SİYASET

Abdulkadir Selvi : CHP nereye gidiyor?

Tarih
03 December 2020
İzlenme
1398 Kişi

Salı günleri Meclis’te grup toplantıları yapılıyor. Siyasetin nabzını tutma adına önemli olduğu için liderlerin konuşmalarını dikkatli bir şekilde izliyorum. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın, “Devletin ordusu Katarlılara satılmış” sözleri kıyameti koparmıştı. Ali Mahir Başarır’la konuşup, üzgün olduğunu belirten sözlerini köşeme taşımıştım.

AKŞENER NİYE SUSTU?

Son dakika... Meral Akşener'in zor günü! Kritik 24 saat! - Günün HaberleriİYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun ne diyeceğini merak ediyordum. Milliyetçi bir lider olan Akşener, bu konuya hiç değinmedi. Anlaşılan CHP ile ortaklığın zarar görmemesini tercih etti. 28 Şubat’ta dahi, kendisine hakaret eden generallere yiğitçe cevap vermesine rağmen Türk ordusuna toz kondurmayan Akşener’in bu konuda tepki göstermesini beklerdim. Zaten CHP milletvekilinin o sözleri sarf ettiği sırada İYİ Parti Genel Başkan yardımcısı Bahadır Erdem de canlı yayın konuğuydu. Tek bir itirazda bulunmadı. Ali Mahir Başarır’la aynı şeyleri düşündüğü için mi itiraz etmedi, yoksa millet ittifakı ortağı oldukları için mi sustu orasını bilmiyorum.

KILIÇDAROĞLU’NUN SALDIRI TAKTİĞİ

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Allah'ın cahiline neyi anlatacaksınKılıçdaroğlu ise “En iyi savunma saldırıdır” taktiğiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a saldırmayı tercih etti.

Öyle ki CHP’yi yakın medya bunu, “Kılıçdaroğlu bombaladı” diye verdi. Doğru. Bir bombalama var da bence kendi topraklarını bombaladı.

“O ordu peygamber ocağıdır. O ordu Mustafa Kemal’in ordusudur” dedi. Bu durumda Kılıçdaroğlu’nun CHP milletvekillerini, “Arkadaşlar, ordumuz gözbebeğimizdir. Onlar hakkında konuşurken dikkatli olun” diye uyarmasını beklerdim. O ne yaptı? Ali Mahir Başarır’ın arkasında kapı gibi durdu. Erdoğan’ı ise yaylım ateşine tuttu. İyi de o sözleri senin milletvekilin söyledi, Erdoğan söylemedi ki... CHP milletvekilinin sözleri CHP’yi bağlar, Erdoğan’ı bağlamaz ki... Dahası CHP milletvekilinin sözleri, CHP’yi yıpratır.

Kılıçdaroğlu her yanlışın arkasında kapı gibi durdukça, CHP’de yol kazaları bitmez.

Erdoğan ne yaptı? Bülent Arınç gibi bir değere bile ayar vermekten çekinmedi.

KILIÇDAROĞLU ŞAŞIRTTI

Bende mi bir sorun var, CHP’de mi bilmiyorum. Son zamanlarda CHP’yi anlamakta zorlanıyorum. Milli meselelerde Atatürk’ün partisinin herkesten önce tavır almasını beklerken, Türkiye karşıtlarının tezlerinin savunuculuğu yapıyor.

Akdeniz’de Türk gemisine yapılan saldırıyla ilgili olarak Kılıçdaroğlu’nu dinlerken küçük dilimi yutacak gibi oldum. CHP Lideri’nden beklenen, dünyanın neresinde olursa olsun, Türk bayrağının dalgalandığı bir yere saldırı olduysa, onlara karşı çıkmasıdır. Kılıçdaroğlu’ndan “Türk bayrağının dalgalandığı gemiye eşkıya gibi baskın yapamazsınız” demesini beklerdim. Gemi baskınından sonra Kılıçdaroğlu, benzer bir tepki göstermişti. Ancak ne olduysa dün CHP grubunda çıktı, gemimize baskın yapanların tezlerini dillendirdi.

İŞİN İÇYÜZÜ

Olay şu: 22 Kasım günü Akdeniz’de Türk bayrağını taşıyan kargo gemimize Yunanlı komutanın yönettiği baskın düzenlendi. Uluslararası sularda gerçekleşen bu baskın, uluslararası hukuka ve NATO müttefikliği ruhuna aykırı.

