLLET KADERİNİ TAYİN EDECEK. KİMSE AGLAMASIN.(bu yazıyıda 1-2-3-4 diye okursanız nasiplenme şansınız artar. SADECE BİLE,ANKARA, İSTANBUL DÜŞERSE BU DEVLET-İ FEHİMANE İÇİN BALLI KAYMAK OLACAKTIR. ona göre.
 • hursit dilaver 2

  20 December 2018
  0 0
  BUNA RAĞMEN BU SEÇİMLERDE YAPILACAK BİR HATADAN ALLAH SAKLASIN. İKİ TÜRLÜ OLUR. BİRİ SEMAVİ BİR DEPREM Kİ, KOCAELİ DEPREMİNE RAHMET OKUTUR. İKİNCİSİ İSE LOZANDA ÇİZİLEN PLAN.ulan bakın hala müfredatı değiştiremedik .lozan şartı tabi..geçmişe sövmeden başka ne yapıyoruz. ne yapsak bir yerde kilitleniyor .diyeceğim şu osmanlıyı içindeki hainlerle ortak parçalayan ingiltere, 36 devlet kurdu.
 • hursit dilaver 1

  20 December 2018
  1 0
  kaderde varsa öpülmek , önüne geçemezsiniz. korkum ABD, fransa, suriye, iran rusya maçları ile uğraşan türkiye, içteki hainlerin hainliği ile iİNŞAALLAH SEÇİMDE BİR HATA YAPMAZ.kader diye ondan dedim. İSMET PAŞA KIZINA NE DEMİŞTİ. LOZANDA 100 YILLIK BİR NEFES ALMA SÜRESİ KAZANDIK.bu süre bitiyor ve bereket ülkenin başında TAYYİP ERDOĞAN VAR.
 • Namyelüs

  20 December 2018
  2 0
  Kılıçdaroğlu'na kim göz kırpıyor? desek de olur.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER