GÜNCEL

Türkiye'den Trump'a sert tepki

Tarih
24 April 2020
İzlenme
1402 Kişi
Türkiye'den Trump'a sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump’ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasına sert tepki gösterdi. Trump’ın 1915 olaylarına ilişkin 24 Nisan 2020 tarihli açıklamasının iç siyasi mülahazalarla yapıldığı kaydedilerek Türkiye için hiçbir geçerliliğinin olmadığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasına tepki gösterdi.

"İç siyasi mülahazalarla yapılan bu açıklamanın bizim için hiçbir geçerliliği yoktur"

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “ABD Başkanı Trump'ın 1915 olaylarına ilişkin 24 Nisan 2020 tarihli açıklaması Ermenilerin dogma haline getirmeye çalıştıkları sübjektif anlatıyı temel almaktadır. İç siyasi mülahazalarla yapılan bu açıklamanın bizim için hiçbir geçerliliği yoktur. Açıklamada serdedilen iddiaları reddediyoruz. Bu açıklamada, aynı dönemde Ermeni isyancılarca katledilen 500 binden fazla Müslümanın acılarının ısrarla görmezden gelindiğini müşahede ediyoruz. Adalet ve hakkaniyetten yoksun bu anlayışın artık değişmesi gereklidir” ifadeleri kullanıldı.

Türk Dışişleri: Uçuş yasağı olan 9 Avrupa ülkesindeki Türkler salı ...“1915 olayları konusunda bir Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerimiz halen geçerlidir”

Açıklamada, “1915 olayları konusunda bir Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerimiz halen geçerlidir. Bu Komisyon kurulduğu takdirde gerçeklerin gün yüzüne çıkacağına inanıyoruz. Bu öneriyi gündemden düşürmeye yeltenenler ise 1915 olaylarındaki sorumluluklarını unutturmak isteyen radikal Ermenilerdir. ABD yönetimi artık bu gerçeği görmeli ve ona göre hareket etmelidir” denildi.

Açıklamada ayrıca, şunlar da kaydedildi:

“Bu vesileyle, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış sürecinde hayatını kaybeden Müslüman, Hristiyan, Yahudi tüm sivil Osmanlı milletlerini saygıyla anıyoruz.”


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • VATANSEVER

    25 April 2020
    0 0
    ABD'nin başına gelen her başkan yahudilerin köpeğidir.Bunlardan bundan başka bir şey beklememeliyiz.
DİĞER MAKALELER