AKDENİZ’DE GEMİMİZE BASKIN

Alman Fırkateyni, Türk Gemisine Doğu Akdeniz'de Baskın Düzenledi: Hukuka Aykırı Arama Yapıldı - onedio.comBu durumda Kılıçdaroğlu’ndan “Bu nasıl müttefiklik” demesini beklerdim. Ama Kılıçdaroğlu ne dedi?

“Akdeniz’de bir gemimiz arandı. Yunan komutan, Almanya, İtalya aradılar. Arama yapacağız diye Türkiye’ye bildiriyorlar. İzin verin diye bildiriyorlar. 4 saat geçiyor, cevap yok. Türkiye Cumhuriyeti devletinden cevap yok. Çünkü kimse Erdoğan’a ulaşamıyor. Bunun üzerine Roma’daki büyükelçiliği arıyorlar. Biz 4 saattir arıyoruz yani, bir saatte oradan geçiyor. 5’inci saatin sonunda, NATO’nun sessizlik yöntemi diye bir kuralı var. Yani cevap vermezseniz kabul ediyorsunuz anlamına geliyor. Bunlar da iniyorlar, gemiyi arıyorlar.”

Türkiye bu olaya tepki gösterdiğinde Almanya’nın savunma bakanı da benzer bir savunmayı yapmıştı. İrini karargâhından da tam da Kılıçdaroğlu’nun iddia ettiği gibi bir açıklama yapılmıştı. Ama olayın aslı öyle değil. Gemimize yapılan eşkıyalıktan, korsanlıktan başka bir şey değil.

KILIÇDAROĞLU’NUN İDDİASI DOĞRU MU?

Kılıçdaroğlu: Abdullah Gül'den neden bu kadar korkuyorlar? - Sputnik TürkiyeKılıçdaroğlu’na bilgi vermişler ama yine yanlış bilgi vermişler. Bunu ben değil, konuştuğum uzmanlar söyledi.

1- Bir ülkenin diğer ülkenin ticaret gemisine çıkması için NATO’da işletildiği gibi sessizlik kuralı yoktur.

2- Uluslararası hukukta temel kurala göre, açık denizde seyreden bir ticaret gemisine o ülkenin açık rızası olmadan çıkılamaz.

3- Bu kural, Türkiye’nin taraf olduğu, 2005 Denizde Seyir Güvenliğine Karşı Yasadışı Eylemlerin Önlenmesi Hakkında Uluslararası Sözleşme Protokolü’nde yer almaktadır.

4- Bu sözleşmede yer alan ve Kılıçdaroğlu’nun iddia ettiği 4 saat uygulaması sadece kabul ettiğini Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne bildiren ülkeler için geçerlidir. Türkiye’nin böyle bir bildirimi yoktur.

5- Türkiye, Roseline A isimli ticari gemiye çıkılmadan önce rızası olmadığını AB yetkililerine yazılı olarak bildirmiştir.

Türkiye, saat 17.45’te İrini’nın İtalya’daki merkezine gemide arama yapılamayacağı yazılı olarak bildiriyor. Buna rağmen Alman firkateynindeki silahlı ve teçhizatlı tim saat 18.00’de cebren gemimize çıkıyor. Akşam saat 18.00’de başlayan arama, Türkiye’nin tüm uyarılarına rağmen 23 Kasım sabahı saat 09.30’da sona eriyor. Tam 16 saat süren aramada hiçbir şey bulamıyorlar. Amaç ne? 10 Aralık’ta Türkiye’ye yaptırımların ele alınacağı AB liderler zirvesi öncesinde Türkiye’yi suçlu duruma düşürmek. MİT TIR’ları operasyonundaki gibi Türkiye’yi uluslararası mahkemelerde yargılatmak. Tehlikeli bir plan.

Kılıçdaroğlu ise gemimize baskın yapanların tezlerini kullanarak kendi milletvekilini kurtarmaya çalıştı.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • VATANSEVER

    05 December 2020
    0 0
    Teröristlere bizim arkadaşlar diyen, Türkiye'nin menfaatlerini ve tezlerini değil de Abd'nin ve Avrupa'nın menfaatlerini ve tezlerini savunan kimse, kim ve ne olursa olsun vatan hainidir, alçaktır, şerefsizdir, aşağılıktır.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER