SİYASET

Abdulkadir Selvi : Erdoğan’a Ecevit örneğini hatırlattı

Tarih
01 January 2021
İzlenme
1337 Kişi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’la görüşmesi, “Adında sol olan bir parti Erdoğan’la görüştü” şeklinde haber yapıldı. Sanki adında sol olan bir parti ülkenin cumhurbaşkanıyla görüşemezmiş gibi. Sanki ülkenin cumhurbaşkanı adında sol olan bir partinin genel başkanını kabul edemezmiş gibi. 15 Temmuz’dan sonra Kılıçdaroğlu da Erdoğan’ın davetine katılmıştı. İyi de olmuştu. O parti DSP.

Erdoğan’la görüşen ise DSP Genel Başkanı Önder Aksakal.

O partinin kurucu lideri Bülent Ecevit’ti. Ecevit yıllarca mücadele ettiği Demirel’in ikinci kez Cumhurbaşkanı seçilmesi için mücadele vermişti.

Erdoğan, Aksakal'ı kabul etti - Son Dakika HaberleriBunda yadırganacak bir şey yok. Ayrıca Önder Aksakal diyaloğa önem veren birisi. Son bir ay içinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve Abdulhamit Gül’le görüştü. Yılbaşından sonra da Meclis Başkanı Mustafa Şentop’la bir araya gelecek. Önder Aksakal liderlere, ekonomi, hukuk, demokrasi ve insan hakları reformu konusunda DSP’nin önerilerini sunuyor. Sorumlu bir muhalefet ülkenin ihtiyacı olan konularda katkı yapar. Aksakal da onu yapıyor.

ERDOĞAN NASIL KARŞILAMIŞ?

O nedenle Aksakal’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesine, “sol parti” parantezinin dışına çıkarak bakmakta yarar var. Erdoğan, 2020 yılının son günlerindeki sıkışıklığa rağmen DSP Genel Başkanı ile görüşmesine önem vermiş. Önder Aksakal“Samimi bir görüşme oldu” diye anlatıyor. DSP’nin önerilerinin yer aldığı paketi sunmuş. Ana başlıkları hakkında bilgi vermiş. Erdoğan ilgiyle dinlemiş. Sorduğu sorularla ilgisini hissettirmiş. Aksakal“Bizim çalışmalarımız süreklilik arz eden çalışmalar. Çalışmalarımızı paylaşmak için zaman zaman görüşmek isterim” demiş. Erdoğan, not aldırmış. DSP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sıcak karşılanmış, ilgiyle uğurlanmış.

Şimdi gelelim görüşmenin içeriğine.

ABD YAPTIRIMLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DSP Genel Başkanı Aksakal'ı kabul ettiCumhurbaşkanı’yla görüşen Kıbrıs Fatihi Ecevit’in partisinin genel başkanı olunca Önder Aksakal“Avrupa Birliği ve ABD’nin yaptırımları karşısındaki milli duruşunuzu destekliyoruz ve sürdürülmesini istiyoruz. Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında 1974’te Ecevit de Amerikan yaptırımları ile karşılaşmıştı. Ancak kötü komşu insanı ev sahibi yaparmış. Amerikan ambargosu üzerine ASELSAN kuruldu. Ondan sonra da İHA’lar ve SİHA’larımız oldu. Yaptırımlar Türkiye’nin önünü açacaktır” diyor. Erdoğan, başıyla onaylıyor. Aynı kanaatte olduğunu ifade ediyor.

VERGİDE HES ÖNERİSİ

Reform konusu da gündeme geliyor. Aksakal“Sağlıkta HES uygulaması çok başarılı sonuçlar verdi. Vergide de HES uygulaması yapılmalı. Böylece vergi kaçıranlar belli olur” diyor.

SİYASİ REFORMLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni yıl mesajı | NTVCumhurbaşkanı Erdoğan, 2021 yılı için reform vurgusunu önplana çıkardığı için DSP Genel Başkanı ile görüşmesinde bu noktaya özel bir önem verdim. Zaten görüşmenin ağırlığını reformlar konusu oluşturmuş. Önder Aksakal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunduğu öneri paketinden siyasi partiler ve seçim yasasıyla ilgili bölümün başlıkları hakkında bilgi vermiş.

Siyasetin finansmanının şeffaflaşması konusunda yaptıkları çalışmayı hatırlatıyor. Siyasi partilere yardım konusunda ise bir öneride bulunuyor. “Hazine yardımı seçime girecek partilere eşit olarak dağıtılsın. Seçimden sonra ise partilerin aldığı oy oranına göre Hazine yardımı yapılsın” diyor.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER